Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ŚDM. Pielgrzymi z całego świata zwiedzają dawną fabrykę Schindlera

.
Postać niemieckiego przedsiębiorcy i historie ponad tysiąca uratowanych przez niego osób, uczestnicy Światowych Dni Młodzieży poznawali we wtorek zwiedzając dawną Fabrykę Emalia Oskara Schindlera. Byli pod wrażeniem realizmu ekspozycji.

RELACJA NA ŻYWO Z PRZEBIEGU ŚDM: OBSERWUJ MINUTA PO MINUCIE

Do niedzieli pielgrzymi, po okazaniu dokumentu uczestnictwa w ŚDM, za darmo mogą odwiedzić również sześć innych oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Oprócz Fabryki Oskara Schindlera są to również: Barbakan, mury obronne Krakowa, Dom Zwierzyniecki, Pałac Krzysztofory, a także Stara Synagoga i muzeum Dzieje Nowej Huty.

„To już nie pierwsze polskie muzeum, które odwiedzam. Muszę przyznać, że Polacy mają zdolność tworzenia muzeów, które nie tylko edukują, ale dosłownie przenoszą w przedstawiane czasy” - powiedziała PAP po wizycie w Fabryce Schindlera Alejandra, uczestniczka ŚDM z Los Angeles.

„Przyjechałam do Krakowa również dlatego, bo wiedziałam, że odwiedzimy Kazimierz. Zwiedzanie Fabryki Schindlera było dla mnie niezwykle emocjonalne. Oglądałam film +Lista Schindlera+, ale odwiedzenie muzeum jest bardziej osobistym doświadczeniem” - mówiła PAP Marilyn z tej samej amerykańskiej grupy.

Zwiedzający krakowską Fabrykę Schindlera oglądają dwie wystawy. Ekspozycja "Kraków – czas okupacji 1939–1945” opowiada o losach mieszkańców Krakowa i niemieckiej okupacji miasta w czasie II wojny światowej. Postać Oskara Schindlera i historie ponad tysiąca uratowanych przez niego osób są przedstawione jako część wojennej historii miasta.

Druga wystawa daje możliwość poznania mało znanego okresu w życiu polskiego rzeźbiarza Xaverego Dunikowskiego. Ekspozycja zatytułowana „Więzień 774. Xawery Dunikowski w KL Auschwitz” jest związana z ponad czteroletnim pobytem artysty w obozie koncentracyjnym Aushwitz-Birkenau.
„Fabryka Schindlera zrobiła na mnie bardzo duże wrażenie, jest dobrze zorganizowana. Niezwykle wiarygodnie odzwierciedla tamte czasy” - mówił PAP pielgrzym z Włoch, Giovanni. „Kiedy zwiedzałem muzeum, czułem się jakbym przeniósł się do czasów II wojny światowej. Liczba osób uratowanych przez Oskara Schindlera jest niewiarygodna” - dodał.

Historyczny budynek dawnej Fabryki Naczyń Emaliowanych na krakowskim Zabłociu jest obecnie oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Podczas wojny w fabryce niemiecki przemysłowiec, członek NSDAP Oskar Schindler (1908-1974) zatrudniał ratowanych przez siebie Żydów. Dzięki niemu ocalało ponad 1 tys. osób. Wojenna historia fabryki i jej ówczesnego właściciela jest znana za sprawą filmu Stevena Spielberga "Lista Schindlera". W 1963 r. niemiecki przedsiębiorca został wyróżniony tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. (PAP)

">

>> Sprawdź aktualne informacje o organizacji ruchu podczas ŚDM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska