Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów nie ma już izby wytrzeźwień

Andrzej Skórka
Po kilkudziesięciu latach izba wytrzeźwień ustąpiła miejsca punktowi opieki nad nietrzeźwymi
Po kilkudziesięciu latach izba wytrzeźwień ustąpiła miejsca punktowi opieki nad nietrzeźwymi Andrzej Skórka
Tarnów nie ma już izby wytrzeźwień. Likwidując przybytek miasto nie zrzuciło jednak problemu postępowania z nietrzeźwymi na barki policji oraz szpitali. Od niedzieli taką klientelą zajmuje się "punkt opieki nad osobami nietrzeźwymi" uruchomiony przez stowarzyszenie "Ponad Barierami".

Czytaj też: Przez Tarnów przeszedł marsz w obronie TV Trwam [ZDJĘCIA]

Decyzja o likwidacji izby zapadła w ubiegłym roku. Miasto nie chciało finansować jej kosztownego remontu. Szukało też cięć wydatków, a na utrzymanie przybytku przy ul. Tuchowskiej rocznie łożył około 1,4 mln zł. Po likwidacji nieruchomość miała iść pod młotek.

Sprzedaż "białego domku" okazała się nierealna, ale nowy model opieki nad nietrzeźwymi oszczędności przyniesie. Do końca roku utrzymanie punktu kosztować będzie 540 tys. zł. Lokalizacja pozostała bez zmian - to wciąż ten sam budynek przy ul. Tuchowskiej. Punkt prowadzi stowarzyszenie "Ponad Barierami", mające doświadczenia w pracy z osobami uzależnionymi.

W niedzielę do placówki policja odstawiła jednego nietrzeźwego, kolejnego przywieźli strażnicy miejscy. W sumie jednocześnie dochodzić do siebie może tam sześciu "klientów", których stan zagraża ich własnemu bezpieczeństwu. - Prócz opieki osobom uzależnionym od alkoholu proponować będziemy terapię. Mamy do dyspozycji dwóch psychologów oraz terapeutę - mówi Maciej Noga, prezes "Ponad Barierami". W placówce lekarze dyżurować będą przez większą część doby, sanitariusze zaś non stop. Stowarzyszenie było jedynym uczestnikiem konkursu ogłoszonego przez miasto. Dotacja musi zabezpieczyć działanie punktu do końca roku.To o tyle istotne, że pobyt w placówce będzie darmowy.

- Nasz model systemu postępowania z nietrzeźwymi jest unikalny w skali kraju - mówi Dorota Skrzyniarz, wiceprezydent Tarnowa. Gdyby liczba miejsc przy ul. Tuchowskiej była zbyt mała, kolejni nietrzeźwi trafiać mają do izb w Krakowie lub Rzeszowie. Tarnów chce z tymi miastami podpisać stosowne umowy. Podejrzani o popełnienie przestępstwa "w stanie wskazującym" trzeźwieć będą w policyjnych aresztach. W niedzielę potraktowano tak jednego delikwenta.

Trwa plebiscyt "Superpies, Superkot!". Zgłoś swojego zwierzaka i zgarnij dla niego nagrody!

Euro 2012 coraz bliżej! Zobacz, co będzie się działo w Krakowie

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska