Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tłumy krakowian na tradycyjnym Emaus. W tym roku odpust wyjątkowo odbywa się przy Błoniach

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Poniedziałek Wielkanocny to w Krakowie dzień tradycyjnego odpustu Emaus. W tym roku wydarzenie wyjątkowo odbywa się przy Błoniach, na alejce pieszo-rowerowej wzdłuż alei 3 Maja. Taka zmiana spowodowana jest remontem ul. Kościuszki.

W ramach tegorocznego Emaus, na alejce pieszo-rowerowej od strony al. 3 Maja, rożne wyroby prezentuje ponad setka wystawców z całej Polski. Oprócz uświęconych tradycją piernikowych serc, obwarzanków, drewnianych zabawek, balonów i waty cukrowej można też zaopatrzyć się w inne produkty rękodzielnicze i spożywcze.

Na uczestników jarmarku czekają też różnorodne wyroby regionalne i ekologiczne. Bogaty asortyment kramów obejmuje również odzież, galanterię skórzaną, biżuterię oraz dodatki do wystroju wnętrz.

Organizatorem jarmarku odpustowego jest Krakowskie Forum Kultury.

Trwa remont ul. Kościuszki i Zwierzynieckiej.

Kraków. Na na ulicy Kościuszki księżycowy krajobraz. Kiedy s...

Emaus, obok Rękawki (odbywającej się we wtorek po Wielkanocy) i zwyczaju odwiedzin grobu Pańskiego, jest uważany za jedną z najstarszych i najważniejszych wielkanocnych tradycji Krakowa.

Odpust i ulica w Krakowie wzięły nazwę od biblijnej wsi Emaus, do której podążał zmartwychwstały Chrystus, który z początku nie został rozpoznany. Na pamiątkę tej biblijnej historii powszechna była w Europie tradycja odwiedzania w drugi dzień świąt wielkanocnych kościoła poza miastem. Kościół św. Augustyna i św. Jana Chrzciciela (norbertanek) na Zwierzyńcu znajduje się około 1,5 km od bram średniowiecznego Krakowa. Pierwsza wzmianka o krakowskim odpuście pochodzi z rękopisu Giovanniego Paolo Mucantiego – sekretarza legata papieskiego. Mucanti przebywał w Krakowie w latach 1596–1597.

Odpust Emaus w Krakowie w latach '30.

Czas na wspomnienia sprzed lat. Tak wyglądał słynny krakowsk...

Krakowski Emaus był wielkim, uroczystym spacerem mieszczan krakowskich po całym dniu siedzenia za stołem. Przerodził się z czasem w ludową zabawę, rodzaj odpustu. W tym ludowym święcie w XIX wieku brała udział znacząca część mieszkańców Krakowa.

Koniec zerowego VAT na żywność! Ceny wzrosną?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska