MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak minął tydzień w powiecie

Halina Gajda
Halina Gajda
Skrót najważniejszych wydarzeń w powiecie.

Seniorzy z Węgier przybyli z wizytą
W Gorlicach gościliśmy członków Stowarzyszenia Emerytów z Nyírtelek na Węgrzech na czele z prezesem Laszlo Nagym.
Goście spotkali się z burmistrzem Rafałem Kuklą. Podkreślali wspólną historię i przyjazne związki między naszymi krajami oraz coraz większe zainteresowanie historią I wojny światowej w ich kraju.

Ośrodek pomocy zajmie się 500+
Już wiadomo, że w gminie Sękowa Program 500+ obsługiwał będzie Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Wnioski przyjmowane będą w pokojach 3 i 4. Tam też można dopytywać o wszelkie szczegóły związane z programem.

Inicjatywa godna przemyślenia
Radny Tomasz Szczepanik wpadł na pomysł, by lokale, które nie cieszą się popularnością najemców albo długo na nich czekają, zaoferować za przysłowiową złotówkę ludziom, którzy zaczynają swoją przygodę czy to z biznesem czy działalnością społeczną. Jako przykład podał Tarnów, gdzie jeden z takich lokali dostali przedsiębiorcy tworzący Darmową E-biznesową Strefę Kreatywności. Czekamy teraz na odpowiedź władz miasta.

Szkoła z Ropicy Polskiej - najlepsza!
Zespół Szkół w Ropicy Polskiej zdobył pierwsze miejsce w konkursie Szkoła Otwarta - Szkoła Aktywna. W rywalizacji trzeba było przedstawić dorobek swojej szkoły czy przedszkola na polu współpracy z organizacjami pozarządowymi. Konkurencja była spora, bowiem na konkurs zostało zgłoszonych ponad sześćdziesiąt prac. Ta z Ropicy Polskiej opowiadająca o wspólnych piknikach, festynach, kiermaszach czy półkoloniach okazała się najlepsza.

Więcej miejsca dla przedszkolaków
Gminni urzędnicy w Uściu Gorlickim przygotowują dokumenty potrzebne do przebudowy przedszkola w Smerekowcu. Nie będzie to zadanie łatwe, bowiem placówka normalnie pracuje, więc wykonawca musi tak zorganizować prace, aby przedszkole mogło być użytkowane. Przebudowana ma także zostać podstawówka w Hańczowej.

Nad morze już nie dojedziemy
Nie dojedziemy już z Gorlic do Gdyni. Skład niedawno reaktywowanego połączenia z Warszawy Zachodniej do Zagórza nie będzie już w Krakowie-Płaszowie „wzbogacany” o wagony z Gdyni (TLK Prometeo), ponieważ połączenie to zostało zlikwidowane. Pozostanie połączenie do Warszawy, czyli TLK Luna.

Skarbówka będzie szkoliła z podatków
Urząd Skarbowy w Gorlicach 18 i 22 marca oraz 7 kwietnia organizuje bezpłatne szkolenia dla podatników, których tematem będzie elektroniczne składanie zeznań. Wszystkie szkolenia będą odbywać się w sali konferencyjnej urzędu (III piętro, pok. 322), o godzinie 9.

Żwirowe zamienią się w asfaltowe
Dwie, jeszcze żwirowe drogi w Łużnej mają z wiosną zyskać nową asfaltową nawierzchnię. To samo dotyczy Mszanki, Szalowej i Biesnej. Gmina chce skorzystać z dotacji z programu na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Przygotowywana jest potrzebna do tego dokumentacja techniczna.

Pomogli niepełnosprawnej łuczniczce
29 łuczników, 365 żabopunktów i nieskończona ilość dobrej energii - w miniony weekend w Rożnowicach odbył się turniej Głuchy Strzał do Żaby. Głównym celem sportowych zmagań była pomoc dla niepełnosprawnej łuczniczki Leny Głuch. Akcja miała szeroki zasięg, bowiem do Rożnowic przyjechali łucznicy z okolic Biecza, a także z Krosna i Sanoka. Inicjatorami akcji w Rożnowicach byli Łucznicy Rozembark, czyli państwo Dorota i Włodek Woźnica, mieszkańcy Rożnowic.

Przetarg już jest, czekać tylko robót
Powiat ogłosił już przetarg na modernizację ulicy Michalusa w Gorlicach. Podczas prac rozdzielona zostanie kanalizacja sanitarna od deszczowej, przebudowany zostanie także przejazd kolejowy przez bocznicę do zakładów Glinik oraz skrzyżowanie z ulicą Solidarności. Teraz droga to swoisty łącznik z północną obwodnicą miasta. Wedle szacunkowych wyliczeń, inwestycja ma kosztować około czterech milionów złotych.

Będą pieniądze dla cennego zabytku
Parafia pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Binarowej, wpisana na listę zabytków UNESCO, dostała 150 tys. złotych dotacji na konserwację techniczną i estetyczną chóru, konfesjonału, tronu biskupiego i lichtarzy. Kościółek uznawany jest za jeden z najcenniejszych drewnianych zabytków.

Muzyczna Droga Krzyżowa
Parafia pod wezwaniem Jana Chrzciciela w Kobylance zaprasza dzisiaj na Rockową Drogę Krzyżową z zespołem Daj Spokój. Liderem zespołu jest ks. Grzegorz Szczygieł, saletyn. Muzycy o tym, co robią, mówią jako o nowatorskiej formie ewangelizacji - zawsze i wszędzie, czym się da i jak się da. Czasem na poważnie, czasem mniej, bywa, że kontrowersyjnie. Wszystko ma to tworzyć płaszczyznę do spotkania z tymi wiernymi, którzy nie zawsze chętnie korzystają ze „standardowych” form głoszenia ewangelii. Rockowa Droga Krzyżowa w Kobylance zacznie się dzisiaj o godz. 20.

Znalazły się pieniądze na konserwację
Muzeum Ziemi Bieckiej otrzymało dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na konserwację rzeźb z XIV i XIX wieku oraz renesansowych świeczników. Koszt przedsięwzięcia wyniesie 58 tys. złotych. Za podobną kwotę zmodernizowana zostanie też wystawa w turmie ratuszowej.

W Łużnej po 500 zł dostanie 1800 dzieci

Realizacją Programu 500+ w gminie Łużna zajmą się dwie zatrudnione w tym celu osoby. Wójt gminy, Kazimierz Krok, tłumaczy, że nie miał innego wyjścia, bowiem co miesiąc w gminie będzie do rozdysponowania około 750 tysięcy złotych. Przewiduje, że program dotyczył będzie około 1800 dzieci.

Rekreacyjna inicjatywa radnego
Miejscy urzędnicy mają sprawdzić, czy w ramach chodnika przy ul. Bieckiej można by wyznaczyć ścieżkę rowerową. Pytał o to na ostatniej sesji Augustyn Mróz, radny miejski. Pomysł jest praktyczny, bowiem w tym roku zmodernizowana ma zostać ul. Michalusa wraz ze ścieżką pieszo-rowerową. Gdyby udało się wyznaczyć trasy dla rowerzystów przy Bieckiej, byłaby logiczna całość i jednocześnie bezpieczny sposób dla cyklistów w dotarciu do centrum miasta.

Ludzka rzecz w świętym miejscu
W Sękowej chcą zbudować zaplecze sanitarne przy kościółku UNESCO. Teraz turyści, chcąc skorzystać z łazienki, muszą iść do budynku DPS-u.

Po prestiżowy znak do samej Brukseli
13 kwietnia Kazimierz Krok, wójt gminy Łużna, jedzie do Brukseli, by odebrać Znak Dziedzictwa Europejskiego dla cmentarza wojennego na Pustkach. Decyzję o nadaniu znaku podejmuje międzynarodowe gremium powołane przez Parlament Europejski, Radę Unii Europejskiej, Komisję Europejską i Komitet Regionów.

Marszałkowskie wsparcie kultury
Kilkanaście organizacji i stowarzyszeń z Gorlickiego dostało dotacje z programu Mecenat Małopolski na różne przedsięwzięcia kulturalne, m.in. organizację opery w stadninie w Regietowie, Jarmark św. Michała w Ropie, spotkania z Bortniańskim.

Parafia z dotacją na 100 tysięcy
Parafia pw. św. Andrzeja w Rożnowicach otrzymała 100 tysięcy złotych dotacji. Kwota ta pozwoli na remont ścian zrębowych i wymianę oszalowania gontem, szalowanie kruchty i wymianę drzwi kruchty południowej drewnianego, zabytkowego kościoła.

Miejska demografia na plus cztery

W lutym w Gorlicach urodziło się 75 dzieci, w tym samym czasie ze społeczności miasta odeszło 71 osób. W Urzędzie Stanu Cywilnego zawarto sześć małżeństw.

Gminne inwestycje na drogach
W gminie Gorlice wiosenne inwestycje na drogach. Kierowcom powinno się lepiej jeździć w Szymbarku po drodze koło Kroka oraz Rówińskiego. Remont jest też planowany na odcinku drogi gminnej za Domem Dziecka oraz na Kawiorach do ławy wiszącej. W Bystrej zmodernizowany ma zostać odcinek na przysiółku Bucze i odcinek Kogutek - Mszanka w Stróżówce.

Druhowie w trosce o swój majątek
W remizie OSP w Moszczenicy działa system alarmowy i system monitoringu. Tym samym druhowie zabezpieczyli się przed niepożądanymi gośćmi, tym bardziej że w remizie złożony jest wartościowy sprzęt ratowniczy i gaśniczy.

Przeciwpożarowe inwestycje w DPS
Domy Pomocy Społecznej w Klimkówce i w Gorlicach przy ul. Sienkiewicza poprawiają bezpieczeństwo przeciwpożarowe. W Gorlicach od połowy stycznia trwa dostosowanie obiektu do aktualnych wymogów przeciwpożarowych. W domu pomocy w Klimkówce już wkrótce rozpocznie się budowa dwóch zbiorników na wodę. Na realizację tych zadań powiat przeznaczy 667,8 tys. zł.

Ogień w kotłowni, dom zagrożony

Błyskawiczna akcja strażaków uratowała dom w Jankowej, w którym zapaliła się kotłownia. Straty są niewielkie, bo około tysiąca złotych, uratowane mienie oszacowane zostało na blisko trzysta tysięcy.

Próbne pompowanie studni głębinowych
Za kilka dni ma rozpocząć się próbne pompowanie studni głębinowych na Pańskiej Górze w Lipinkach. Ta akcja ma pokazać, na ile są one wydajne, bowiem będą bazą przyszłego wodociągu, który zaopatrywał będzie część Lipinek i Pagorzyny od strony Bednarskiego.

Młodzi przyłapani z narkotykami
Osiemastolatka wpadła w ręce policji. Miała przy sobie 10 gramów marihuany. Sprawę wyjaśnia policja. Zatrzymany został też mieszkaniec gminy Łużna, który posiadał przy sobie 10 gramów amfetaminy. Podobnie jak 18-latkę, policja zatrzymała go przy okazji prowadzenia innej sprawy. Grozi im do 3 lat więzienia.

Powiat podsumował scalanie gruntów

W gminie Sękowa podsumowany został projekt scalania gruntów w Męcinie Małej. Powiatowa inwestycja objęła 938 hektarów - 1183 działki ewidencyjne należące do 190 gospodarstw. Efektem projektu jest m.in.: 17,2 km nowych i przebudowanych dróg rolniczych, cztery nowe przepusty, poprawa drożności ponad trzech kilometrów rowów melioracyjnych oraz budowa piętnastu przejazdów gospodarczych.

Mistrz w piłce ręcznej w Libuszy
10 marca 2016 roku Libuszę odwiedzi Artur Siódmiak, reprezentant Polski w piłce ręcznej. Spotkanie odbędzie się w hali Zespołu Szkolno-Przedszkolnego o godzinie 15.

Z dymem poszło 8 tysięcy złotych
Tylko w miniony weekend strażacy wyjeżdżali aż 14 razy do płonących traw. Jak zwykle dominowały gminy Lipinki i Gorlice. Kobylanka, Dominikowice, Kryg, Pagorzyna i Lipinki - te miejscowości powracają w każdym z raportów. W sumie spłonęło ponad pięć hektarów łąk. Zapłaciliśmy za to wszyscy, bowiem każdy taki wyjazd strażaków to średnio sześćset złotych. Łatwo więc policzyć, że z dymem poszło ponad osiem tysięcy. Tym, którzy chcą w ten sposób posprzątać po zimie, przypominamy, że wypalanie traw jest zabronione na podstawie kodeksu wykroczeń. Przewiduje on za to karę grzywny w wysokości nawet do pięciu tysięcy złotych.

Młodzi naukowcy z Biecza w Warszawie
Klub Amatorów Odkrywców Nauki KAON z Biecza wrócił z Międzynarodowego Turnieju Młodych Fizyków, który odbył się Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Młodzi naukowcy prezentowali dwa doświadczenia wybrane przez przeciwników, tłumaczyli mechanizm zjawiska, jego teorię, omawiali wykonywane przez siebie badania. Musieli też dać odpór pytaniom jury, które tworzyli zawodowi fizycy. Trzeba było wykazać się wiedzą znacznie przekraczającą szkolny program, umieć skutecznie obronić przedstawiane tezy. Drużyna zajęła ostatecznie czwarte miejsce.

Będą kontrole szczelności sieci
Do końca marca bobowianie mają czas na likwidację nielegalnych podłączeń do sieci kanalizacyjnej wód opadowych. Gmina podjęła temat, bowiem nielegalne podłączenia podnoszą koszty działania oczyszczalni ścieków. Gmina zapowiada, że od 1 kwietnia będą przeprowadzane regularne kontrole szczelności sieci. W przypadku łamania prawa będą nakładane kary.

Pawilon Historii Miasta stoi otworem
Jeśli malujesz, rysujesz, rzeźbisz, robisz zdjęcia i szukasz miejsca na pokazanie swoich prac, to jest to oferta dla ciebie. Urząd miejski zaprasza artystów z ziemi gorlickiej do prezentacji swoich prac w Pawilonie Historii Miasta.

Potomkinie Szymona Stieglitza w Bieczu
Niezwykli goście zawitali do Biecza. Do Małego Krakowa przyjechały bowiem Nicole Stieglitz oraz Gitel Stieglitz, potomkinie nauczyciela bieckich szkół żydowskich, Szymona Stieglitza. Obie są ortodoksyjnymi Żydówkami, Nicole mieszka w Meksyku, a Gitel w Teksasie w USA. Odwiedziły dawne bieckie synagogi: Szul i Talmud Tora, cmentarz żydowski oraz Urząd Stanu Cywilnego, gdzie przeglądały żydowskie metryki.

Słony mandat za pijaństwo
Pięćset złotych mandatu dostał pijany rowerzysta, którego w Gorlicach zatrzymała drogówka. Okazało się, że miał 1,3 promila alkoholu. Do domu wrócił piechotą.

Gazeta Gorlicka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska