Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poradnik przed ŚDM: "Nie narzekaj. Goście zobaczą piękny kraj"

Joanna Dolna
Joanna Dolna
„Ambasador polskości” to broszura wskazująca Polakom, co mają opowiadać pielgrzymom. Druga książka to krótki podręcznik historii
„Ambasador polskości” to broszura wskazująca Polakom, co mają opowiadać pielgrzymom. Druga książka to krótki podręcznik historii fot. Anna Kaczmarz
Uczestnicy ŚDM dostaną przewodnik, który ma pomóc uczyć obcokrajowców o Polsce i jej historii. Jeśli gościsz pielgrzymów, poradnik podpowie ci, co dobrego powinieneś mówić im o Polsce. Rodziny, które będą ich gościć, z książeczki dowiedzą się, jak pokazać pozytywny obraz naszego kraju.

Autorka: Joanna Dolna, Gazeta Krakowska

„Nie narzekaj. Goście zobaczą piękny kraj, przyjaznych ludzi, pełne kościoły i żywą wiarę. A problemy są w każdym kraju. Dokładny ich opis zabiera czas i wprowadza ryzyko, że będziesz źle zrozumiany. Lepiej skupić się na pozytywnym przekazie” - to fragment poradnika „Ambasador polskości”, który trafi do rodzin przyjmujących pielgrzymów w czasie Światowych Dni Młodzieży.

We współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych przygotowała go warszawska fundacja Reduta Dobrego Imienia, zajmująca się prostowaniem nieprawdziwych informacji medialnych na temat historii Polski i bronieniem polityki rządu, m.in. jego posunięć w kwestii Trybunału Konstytucyjnego.

W książeczce polskie rodziny znajdą sugestie, jak się przygotować do wizyty pielgrzymów oraz informacje, o czym z nimi rozmawiać, na co zwrócić ich uwagę i jak ich ugościć. Publikacja zaczyna się od listów prezydenta Andrzeja Dudy, ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego i wiceministra Jana Dziedziczaka. Dalej „Kilka praktycznych rad”.

„Możecie razem przygotować polską potrawę, na przykład nastawić ogórki małosolne, a później wspólnie je zjeść” - to propozycja na integrację z gośćmi z zagranicy.

Broszura, która została wydana w nakładzie 250 tys. egzemplarzy (MSZ nie potrafiło nam udzielić informacji, jakim kosztem) może jednak budzić wątpliwości. Przede wszystkim ze względu na formę przekazu i pominięcie pewnych faktów historycznych.

Np. z obszernego fragmentu dowiadujemy się, że komunizm obalił płk Ryszard Kukliński, natomiast o Lechu Wałęsie wspomniano w jednym zdaniu (brak m.in. informacji, że jest laureatem Nobla). - Trudno na kilku stronach zmieścić całą historię państwa - tłumaczy prezes fundacji Maciej Świrski, historyk, który kierował pracami nad publikacją. - Autorów było 12, ale nie chcą podawać swoich nazwisk w książce. Cztery osoby to historycy - dodaje.

Jego zdaniem prezydentowi Wałęsie poświęcono wystarczająco dużo uwagi, bo to „postać kontrowersyjna”. - Wybraliśmy głównie te fakty, o których ludzie słabiej pamiętają - zaznacza Świrski.

Pierwszy rozdział dotyczy „chrześcijańskich fundamentów polskiej tożsamości” - wspomina chrzest Polski, świętych i męczenników, ważne miejsca kultu. Znajdziemy tu też wzmiankę o tym, że „cywilizacji śmierci”, (czyli „liberalnej propagandzie wspierającej konsumpcyjny styl życia”) przeciwstawia się m.in. Rodzina Radia Maryja. Drugi rozdział to historia kraju, od Piastów po upadek komunizmu. Następnie można przeczytać o tym, jacy są Polacy, o świątecznych tradycjach i potrawach typowych dla polskiego stołu, które warto podać pielgrzymom. O tym, że na Wigilię dzielimy się opłatkiem, w Tłusty Czwartek objadamy pączkami, a w Wielkanoc przygotowujemy mazurki. „W Polsce przyjęte jest używanie formy grzecznościowej Pan/Pani (z wyjątkiem młodzieży). (...) Nadal praktykowany jest zwyczaj całowania pań w rękę przez mężczyzn” - przypomina „Ambasador polskości”.

Choć te kwestie wydają się oczywiste dla większości polskich rodzin (może poza całowaniem w rękę), zdaniem współautora poradnika badania socjologiczne pokazują, że nie wszyscy je znają. - Chodzi nam zwłaszcza o młodych Polaków. Staraliśmy się uporządkować pewne informacje, bo często ludzie mieszają pojęcia np. przy Święcie Zmarłych i Wszystkich Świętych - tłumaczy Świrski. Zaznacza, że broszura jest przeznaczona również dla osób słabiej wykształconych.

Drugą publikację na ŚDM: „1050 lat. Przewodnik po historii Polski 966-2016” przygotowało dla pielgrzymów MSZ i Instytut Pamięci Narodowej. Autorami są dr Łukasz Kamiński, prezes IPN, i dr Maciej Korkuć z krakowskiego oddziału Instytutu. Nakład to 500 tys. egz., w języku polskim, angielskim, rosyjskim, ukraińskim, hiszpańskim, portugalskim, niemieckim i francuskim.

- Chcemy dotrzeć z przekazem o Polsce do jak największej liczby osób. Sam kilkanaście lat temu uczestniczyłem w ŚDM. Wiem, w jaki sposób młodzi ludzie wyrabiają sobie opinię o kraju, który odwiedzają- podkreślał Jan Dziedziczak, wiceminister spraw zagranicznych, podczas prezentacji w Krakowie. - To nie są ludzie obojętni. Warto pokazać im prawdziwe oblicze Polski, przeciąć wszelkie nieprawdziwe informacje, które o naszym kraju krążą - dodał.

W tej książeczce pielgrzymi również przeczytają m.in. o chrześcijańskich korzeniach Polski, rozbiorach, walce o niepodległość i roli, jaką Polacy odegrali podczas II wojny światowej. Osobne rozdziały poświęcone są latom komuny i czasom najnowszym. Czytelnicy tej publikacji dowiedzą się też, że wśród polskich noblistów jest Wałęsa.

Obie publikacje mają być dostępne bezpłatnie we wszystkich diecezjach w kraju i w parafiach archidiecezji krakowskiej, które będą przyjmować pielgrzymów, a przewodnik historyczny dodatkowo w miejscach, które uczestnicy ŚDM będą zwiedzać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska