MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów: szkoła muzyczna także dla perkusistów i przyszłych studentów

Andrzej Skórka
Grupka uczniów dała wczoraj krótki popis umiejętności na otwarcie "Domku perkusisty"
Grupka uczniów dała wczoraj krótki popis umiejętności na otwarcie "Domku perkusisty" Andrzej Skórka
Zespół Szkół Muzycznych w Tarnowie powiększa się. Od wczoraj placówka dysponuje nowym, odrębnym budynkiem dla adeptów gry na instrumentach perkusyjnych. Kolejny cel to budowa sali koncertowej dla młodych muzycznych talentów. Od przyszłego roku prawdopodobnie szkoła otworzy się także na studentów kierunków muzycznych. To element planów PWSZ w Tarnowie, wspieranej przez miasto.

Szlifowanie talentu młodego perkusisty nie jest łatwe. Gimnazjalista Maurycy Grabowski w mieszkaniu w bloku długo ćwiczyć nie jest w stanie. - Udaje się dopóki nie przyjdą sąsiedzi - przyznaje. Do niedawna w szkole z zajęciami dla tej grupy ponad 40 muzyków też bywały problemy. Bo głośne rytmy przeszkadzały w prowadzeniu lekcji. - Niezbyt grube ścianki sal przenosiły wiele dźwięków - przyznaje Andrzej Komorowski, dyrektor "Muzyka".

Od wczoraj wszystko się zmieniło. Obok gmachu szkoły wzniesiono piętrowy budynek w całości przeznaczony dla tej grupy uczniów. "Domek perkusisty" ma dodatkowo wygłuszone sale prób, lepiej wygłuszone mury elewacji. W salach jest też klimatyzacja. - W upalne dni można teraz grać przy zamkniętych oknach, by sąsiedzi mogli spokojnie mieszkać - mówi dyr. Komorowski.
- Mamy tu więcej przestrzeni, jest naprawdę w porządku - zachwalał zmiany Łukasz Pyzdek, licealista z ZSM.

Uroczyste otwarcie nowego szkolnego budynku zbiegło się wczoraj nie tylko z Międzynarodowym Dniem Muzyki, ale także z początkiem nowego roku akademickiego. Za 12 miesięcy ta data może dotyczyć także ZSM. Szkoła będzie zapleczem dla PWSZ, która ma zamiar kształcić także muzyków. - To nasze marzenie - mówi Krystyna Latała, wiceprezydent Tarnowa. Miasto wspiera uczelnię w uruchomieniu studiów na kierunkach kompozycja muzyki rozrywkowej oraz instrumentalistyka.

W szkole myślą już także o kolejnych inwestycjach. Jedna z bolączek to brak sali koncertowej dla uczniów. Dwie salki, mieszczące maksymalnie 50 osób, to za mało, jak na szkołę kształcącą kilkaset dzieci i młodzieży. Na taki obiekt miasto zamierza zdobyć fundusze unijne w ciągu dwóch najbliższych lat. Gotowy jest projekt rozbudowy ZSM o kompleks sali koncertowej, pracowni instrumentalistyki oraz realizacji dźwięku.

"Muzyk" cierpi jeszcze z powodu braku własnej sali gimnastycznej. - Nie wiem kiedy uda się zlikwidować tę bolączkę, ale nie odpuścimy - obiecuje Jerzy Hebda, szef komisji kultury w tarnowskiej radzie miejskiej.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Policja uderza w środowisko kiboli

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska