Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa dyrektor artystyczna teatru "Solskiego" w Tarnowie

Andrzej Skórka, Urszula Wolak
Andrzej Skórka
Pół roku po tragicznej śmierci Edwarda Żentary tarnowski teatr ma w końcu oboje sterników. Rafał Balawejder kilka tygodni temu został jego dyrektorem naczelnym. Artystyczne kierownictwo obejmie na początku grudnia Ewelina Pietrowiak - młoda reżyserka teatralna i operowa, ale już z dobrymi notowaniami. Najlepszym tego dowodem jest ubiegłoroczna nominacja Pietrowiak do "Paszportów Polityki".

Czytaj także: Rodzice bronią młodzieżowych domów kultury

Ewelina Pietrowiak zaprezentowała się oficjalnie podczas wczorajszej, krótkiej konferencji prasowej w teatrze. Spieszyła się do Wrocławia. Tam przygotowuje kolejny własny spektakl, którego premiera nastąpi za niespełna miesiąc.

- Z powodu reżyserskich zobowiązań nie mogę od jutra rozpocząć urzędowania. Ale od stycznia moim najważniejszym miejscem pracy będzie Tarnów, tu także zamieszkam - deklaruje. Ewelina Pietrowiak zaistniała na teatralnej mapie Polski m.in. za sprawą wyreżyserowanych przez nią "Pokojówek" Jeana Geneta i "Sonaty jesiennej" Ingmara Bergmana na scenie warszawskiego Teatru Ateneum.

- "Sonata jesienna" z Ewą Wiśniewską i Dorotą Landowską zrobiła na mnie ogromne wrażenie - mówi Łukasz Maciejewski, krytyk teatralny i filmowy z Tarnowa. Pietrowiak zaczynała teatralną karierę w 2006 roku z etykietką młodej i zdolnej artystki, uczennicy samego Krystiana Lupy, która jednak nie poszła w ślady swojego mistrza - eksperymentatora. Zajęła się tworzeniem teatru konwencjonalnego, zbierając pochlebne opinie. Rola dyrektorki artystycznej będzie w jej krótkiej karierze czymś zupełnie nowym. Funkcję tę pełnić ma przez trzy najbliższe lata.

- Jeśli zdoła odmienić oblicze naszej sceny, będę pierwszym, który jej pogratuluje. Ma na to wielką szansę, bo w Teatrze Solskiego gorzej już być nie może - mówi Maciejewski. Nowa dyrektorka artystyczna Solskiego o swoich tarnowskich zamierzeniach mówi na razie niewiele. Poza tym, że zamierza rozszerzyć repertuar ilościowo i tematycznie. Zastrzega, że wcześniej musi dobrze poznać zespół aktorski.

- Chciałabym z tarnowskiego teatru zdjąć odium prowincjonalności, ale nie zrywać z lokalnością - mówi. - Mam nadzieję, że zaistnieje on w skali ogólnopolskiej, bo są ludzie, którzy nie wiedzą nawet o jego istnieniu.

Urodzona w Poznaniu Pietrowiak reżyseruje również spektakle operowe. Sztuki operowej uczyła się od najlepszych, asystując samemu Mariuszowi Trelińskiemu. Rok temu na scenie Opery Bałtyckiej w Gdańsku zrealizowała "Halkę" Stanisława Moniuszki, a w Operze Wrocławskiej "Matkę czarnoskrzydłych snów" Hanny Kulenty.

O wysokiej jakości operowych spektakli świadczy ubiegłoroczna nominacja Pietrowiak do prestiżowego "Paszportu Polityki" w kategorii muzyka poważna.

Miss Polonia z dawnych lat. Zobacz galerię najpiękniejszych kandydatek!

Academy(c) Awards. Plebiscyt na najlepszy akademik Krakowa!

Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska