MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Test, spacery, poezja, fotografia, a na koniec wydanie e-booka

Lech Klimek

Każdy w Gorlicach chce uczestniczyć w dziele godnego upamiętnienia 100. rocznicy bitwy, która zniosła z powierzchni ziemi Gorlice. Miejska Biblioteka Publiczna w Gorlicach również włączyła się do obchodów tego ważnego, historycznego momentu w dziejach miasta.
"Bitwa Gorlicka 2.0" to projekt-gra. Składała się będzie z pięciu wydarzeń. Każde będzie powiązane z poprzednim, stanowiąc spójną całość. Uczestnicy sprawdzą swoją wiedzę historyczną w teście, przy pomocy tabletów rozwiążą zadania podczas questu, zobaczą, jak wyglądały Gorlice po bitwie 2 maja 1915 r., odwiedzą cmentarz wojenny, gdzie wcielą się w rolę fotografów, zaś jako artyści performerzy wystąpią podczas slamu poetyckiego. W finale zaś opublikują fragmenty swojej twórczości w podsumowującym projekt e-booku.

Kolejne wydarzenia organizowane przez MBP daleko wykroczą swoimi terminami poza miejskie obchody. Całość zakończy się w listopadzie.

Bardzo ciekawie zapowiada się cykl comiesięcznych spacerów historycznych. Pierwszy z nich już 24 kwietnia. Uczestnicy odwiedzą 15 miejsc na gorlickiej starówce, a zniszczonych podczas działań wojennych. Przy każdym z nich spacerowicze otrzymają tablety z wgranymi zdjęciami z epoki. Po zidentyfikowaniu miejsca będą wykonywane fotografie odwiedzanych miejsc. Zdjęcia zaś posłużą do wykonania fotokolażu dwóch epok. Uczestnicy identyfikują pośród nich miejsce, w którym się znajdują, po czym przewodnik prezentuje odbitki zdjęć zniszczonych obiektów, które spacerowicze zestawiają z obecną fasadą, tak aby móc samodzielnie wykonać aparatem zakupionym w ramach projektu fotokolaż dwóch epok.

- Te spacery, wspólne poznawanie ciekawostek miasta zostaną na stałe włączone do oferty edukacyjnej biblioteki w Gorlicach - mówi koordynator projektu Bartłomiej Kiełtyka.

W czasie questionariusza bitewnego uczestnicy będą szperać w zasobach archiwalnych biblioteki w poszukiwaniu reprintów, wojennych wizerunków miasta. Również i tu wykorzystywane będą tablety. Wszystko to będzie działo się w czerwcu. Na czerwiec zaplanowano również wyjście do muzeum w Gorlicach oraz wyjazd na wzgórze Pustki w Łużnej. W październiku z kolei odbędzie się cesarsko-królewski slam poetycki połączony z wernisażem fotografii wykonanych w poprzednich miesiącach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska