Szermierka. Krakowski dublet na planszy w stolicy

(ŻUK)
Aleksandra Zamachowska
Aleksandra Zamachowska fot. Andrzej Banaś
Świetny weekend mieli szpadziści z Krakowa, którzy triumfowali w zawodach Pucharu Polski, rozegranych w Warszawie, zarówno w konkurencji kobiet, jak i mężczyzn.

Wśród pań ton nadawały zawodniczki Wisły Kraków. Na najwyższym stopniu podium stanęła bowiem Aleksandra Zamachowska, a trzecia była Renata Knapik-Miazga. Zamachowska w finale pokonała Ewę Nelip z Żoliborza Warszawa 15:13.

Ten wynik jest bardzo cenny, bo to pierwsza wygrana krakowianki w zawodach Pucharu Polski seniorek, a jest jeszcze zawodniczką młodzieżową. Pokonała rywalkę, która niedawno stała na podium Pucharu Świata w Katarze, gdzie zajęła trzecie miejsce.

- Ola walczyła bardzo równo przez cały turniej, a finałowe starcie było niezwykle wyrównane - mówi jej klubowy trener, jednocześnie szkoleniowiec reprezentacji Polski, Bartłomiej Język. - Wynik oscylował wokół remisu, ale też raz jedna, raz druga zawodniczka prowadziła nieznacznie. Ostatnie słowo należało jednak do Oli.

W półfinale Zamachowska pokonała swoją klubową koleżankę, bardziej utytułowaną od niej Knapik-Miazgę 15:11.

- Znają się bardzo dobrze, o żadnym zaskoczeniu nie mogło być mowy - komentuje trener. - Tu też prowadzenie przechylało się raz w jedną, raz w drugą stronę.

Starsza koleżanka musiała zadowolić się więc trzecią lokatą. We wcześniejszych fazach odpadły inne reprezentantki Wisły - Natalia Krzemińska i Wiktoria Zama-chowska. Obie przegrały z zawodniczkami z Krakowa, więc to w jakimś stopniu mogło osłodziłć im gorycz porażki.

- Cieszę się, że tak udanie zakończyliśmy rok - mówi Język. - Teraz nastąpi dłuższa przerwa w treningach. 9 stycznia wybieramy się na zgrupowanie do Spały, na którym przygotowywać się będziemy do startu w Pucharze Świata w Barcelonie (20-22 stycznia).

Wśród mężczyzn kapitalnie walczył Radosław Zawrotniak, któremu w triumfie w zawodach nie przeszkodziła kontuzja ręki, z którą zmaga się od dłuższego czasu. Zawodnik AZS-u AWF-u Kraków w finałowej walce pokonał swojego klubowego kolegę Karola Kostkę bardzo wyraźnie - 12:5. Na trzecim miejscu uplasował się inny zawodnik z akademickiego klubu - Jan Sobiecki.

Widać więc, że szermierze z Krakowa dominują na krajowym poletku i nie na darmo stanowią też trzon reprezentacji Polski, zajmując najwyższe miejsca na liście krajowej i wysoko plasując się w rankingu międzynarodowym.

Materiał oryginalny: Szermierka. Krakowski dublet na planszy w stolicy - Dziennik Polski