Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Synagoga w gruzach

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Z krajobrazu miasta znika bożnica przy ulicy Strażackiej. Za dwa lata powstanie tam nowy budynek usługowo-mieszkalny.

W sobotę z krajobrazu naszego miasta zaczęły znikać mury jednego z najstarszych budynków Starówki.

Do końca tygodnia po żydowskiej, XIX-wiecznej bożnicy przy ul. Strażackiej zostanie tylko gruz. Prace rozpoczął tam nowy właściciel, który kupił budynek w 2012 roku. Jak wynika z tablicy informacyjnej, Stanisław Mucha-Słomski, gorlicki przedsiębiorca, ma dwa lata na wybudowanie nowego obiektu. Ten ma mieć w części charakter mieszkalny, w części - usługowy.

Właściciel kupił niespełna pięcioarową działkę od urzędu miejskiego. Cena wywoławcza wynosiła 250 tysięcy złotych, przy czym do przetargu zgłosiło się pięciu chętnych, ostatecznie podbijając ją do 400 tysięcy złotych. W planie zagospodarowania przestrzennego teren ten jest przeznaczony do zabudowy śródmiejskiej z podstawowym przeznaczeniem na usługi komercyjne i publiczne. Według ustaleń nowa zabudowa powinna nawiązywać do istniejącej, oczywiście nie wykluczając współczesnych czy nowatorskich rozwiązań architektonicznych. Jeszcze na etapie organizowania przetargu urzędnicy sugerowali, że nowe obiekty, które powstaną w tym miejscu, powinny nawiązywać do architektury synagogi.

- I będą nawiązywały - mówi Stanisław Mucha-Słomski, nie zdradzając jednak charakteru przyszłej działalności, którą zamierza prowadzić w nowym obiekcie.

Synagoga przy ulicy Strażackiej została zbudowana w XIX wieku z inicjatywy jednej z grup chasydzkich w mieście. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali jej wnętrze. Po zakończeniu wojny budynek został przebudowany na remizę strażacką. Przez ostatnich kilkanaście lat niszczał. Gdy wiadomo już było, że wcześniej czy później zostanie wyburzona, zdecydowano, by na sąsiedniej działce w ramach rewitalizacji Starówki stworzono skwerek. Stanął na nim pomnik upamiętniający gorlickich Żydów, którzy w okresie międzywojennym stanowili znaczącą część gorlickiego społeczeństwa.

Pracownicy firmy Eurokop, wyburzającej synagogę, nie spodziewają się spektakularnych znalezisk. W synagodze kilka lat temu prowadzone były bowiem prace archeologiczne, w wyniku których odkryto tylko macewy.

Gazeta Gorlicka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska