Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ŚDM. Brzegi na żywo, zobacz Campus Misericordiae [KAMERA LIVE]

red.
Wideo
od 16 lat
Światowe Dni Młodzieży na żywo. Zobacz obraz z kamery pokazujący teren w Brzegach, gdzie odbędą się główne uroczystości z papieżem Franciszkiem.

[źródło: WebCamera.pl Światowe Dni Młodzieży (WYD 2016)LIVE – transmisja na żywo]

RELACJA NA ŻYWO Z PRZEBIEGU ŚDM: OBSERWUJ MINUTA PO MINUCIE

ŚDM. Msza Posłania w Brzegach [TRANSMISJA NA ŻYWO, LIVE, INTERNET]
Transmisję na żywo z Mszy Posłania w Brzegach będzie dostępna w TVP 1. W Internecie relacja na żywo z Mszy zakończenia ŚDM w Brzegach jest dostępna pod poniższym linkiem:

NA ŻYWO: Światowe Dni Młodzieży 2016 w Krakowie. Obserwuj relację na żywo >>>

ŚDM. Brzegi na żywo. Zobacz obraz z kamery pokazujący teren w Brzegach

Czuwanie z Ojcem Świętym na Campus Misericordiae - plan i opis wydarzenia

Sobota 30 lipca. Czuwanie modlitewne, które będzie odbywać się między Krakowem a Wieliczką, na polach już obecnie nazywanych Campus Misericordiae, rozpoczyna szczytowy moment Dni Młodych. Sama nazwa tego miejsca jest bardzo znacząca Pole Miłosierdzia. Nazwa powstała w zamyśle ludzi przygotowujących ten teren na spotkanie młodych. Rozumiejąc sens przesłania tych Dni - Błogosławieni miłosierni - na miejscu refleksji o Miłosierdziu Bożym postawili dom pomocy ludziom w cierpieniu. Pozostanie on jako świadectwo doświadczenia wiary z okresu przygotowania ŚDM Kraków 2016, ale także będzie nieustannie przypominał o sensie tego, co tutaj się dokonało.

Samo czuwanie jest mocno zakorzenione w tradycji chrześcijańskiej. Stanowi nawet jakąś formę życia chrześcijańskiego. Oznaczało ono czas modlitwy, medytacji i śpiewu w oczekiwaniu na wydarzenie zbawcze, co dla nas wierzących oznaczało zawsze celebrację sakramentów świętych, a szczególnie Eucharystii. Ta Eucharystia odbędzie się następnego dnia rano, a całe czuwanie ma prowadzić właśnie do niej.

Treść sobotniego czuwania została osnuta wokół modlitwy ŚDM Kraków 2016. Szczególnie zostały tam uwzględnione słowa: "Naucz nieść wiarę wątpiącym, nadzieję zrezygnowanym, miłość oziębłym, przebaczenie winnym i radość smutnym. Niech iskra miłosiernej miłości, którą w nas zapaliłeś, stanie się ogniem przemieniającym ludzkie serca i odnawiającym oblicze ziemi". Sens tej modlitwy zostanie podkreślony przez świadectwa ludzi, którzy odzyskali nadzieję pod wpływem łaski Bożej.

Światowe Dni Młodych Kraków 2016 są prawdopodobnie jednym z najważniejszych wydarzeń Roku Świętego i prawdopodobnie to one wpłynęły na ogłoszenie Roku Miłosierdzia w Kościele powszechnym. Czuwanie więc w dniu dzisiejszym rozpocznie się od przejścia Ojca Świętego, wraz przedstawicielami wszystkich kontynentów, przez Bramę Miłosierdzia. Symbolizuje ona, jak dobrze wiemy, symbolizuje Chrystusa Miłosiernego i Jego zbawcze dzieło. To On ogłasza Ewangelię Miłosierdzia i przynosi łaskę Odkupienia wszystkim, którzy zbliżają się do Niego. Ta Brama stanie niedaleko ołtarza głównego na Campus Misericordiae. Stanowi pewne centrum całego placu, na którym gromadzi się ta wielka wspólnota Kościoła. Zbliżenie się do Chrystusa Miłosiernego, do źródła miłosierdzia, stanowi punkt kulminacyjny sobotniego czuwania i stanowi cel drogi wszystkich tych dni. Jednak takich miejsc będzie w Krakowie więcej i młodzi będą mogli skorzystać z łaski Roku Świętego w dowolnym momencie.

Codziennie w czasie tego ogólnoświatowego spotkania młodych pojawiają się Patronowie tych dni święty Jan Paweł II i święta Siostra Faustyna. W czasie tego czuwania chcemy zbliżyć się do nich w szczególny sposób, aby pomogli nam odkryć bogactwo Bożego Miłosierdzia, prawdziwe oblicze Jezusa Miłosiernego. Swoje słowo dopowie nam także

Papież Franciszek i jako Pasterz Kościoła powszechnego podprowadzi nas do samego Jezusa. Już tradycyjnie punktem centralnym tego czuwania w czasie ŚDM jest oczywiście krótka adoracja Najświętszego Sakramentu, jako akt wiary i zaczerpnięcie ze źródła Miłosierdzia. Długa refleksja poprzedzająca adorację, oparta na scenach i śpiewach, znajdzie swoje dopełnienie w cichej modlitwie na kolanach przez Zbawicielem i śpiewie Koronki do Bożego Miłosierdzia. To będzie punkt kulminacyjny tego wieczoru.

Wystawienie Najświętszego Sakramentu będzie odbywało się na ozdobnej części ołtarza, „Światło Pojednania i Pokoju” przeznaczonego do Sanktuarium Matki Słowa w Kibeho w Rwandzie, gdzie przy współpracy z opiekującymi się tym maryjnym Sanktuarium Księżmi Pallotynami, utworzone zostanie już wkrótce kolejne Międzynarodowe Centrum Modlitwy o Pokój, w ramach prowadzonego przez Stowarzyszenie „Communita Regina della Pace” Dzieła „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”.

Wykonany w gdańskiej pracowni artystycznej „Drapikowski Studio” ołtarz, podobnie jak wcześniejsze realizacje, charakteryzuje się bogatą symboliką religijną.

Centrum otwartego ołtarza to znajdujący się pod sercem Maryi Jezus Eucharystyczny będący Światłem świata, oświecającym każdego człowieka (por. św. Jan Paweł II, Encyklika Veritatis Splendor, nr. 1). Maryja natomiast ukazana jest w oryginalnym ujęciu znanej w ikonografii postaci Krzewu Gorejącego Mojżesza. W obrazie płonącego, lecz nie spalającego się krzewu, Maryja to płonąca ogniem miłości Bożej Matka-Dziewica. Warto zwrócić uwagę na Jej piękną, utkaną ze srebrnych kwiatów szatę. Jest to artystyczne nawiązanie do obrazu, który Matka Boża przedstawiła widzącym w jednej z wizji w Kibeho. Zobaczyli w niej oni ogród pełen kwiatów, który Maryja nakazała im podlewać, a który rozrastał się w miarę jak powiększały się rzesze osób nawróconych.

Wyraźnym nawiązaniem do przesłań Matki Słowa są również sceny zaprezentowane na skrzydłach Tryptyku, przedstawiające Tajemnice Różańca do 7 Boleści Maryi. Do odmawiania tej modlitwy wzywała bowiem Maryja w swoich słowach, obiecując, że zaowocuje ona prawdziwym żalem za grzechy.

W górnej części otwartego Tryptyku widoczny jest typowo „afrykański motyw” – unoszące się ku niebu niczym linie elektrokardiogramu symbole rwandyjskie – znak bijącego w rytm modlitwy serca, które potrzebuje Światła Chrystusa, źródła autentycznego pojednania i pokoju.

Po zamknięciu, ołtarz ukazuje wykonane w formie srebrnych płaskorzeźb postaci Apostołów Bożego Miłosierdzia: św. Jana Pawła II i św. Siostrę Faustynę, wraz z ich relikwiami. Świadectwo życia tych świętych przypomniało światu prawdę, że najprostsza droga do Chrystusa prowadzi przez Maryję i że jedynie w świetle Jego Miłości Miłosiernej możliwe jest prawdziwe pojednanie i pokój.

Stowarzyszenie „Communita Regina della Pace” (Wspólnota Królowej Pokoju) powstało w 2008 roku w Radomiu z inicjatywy osób pragnących aktywnie promować pokój i pojednanie pomiędzy ludźmi i narodami, zwłaszcza w miejscach boleśnie dotkniętych skutkami konfliktów zbrojnych. Swoją misję Stowarzyszenie realizuje w formie Dzieła „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”. Jest to projekt utworzenia na świecie dwunastu Międzynarodowych Centrów Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji Pokoju. Materialnym znakiem duchowego dzieła są ołtarze adoracji Najświętszego Sakramentu wraz z monstrancją nawiązującą do wizerunku Matki Bożej. Powstają one w Polsce, w pracowni gdańskich artystów Mariusza i Kamila Drapikowskich. Aktualnie projekt realizowany jest w następujących miejscach: Betlejem (Ziemia Święta), Oziornoje (Kazachstan), Yamoussoukro (Wybrzeże Kości Słoniowej), Kibeho (Rwanda), Namyang (Korea Południowa) oraz Dagupan (Filipiny). Równocześnie Stowarzyszenie „Communita Regina della Pace” propaguje Apostolstwo Pokoju czyli zobowiązanie do codziennej modlitwy i adoracji w intencji pokoju. Inicjatywa ta skierowana jest do wszystkich osób, którym zależy na budowaniu trwałego pokoju na świecie.

Czuwanie zakończy się oczywiście modlitwą do Matki Bożej. Będzie to nasz Apel Jasnogórski śpiewany po łacinie, podobnie jak było to w czasie ŚDM w Częstochowie, w roku 1991.

Atmosfera modlitwy, refleksji i radości ze spotkania z Chrystusem będzie trwała nadal i przerodzi się w modlitwę uwielbienia, charakterystyczną dla grup dzisiejszej młodzieży.

19:15 Ojciec Święty przyjeżdża samochodem do Bramy Miłosierdzia. Będzie ona zlokalizowana w osi ołtarza, około 150 metrów od niego. Wraz z przedstawicielami sześciu kontynentów Papież przechodzi przez nią i udaje się w stronę ołtarza.

Z Bulli ogłaszającej nadzwyczajny Jubileusz miłosierdzia Misericordiae Vultus (nr 1- 3)

1. Jezus Chrystus jest obliczem miłosierdzia Ojca. Wydaje się, iż tajemnica wiary chrześcijańskiej znajduje w tym słowie swoją syntezę. Ono stało się żywe, widoczne i osiągnęło swój szczyt w Jezusie z Nazaretu. Ojciec «bogaty w miłosierdzie» (por. Ef 2, 4), gdy objawił Mojżeszowi swoje imię: «Bóg miłosierny i litościwy, cierpliwy, bogaty w łaskę i wierność» (Wj 34, 6), sprawił, że człowiek mógł nieprzerwanie poznawać Jego boską naturę na różne sposoby i w wielu momentach historii. W «pełni czasów» (por. Ga 4, 4), gdy wszystko było gotowe według Jego planu zbawienia, zesłał On swojego Syna, narodzonego z Maryi Dziewicy, aby objawić nam w sposób ostateczny swoją miłość. Kto Go widzi, widzi też i Ojca (por. J 14, 9). Jezus z Nazaretu swoimi słowami, gestami i całą swoją osobą objawia miłosierdzie Boga.

2. Potrzebujemy nieustannie kontemplować tę tajemnicę miłosierdzia. Jest ona dla nas źródłem radości, pogody i pokoju. Jest warunkiem naszego zbawienia. Miłosierdzie to słowo, które objawia Przenajświętszą Trójcę. Miłosierdzie to najwyższy i ostateczny akt, w którym Bóg wychodzi nam na spotkanie. Miłosierdzie jest podstawowym prawem, które mieszka w sercu każdego człowieka, gdy patrzy on szczerymi oczami na swojego brata, którego spotyka na drodze życia. Miłosierdzie to droga, która łączy Boga z człowiekiem, ponieważ otwiera serce na nadzieję, że będziemy kochani na zawsze, pomimo ograniczenia, jakim jest nasz grzech.

3. Są chwile, w których jeszcze mocniej jesteśmy wzywani, aby utkwić wzrok w miłosierdziu, byśmy sami stali się skutecznym znakiem działania Ojca. Z tego właśnie powodu ogłosiłem Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia jako pełen łaski czas dla Kościoła, aby świadectwo wierzących stało się jeszcze mocniejsze i skuteczniejsze.

19:30 Papież na głównej scenie, zajmuje miejsce dla niego przygotowane. Osoba wprowadzająca wygłasza wstęp do inscenizacji. Rozpoczyna się inscenizacja opisana poniżej.

Idea główna całego czuwania: „Droga do Jezusa”

• wskazanie na Jezusa Miłosiernego, który jest Źródłem Miłosierdzia. On nas obdarza miłosierdziem i uczy nieść go bliźnim. Kluczem naszego życia jest odnalezienie Drogi do Niego. Wskazują ją Apostołowie Miłosierdzia, którzy przeszli tą drogą i dzisiaj towarzyszą nam w naszej wędrówce (św. Siostra Faustyna i św. Jan Paweł II)

• sobotnie czuwanie to pójście drogą, na której spotkamy aktualne problemy, z którymi boryka się dzisiejszy młody człowiek. Tutaj pomagają nam nasi przewodnicy (św. Siostra Faustyna, św. Jan Paweł II i Papież Franciszek). Czuwanie jest modlitwą, zanurzeniem się bliskości Jezusa, któremu możemy zaufać.

• schemat czuwania zbudowany jest ściśle na bezpośrednim odwołaniu się do

Modlitwa ŚDM:

Boże, Ojcze miłosierny, który objawiłeś swoją miłość w Twoim Synu Jezusie Chrystusie,

i wylałeś ją na nas w Duchu Świętym, Pocieszycielu,

Tobie zawierzamy dziś losy świata i każdego człowieka.

Zawierzamy Ci szczególnie

ludzi młodych ze wszystkich narodów, ludów i języków.

Prowadź ich bezpiecznie po zawiłych ścieżkach

współczesnego świata

i daj im łaskę owocnego przeżycia

Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Ojcze niebieski,

uczyń nas świadkami Twego miłosierdzia.

Naucz nieść wiarę wątpiącym,

nadzieję zrezygnowanym,

miłość oziębłym,

przebaczenie winnym i radość smutnym.

Niech iskra miłosiernej miłości,

którą w nas zapaliłeś,

stanie się ogniem przemieniającym ludzkie serca

i odnawiającym oblicze ziemi.

Maryjo, Matko Miłosierdzia, módl się za nami.

Święty Janie Pawle II, módl się za nami.

Święta siostro Faustyno, módl się za nami.

Stacje – przystanki

Temat każdego z nich to element modlitwy ŚDM. W każdym spotykamy młodych ludzi uwikłanych w problemy współczesnego świata.

1. Wiara wątpiącym

Istotą pierwszego obrazu jest pokazanie, że wśród banałów współczesnego beztroskiego życia jest możliwość znalezienia innej drogi, drogi duchowej, ze świadomością istnienia otaczającego świata, głębokiej wiary, czynieniu dobra, dawania przykładu innym.

• Opis sceny

Scena typowej współczesnej dyskoteki – 20 os. Muzyka techno – ogłupiająca i jednostajna w wyrazie, stanowi tło do pokazania różnych grup kulturowych młodych ludzi. Poszczególne postacie odpowiednio ubrane i ucharakteryzowane będą symbolami młodego pokolenia. Choreografia i gra aktorska będzie odzwierciedlać typowe modele zachowawcze będące zjawiskami socjologicznymi współczesnej cywilizacji.

• Opis sytuacji

Słychać muzykę stopniowo zgłośnioną. Na podeście nr 1 pojawia się grupa młodzieży oraz dj. Ludzie tańczą w przeróżnym stylu, każdy wg własnego, odpowiadający stylizacji kostiumu. Część osób nie tańczy, stoją pod ścianą i rozmawiają ze sobą w charakterystyczny sposób - kłótnia, zainteresowanie, śmiech itp. Pośród rozbawionej młodzieży, widzimy młodą dziewczynę, która przestaje tańczyć. W tym samym momencie muzyka zostaje stłumiona, a postać dziewczyny która stoi na pierwszym planie zostaje powoli rozświetlana. Obraz tańczącej młodzieży zostaje spowolniony jak na filmie slow-motion (tu można użyć światła strobo). Muzyka techno cichnie zupełnie i zastępuje ją inna, dająca odczucie spokoju, skupienia i przestrzeni. Dziewczyna - Faustyna patrzy w dal przed siebie, nie znajduje miejsca dla siebie w tym otoczeniu. Sprawia wrażenie jakby z kimś rozmawiała. Oddala się od tańczącej młodzieży. W tym momencie scena się zatrzymuje i wygłoszone jest pierwsze świadectwo – Natalii Wrzesień (Polska, język polski). Po świadectwie Faustyna zaczyna śpiewać wokalizę (na schodach) zakładając czarną chustę na głowę. Kostium jest tak skonstruowany, że z zabawowej czarno-białej sukienki, w jednej chwili staje się bazą czarnego habitu. Ubiór zakonny Faustyny będzie stopniowany w poszczególnych elementach. Pełną formę uzyska w kolejnych stacjach.

Wraz ze śpiewem pojawia się pierwsza część malowanego obrazu Jezusa Miłosiernego, co będzie się powtarzać aż do 5 przystanku. Śpiew „Jezu, ufam Tobie” w takiej samej formie, jak przy innych stacjach. W końcu Faustyna wyrusza w drogę, a za nią podąża postać młodego człowieka z plecakiem ŚDM, symbolizującym - uczestnika ŚDM - pielgrzyma w poszukiwaniu prawdy.

2. Nadzieja zrezygnowanym

Istotą tej sceny jest stosunek młodych wobec cierpienia śmierci i wojny. Życie które daje nam Pan, jest najcenniejszym darem. Dlatego pokazujemy protest przeciwko okropieństwu wojny, żalu po stracie najbliższych oraz zderzenie z doświadczeniem tajemnicy śmierci.

• Opis sceny

Po filmie, obrazującym przemoc, następuje dramatyczny taniec siedmiu tancerzy, każdy z nich rozpoczyna swój indywidualny taniec, będący wyrazem ogromnego bólu i strasznej tragedii po utracie bliskiej osoby, a jednocześnie wyrazem sprzeciwu wobec wszelkich aktów wojny i terroru na całym świecie. Siedem kontynentów symbolizować będzie odmienność rasowa tancerzy: Azjata, Afrykańczyk, Europejczyk itd.

• Opis sytuacji

Faustyna z wędrowcem dochodzi do podestu nr 2. Na dużym ekranie jest wyświetlany film, ukazujący zamachy terrorystyczne 11 września New York, Paryż 2015, sceny wojny np. z Iraku i Syrii, ofiary tej wielkiej tragedii na tle smutnej lecz podniosłej muzyki. Po zakończeniu emisji filmu, na scenę wbiega kolejno 6 osób (symbol kontynentów), które krzyczą słowo „NIE” w różnych językach np. niemieckim, angielskim, hiszpańskim, chińskim itd. W trakcie trwania sceny tanecznej, Faustyna zakłada pelerynkę – część habitu zakonnego oraz krzyż. Po zakończeniu sceny następuje drugie świadectwo - Rand Mittri (Syria, po angielsku). Po świadectwie Faustyna zaczyna śpiewać wokalizę, a na ekranie pojawia się następna część malowanego obrazu. W tym czasie jeden z tancerzy podchodzi do Faustyny, zakłada plecak ŚDM, symbol identyfikacji młodych obecnych na Campus z aktorami w inscenizacji i podąża za nią.

3. Miłość oziębłym

Istotą jest problem współczesnej cywilizacji, zamkniętej w cyberprzestrzeni. Młodzi

uwikłani w nowoczesną technikę, zamknięci sami w sobie, wyobcowani, samotni w sieci. • Opis sceny

Na podeście III, widnieją już ustawione przezroczyste ściany z pleksi - symbole odizolowania się od świata. Za każdą z nich stoi nieruchoma postać młodego człowieka, zapatrzonego w urządzenie multimedialne - smartphone, tablet, często ze słuchawkami na głowie. Jeden z wędrowców – dziewczyna, próbuje bezskutecznie nawiązać z nimi kontakt.

• Opis sytuacji

Dziewczyna wchodzi pomiędzy szklane ściany, próbując przemówić do każdego z nich. Zaczyna tańczyć, szukając kontaktu, lecz nadaremnie. W końcu jeden chłopak zauważa

dziewczynę, odsuwa ścianę i wychodzi do niej gdzie wspólnie zatańczą krótki taniec. W końcowej sytuacji dziewczyna zakłada plecak chłopakowi i razem podchodzą do Faustyny. W tym momencie scena się zatrzymuje, następuje drugie świadectwo. Po nim Faustyna zaczyna śpiewać wokalizę. Na ekranie pojawia się następna część Obrazu Jezusa. Następuje modlitwa - śpiew „Jezu, ufam Tobie” w takiej samej formie, jak przy poprzednich stacjach. Faustyna ubiera kornet i podążą z grupą w górę do podestu IV.

4. Przebaczenie winnym
Istotą jest przebaczenie bliźniemu, odrzucenie zła i pojednanie. • Opis sceny

Faustyna z wędrowcami dociera do podestu IV, nieznacznie wchodząc na niego. W niedalekiej odległości widzimy postać papieża Jan Pawła II, siedzącą tyłem do publiczności. W pewnym momencie podchodzi do papieża człowiek - Ali Agca. Trwa rozmowa na tle muzyki. Po chwili obaj wstają. Mężczyzna całuje papieża w rękę, a papież przytula go.

• Opis sytuacji

Aktor grający papieża jest już wcześniej na planie, zanim grupa wędrowców dojdzie na podest IV. Sekwencja Przebaczenia zaczyna się krótkim filmem o zamachu na Jana Pawła II. Po filmie rozświetla się miejsce z siedzącym aktorem papieżem. Drugi grający Ali Agce, wychodzi z tłumu w asyście policjanta z prawej strony sceny. Symbolicznym tłem scenograficznym może być fragment kraty – ściany więziennej. Po scenie przebaczenia papież zostaje na miejscu, a Ali odchodzi z powrotem. Faustyna śpiewa wokalizę, malując przedostatnią część obrazu Jezusa. Następuje modlitwa - śpiew „Jezu, ufam Tobie” jak przy poprzednich stacjach.

5. Radość smutnym

Istotą jest wskazanie na smutek wynikający z problemów, uzależnień i monotonii życia w dzisiejszym świecie. Pragniemy wskazać na radość, która jest lekarstwem na wskazane trudności.

• Opis sceny

Faustyna w raz z grupą wędrowców dociera do podestu V. Typowy zakątek małej uliczki, blokowiska, miejsce gdzie spotykają się młodzi ludzie z marginesu społecznego, często z patologicznych rodzin.

• Opis sytuacji

Jeden z wędrowców wchodzi pomiędzy nich, lecz nie jest tam mile widziany. Jednak wędrowiec wpada na pomysł aby zagrać z nimi w piłkę. Rzuca do kosza zachęcając jednego z chłopaków do wspólnej gry. Odbijając rytmicznie piłkę, wchodzi choreograficznie w interakcję z muzyką, która zaczyna się rozwijać wciągając w to pozostałych. Gra w piłkę zaczyna przeradzać się w typowy taniec Hip-Hopowy, capoeira, break dance itp. polegający na popisach poszczególnych tancerzy. Jedni grają na beczkach, inni skaczą w coraz to bardziej wyszukanych sekwencjach choreograficznych. Do sceny dołączają także wędrowcy z grupy Faustyny. Finałem sceny jest pokaz roześmianych już innych ludzi których widzieliśmy na początku. Scena się zatrzymuje i następuje trzecie świadectwo – Miguel z Asunción (Paraguay, jezyk hiszpański). Po nim Faustyna zaczyna śpiewać ostatnią część wokalizy. Wszyscy obracają się i patrzą na ostatnią sekwencję malowania obrazu Jezusa. Kiedy obraz jest skończony, następuje ponownie śpiew „Jezu, ufam Tobie”.

Wykonawcy

*Adaptacji scenariusza dokonali Mirosława Kister - choreograf i Krzysztof Okoń - reżyser z Akrobatycznego Teatru Tańca MIRA – ART, którzy przełożyli poszczególne części inscenizacji na język tańca. Prowadząc ten nietypowy zespół artystów wykształcili odrębną formę tańca akrobatycznego w powietrzu, wykorzystując różne przyrządy jak szarfy, liny, koła cyrkowe itp. W swoim dorobku artystycznym posiadają dziesiątki pokazów w kraju i za granicą. Ich potencjał artystyczny doceniono powierzając im m.in. otwarcie Halowych Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce w Sopocie, czy otwarcie Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku, gdzie akrobacje wykonywali na wysokości 65 m, podwieszeni do dźwigu.

Oprócz tancerzy Mira –Art, do współpracy nad inscenizacją zaprosili także artystów z Teatru Muzycznego w Gdyni oraz Bałtyckiego Teatru Tańca z Gdańska.

Każda z przedstawianych sekwencji, posiada głęboki globalny przekaz dotyczący współczesnej młodzieży, którego głównym przesłaniem jest Boże Miłosierdzie jako ...Boża moc, Boża granica dla zła całego świata... jak odniósł się papież Benedykt XVI do „Dzienniczków” Św. Faustyny.

Św. Faustyna jako prorok XX wieku przypomina nam i uświadamia ogromne znaczenie biblijnej prawdy Boskiego Miłosierdzia poprzez słowa, czyny i modlitwę.

Akrobatyczny Teatr Tańca Mira-Art, to profesjonalny zespół artystów i twórców, którzy od 1999 roku poszukując z pasją nowych środków wyrazu artystycznego, połączyli balet z powietrzną akrobatyką, muzyką, kostiumem i światłem tworząc nad głowami publiczności, fantastyczne widowiska i spektakle taneczne z gatunku aerial dance.

88

Twórcami Mira Art są: Mirosława Kister – solistka baletu Teatru Muzycznego w Gdyni i choreograf. Współpracowała m.in. z Teatrem Wielkim w Łodzi, Teatrem Muzycznym w Gdyni, Teatrem Miejskim w Gdyni, Teatrem im. Jaracza w Olsztynie oraz Opera Nowa w Bydgoszczy.

oraz

Krzysztof Okoń – aktor, związany z Teatrem Muzycznym w Gdyni, wielokrotny asystent reżysera Jerzego Gruzy, odtwórca głównych ról m.in. Jesus Christ Superstar, West Side Story, oraz dziesiątki ról w szesnastoletniej karierze teatralnej. Reżyser i scenarzysta spektakli ATT Mira – Art.

Mira Art jest producentem wielkoformatowych wydarzeń plenerowych oraz autorskich spektakli teatralnych, jak również stałym gościem prestiżowych wydarzeń artystycznych na terenie kraju i za granicą m.in. Emiraty Arabskie. Na stałe współpracuje z teatrami m.in. Teatrem Muzycznym w Gdyni, Teatrem Szekspirowskim w Gdańsku.

W skład zespołu wchodzą wielokrotne mistrzynie Polski w gimnastyce artystycznej. Mira Art to nie tylko zespół artystów, to pewnego rodzaju szkoła talentów. To tu właśnie artyści uczą się od podstaw sztuki tańca w powietrzu. Efektem tego jest zdobycie 4 medali na European Championship of Aerial Acrobatics Prag 2015, oraz finał popularnego programu Mam Talent.

I tak w scenie nr 3, z szybami tańczy solistka ATT Mira – Art. Marta Koczkowska zdobywczyni brązowego medalu aerial hoop ( kółko),

W scenie 2 w śród tancerzy tańczy Agata Karwat zdobywczyni srebrnego medalu w aerial silk ( szarfa).

Rolę Faustyny gra Ewa Kłosowicz z Teatru Muzycznego w Gdyni im. Danuty Baduszkowej. Absolwentka Państwowego Studium Wokalno-Aktorskiego w Gdyni im. Danuty Baduszkowej, Studentka Uniwersytetu Gdańskiego. Została wybrana do solowej partii musicalu „Notre Dame de Paris” w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Łukasz Świrk

Pochodzi z Wadowic. Jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Od 15 lat trenuję wspinaczkę sportową na czas. Młodzieńcza pasja przerodziła się w zawód. Jako członek kadry narodowej w latach 2004-2014 reprezentował Polskę w zawodach międzynarodowych. Moje największe osiągnięcia w tej dziedzinie to zdobycie Pucharu Świata w 2011r, dwukrotne Mistrzostwo Polski oraz czterokrotne zdobycie Pucharu Polski. Jego pokazy na rurce pionowej są harmonijnym połączeniem ogromnej siły mięśni i zmysłu artystycznego. Zadziwiły publiczność w finale programu Mam Talent. Motto życiowe: "Sam jeden nie dokonasz niczego, ale jeśli Bóg będzie ośrodkiem każdego Twojego działania, osiągniesz wszystko.” - Bł. Pier Giorgio Frassati.

Muzykę do poszczególnych scen napisał młody obiecujący kompozytor, aranżer i aktor Artur Guza. W dorobku posiada wiele produkcji teatralnych oraz m.in. skomponowanie Drogi Krzyżowej na orkiestrę symfoniczną i chór chłopięcy, która miała prapremierę w kwietniu 2012 roku w Filharmonii im. Józefa Elsnera w Opolu /dyrygent Young Chil Lee/

20:00 Słowo Ojca Świętego Franciszka.

20:20 Papież zakłada strój liturgiczny, a w tym czasie młodzi rozsuwają ołtarz Drapikowskiego. Ołtarz Drapikowskiego umieszczony jest na tle wizerunku, przed nim jest mensa przesunięta blisko ołtarza Drapikowskiego. Na mensie stoją same świece. Spotkanie z Jezusem Miłosiernym obecnym w Eucharystii. Papież prowadzi Wędrowców przed ołtarz i zajmuje środkowy klęcznik, pozostałe osoby z prawej i z lewej jego strony. Diakon wnosi Najświętszy Sakrament, robi wystawienie w ołtarzu M. Drapikowskiego i rozpoczyna się modlitwa.

To także moment zapalenia świec przez uczestników. Po wprowadzeniu i wstępnym rozważaniu, śpiewana jest w całości Koronka do Miłosierdzia Bożego w różnych językach. Jest ona przedzielana czytanymi jednozdaniowymi intencjami modlitwy, podawanymi przez młodych ludzi. Po Koronce będzie czas na kilkuminutową kontemplację w ciszy. Na koniec błogosławieństwo i wyniesienie Najświętszego Sakramentu..

20:50 Papież zostaje w szatach liturgicznych przy klęczniku. Brzmi wprowadzenie tłumaczące dlaczego jest Apel.

20:51 Po nim osoba prowadząca nawiązuje do rozważania św. Jana Pawła II z ŚDM w Częstochowie w 1991 roku „Jestem, pamiętam, czuwam”. Potem następuje śpiew maryjny Apelu Jasnogórskiego „Maria, Regina Mundi”.

21:00 Ojciec Święty zdejmuje szaty liturgiczne i pozostaje widzem dalszej części lub opuszcza ołtarz główny.

21:10 KONCERT osnuty na 12 artykułach wiary i obecnym w nich Miłosierdziu (ok. 1,45 godz.)

CREDO IN MISERICORDIAM DEI

Bezpośrednio po zakończeniu czuwania z Ojcem Świętym Franciszkiem rozpocznie się koncert CREDO in Misericordiam Dei (WIERZĘ w Boże Miłosierdzie).

IDEA I STRUKTURA KONCERTU

Tytuł koncertu ma odniesienie do hasła Światowych Dni Młodzieży: Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią. Jednocześnie ma być przygotowaniem do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych, co ma nastąpić nazajutrz w obecności Ojca Świętego.

Koncert będzie podzielony na 12. części i będzie uwielbieniem Bożego Miłosierdzia, działającego w poszczególnych artykułach Wyznania wiary. Każdą część będzie poprzedzała modlitwa, prowadzona przez młodych ludzi z całego świata.

Ten koncert uwielbienia będzie wydarzeniem ekumenicznym. Na scenie spotkają się chrześcijanie z różnych wspólnot. Wybrzmią dzisiaj mocne słowa modlitwy o jedność Kościoła: „Jezu, wybacz nam, że Kościół nadal jest podzielony – przez co jesteśmy zgorszeniem dla świata. Ucz nas jedności – mimo różnorodności”.

ARTYŚCI

Koncert poprowadzi małżeństwo: Agata i Tomasz Wolni – popularni dziennikarze polskich stacji telewizyjnych.

W koncercie wezmą udział artyści chrześcijańscy z całego świata, m.in.: Joshua Aaron, Krzysztof Antkowiak, Kuba Badach, Beata Bednarz, Katarzyna Cerekwicka, Wayne Ellington, Anna Gadt, Gabriela Gąsior, zespół Hajlandery, Krzysztof Iwaneczko, Adam Krylik, Andrzej Lampert, siostry: Dagmara i Martyna Melosik, s. Cristina Scuccia OSU, Sean Simmonds, Mietek Szcześniak, Olga Szomańska, chór TGD, Kasia Wilk i Kuba Zaborski.

Artystom towarzyszyć będą:
- chór i orkiestra Światowych Dni Młodzieży,
- zespół wokalny złożony z dwóch formacji muzycznych: DeocentriCity i Deus Meus, - muzycy Orkiestry Adama Sztaby,
- grupa tancerzy uwielbienia.

TWÓRCY

Kierownikiem muzycznym koncertu i dyrygentem jest znakomity kompozytor – Adam Sztaba. Scenariusz koncertu stworzył założyciel dwóch chórów gospel w Polsce – franciszkanin, o. Lech Dorobczyński OFM. Autorami tekstów modlitw są: krakowski biskup pomocniczy Grzegorz Ryś i o. Lech Dorobczyński OFM.

Chór i zespół wokalny przygotowała Gabriela Gąsior – wokalistka i instruktorka muzyki gospel. Reżyserem koncertu jest Bolesław Pawica – absolwent Wydziału Reżyserii łódzkiej PWSFTviT. Reżyseruje i produkuje widowiska muzyczne, gale, koncerty, programy telewizyjne.

PRZEBIEG KONCERTU

Bezpośrednio po czuwaniu z Ojcem Świętym wykonany zostanie utwór „This I believe” (wykonawca: Krzysztof Iwaneczko).

Krzysztof Iwaneczko - ma 21 lat, jest wokalistą, pianistą, kompozytorem i autorem tekstów. Studiuje w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Laureat wielu konkursów, zwycięzca 6. edycji programu „The Voice of Poland”. Obecnie pracuje nad materiałem na swój debiutancki album.

Rozpoczęcie koncertu: Agata i Tomasz Wolni – popularni dziennikarze polskich stacji telewizyjnych.

Wierzę w Boga Ojca Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi...

1. modlitwa w języku polskim i włoskim,

2. utwór:

Blessed be Your Name

Beth Redman, Matt Redman

s. Cristina Scuccia OSU

siostra zakonna ze Zgromadzenia Urszulanek Świętej Rodziny. Pochodzi z Sycylii. Zwyciężczyni programu „The Voice of Italy”. Występowała u boku światowych gwiazd: Kylie Minogue i Ricky Martina. W listopadzie 2014 roku ukazała się jej debiutancka płyta „Sister Cristina”.

Indescribable

Jesse Reeves, Laura Story

Anna Gadt - wokalistka i kompozytorka jazzowa, wykładowca wokalistyki jazzowej w Akademii Muzycznej w na 5 płyt. album uzyskał nominację do prestiżowej krajowej nagrody Fryderyk. Zdobywczyni Grand Prix międzynarodowego konkursu Jazz Struggle w Katowicach.

...i w Jezusa Chrystusa, Syna Jego Jedynego, Pana naszego, który się począł z Ducha Świętego...

1. modlitwa w języku polskim i niemieckim,

2. utwór:

Our God

Chris Tomlin
Jesse Reeves,
Jonas Myrin,
Matt Redman

Olga Szomańska - wokalistka i aktorka, laureatka SuperJedynki Festiwalu w Opolu, Grand Prix Festiwalu Jedynki Sopot oraz Festiwalu Top Trendy za piosenkę „Niech mówią, że to nie jest miłość” (z oratorium „Tu Es Petrus” Piotra Rubika); pierwsza polska wokalistka, która zaśpiewała po polsku w duecie z Andreą Bocellim.

...narodził się z Maryi Panny...

1. modlitwa w języku polskim i francuskim,

2. utwór:

O Maryja, nasa Pani

rumuński ludowy, polski Czech

utwór tekst Krzysztof Hajlandery

zespół folkowy z Podhala (Polska południowa), powstał w 2000 roku. Muzycy inspirują się muzyką łuku Karpat. Brali udział w wielu festiwalach w Polsce i za granicą.

...umęczon pod Ponckim Piłatem, ukrzyżowan, umarł i pogrzebion, zstąpił do piekieł...

1. modlitwa w języku polskim i ukraińskim,

2. utwór:

In Christ Alone

Keith Getty, Stuart Townend

Dagmara i Martyna Melosik

bliźniaczki; wokalistki, kompozytorki i autorki tekstów. Z wykształcenia są filologami języka włoskiego, szykują debiutancką, autorską płytę utrzymaną w stylu pop/country. Można je usłyszeć podczas koncertów uwielbienia.

...trzeciego dnia zmartwychwstał...

1. modlitwa

2. utwór:

Hosanna

Reuben Morgan

Beata Bednarz - czołowa reprezentantka nurtu gospel na polskiej scenie muzycznej. Ceniony muzyk sesyjny, zapraszana do nagrań i koncertów przez gwiazdy polskiej estrady. Wydała 11 solowych albumów. Śpiewała we wszystkich edycjach programu „Taniec z gwiazdami”.

Forever

Brian Johnson, Christa Black Gifford, Gabriel Wilson,

Jenn Johnson, Joel Taylor, Kari Jobe

Katarzyna Cerekwicka, Krzysztof Antkowiak

Katarzyna Cerekwicka – karierę muzyczną rozpoczęła w 1997 roku wygraną w programie „Szansa na sukces”. Laureatka „Superjedynki” w Opolu, a także konkursów w Polsce i za granicą. Ma na swym koncie dwie złote płyty.

Krzysztof Antkowiak – muzyk, pianista, wokalista. Od 27 lat koncertuje w kraju i za granicą. Ma na swoim koncie złotą płytę. W ubiegłym roku wydał album „Dirt on TV”. Obecnie pracuje nad nowym albumem, który ukaże się jesienią.

...wstąpił na niebiosa, siedzi po prawicy Boga Ojca Wszechmogącego, stamtąd przyjdzie sądzić żywych i umarłych...

1. modlitwa w języku polskim i japońskim,

2. utwór:

Holy

Donnie McClurkin

Mieczysław Szcześniak - jeden z najwybitniejszych męskich głosów w Polsce. Na swoim koncie ma wiele płyt solowych. Chętnie zapraszany do współpracy przez innych artystów. Wielokrotnie był nagradzany na prestiżowych festiwalach.

How great is our God

Chris Tomlin, Jesse Reeves,
Ed Cash, Joshua Aaron, Andrzej Lampert, Matt Maher

Joshua Aaron – jest wielokrotnie nagradzanym wokalistą, pisze własne utwory jako jeden z artystów Integrity Music z kręgu Judaizmu Mesjanistycznego. Obecnie, wraz z żoną i czwórką dzieci, mieszka w Izraelu w pobliżu Jeziora Galilejskiego. Posiada dwa obywatelstwa – amerykańskie i izraelskie. Za wydany w 2012 roku album „You Are Holy” Joshua otrzymał dwie nagrody muzyczne Independent Music Awards za autorskie piosenki „Hoshiana” i „You Are Holy”. Andrzej Lampert – wokalista, śpiewak operowy, kompozytor, autor tekstów, aranżer i współproducent muzyczny zespołu PIN. Laureat programu „Szansa na sukces”. W 2008 roku nagrał duet z Sarah Brightman „I will be with you”. Występuje na deskach Opery Krakowskiej.

...wierzę w Ducha Świętego...

1. modlitwa w języku polskim i rosyjskim,

2. utwór:

tytuł utworu

Oceans

Joel Houston, Matt Crocker, Salomon Lighthelm

Kuba Zaborski - 23-letni wokalista, autor muzyki i tekstów. W duecie z Piotrem Szumlasem wygrali 5. edycję programu „Must be the music – Tylko muzyka”. Angażuje się w działalność charytatywną. Aktualnie pracuje nad solowym albumem.

...w Święty Kościół powszechny...

1. modlitwa w języku polskim i angielskim,

2. utwór:

Believer

Tonex

Sean Simmonds - artysta z nurtu urban gospel. Razem z chórem Faith Chorale wystąpił w filmie „Blues Brothers 2000”. Notowany na listach przebojów Top 30 zarówno w kategorii sprzedaży, jak i na listach radiowych w USA. Wielokrotnie nominowany do nagród muzycznych. Wydał 3 albumy.

...w świętych obcowanie...

1. modlitwa

2. utwór:

Słudzy Pańscy, chwalcie Pana

Psalm 113, Gabriela Gąsior, Wojciech Gąsior

Gabriela Gąsior - jedna z najlepszych wokalistek gospel i instruktorów tego rodzaju muzyki w Polsce, autorka tekstów i aranżer. Absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki
Akademii Katowicach.

...w grzechów odpuszczenie...

1. modlitwa w języku polskim i portugalskim,

2. utwór:

Błogosław duszo moja Pana

Ps 103, Piotr Nazaruk

Kuba Badach & TGD

Kuba Badach – wokalista, kompozytor, producent.

TGD (Trzecia Godzina Dnia) – to jeden z najbardziej znanych i najdłużej działających zespołów chrześcijańskich w Polsce. Ich kolejne albumy, wyznaczając muzyczne trendy, zdobywają status „złotej płyty”. Niedawno ta ekumeniczna pop- gospelowa formacja wydała swój jedenasty krążek pt. „Wracam do domu”.

Mighty to save

Ben Fielding, Reuben Morgan

Adam Krylik

wokalista, autor muzyki i tekstów, sideman, aktor dubbingowy. Niegdyś frontman czołowego polskiego zespołu z kręgu muzyki chrześcijańskiej Chili My. Dwa lata temu wydał swoją solową autorską płytę pt. „Kto za mną stoi”.

...w ciała zmartwychwstanie, żywot wieczny.

1. modlitwa

2. utwór:

Going up yonder

Walter Hawkins

Wayne Ellington (rap: Sean Simmonds) - mieszka w Manchesterze, wielokrotnie nagradzany trener wokalny i instruktor gospel.
W styczniu 2005 roku zapoczątkował w Manchesterze Projekt „Sing Out”, którego celem miało być zmniejszenie przestępczości i zachowań antyspołecznych w północno- zachodniej części Wielkiej Brytanii, poprzez uczenie się muzyki i piosenek, podnoszenie poziomu edukacji i wzmacnianie poczucia wspólnoty i jedności. Zapraszany do współpracy przez największych artystów gospel na świecie (Donnie McClurkin, Myron Butler, Kurt Carr, Micah Stampley).

Amen.

1. modlitwa w języku polskim i włoskim.

2. utwór:

tytuł utworu

My soul says yes

Damita Haddon

Kasia Wilk - charyzmatyczna wokalistka i autorka tekstów. Laureatka wielu nagród. Ma na swoim koncie siedem płyt, w tym dwie solowe. Obecnie pracuje nad kolejną, która ukaże się na pod koniec bieżącego roku.

FINAŁ

This I believe

Ben Fielding, Matt Crocker

wszyscy wykonawcy

Kierownictwo muzyczne, dyrygent: Adam Sztaba.
Reżyseria całego dnia: Bolesław Pawica
Scenariusz koncertu: o. Lech Dorobczyński OFM.
Teksty modlitw: bp Grzegorz Ryś i o. Lech Dorobczyński OFM. Prowadzący koncert: Agata i Tomasz Wolni.

Przygotowanie zespołu wokalnego i chóru ŚDM: Gabriela Gąsior. Grafika: Piotr Szabliński.
Reżyseria światła: Zbigniew Feliksiak.
Reżyseria dźwięku: Wojciech Łopaciuk.

Realizacja telewizyjna: Tomasz Motyl, Krzysztof Ligęzowski.

Współpraca reżyserska: Barbara Gola, Dorota Szpetkowska – dziennikarki TVP.

Produkcja części artystycznej koncertu: Fabryka Spółka Realizatorów Filmowych i Telewizyjnych Sp. z o.o.

Producent Wykonawczy: Bolesław Pawica, Anna Winnicka. Koordynator producencki TVP: Krystyna Łączyńska.

Źródło: www.pope2016.com

">

>> Sprawdź aktualne informacje o organizacji ruchu podczas ŚDM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska