Usuwanie znamion i blizn

  Usuwanie znamion i blizn

  Materiał partnera zewnętrznego

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Usuwanie znamion i blizn
  1/6
  przejdź do galerii
  Znamiona i blizny w miejscach widocznych na ciele są dużym problemem estetycznym. Często sprawiają, że czujemy się niekomfortowo, są przyczyną kompleksów i niskiej samooceny. Czasem, jak w przypadku zmian nowotworowych stają się zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia. Kiedy już wreszcie decydujemy się na ich chirurgiczne usunięcie pojawia się strach przed bólem i obawa, czy ich miejsca nie zajmie szpecąca blizna. O tym jak bardzo zmieniły się zabiegi chirurgii plastycznej i że nie ma się czego obawiać rozmawiamy z doktor Agnieszką Budzyńską, chirurgiem plastykiem z 20 letnim doświadczeniem.


  1. Większości z nas zabiegi chirurgiczne, w tym usuwanie znamion i blizn kojarzą się z zimną, szpitalną salą operacyjną i dużym stresem. Czy słusznie?

  Usuwanie znamion i blizn, w większości przypadków nie wymaga warunków szpitalnych i znieczulenia ogólnego chyba, że mamy do czynienia z bardzo dużymi zmianami. Mniejsze, można usunąć w kameralnych warunkach sali zabiegowej. Pacjenci faktycznie stresują się przed zabiegiem, szczególnie jeżeli jest to ich pierwszy kontakt z lekarzem chirurgiem – to zupełnie normalna reakcja. Zazwyczaj przyznają również po zabiegu, że stres ten był zupełnie niepotrzebny.

  2. Każdy kto decyduje się na wycięcie znamienia chciałby pozbyć się go definitywnie – bez ryzyka, że będzie mu o nim przypominała szpecąca blizna. Czy to w ogóle możliwe?

  Rany u człowieka goją się przez reparacje a nie regeneracje. Oznacza to, że każdy zabieg operacyjny z naruszeniem ciągłości tkanek pozostawia bliznę. Bezbliznowe gojenie się ran jest możliwe tylko w okresie płodowym. To jak blizna wygląda po zabiegu zależy od wielu czynników m.in od wieku pacjenta, lokalizacji zmiany i jej wielkości, skłonności osobniczej do bliznowców i keloidów czy aktualnej kondycji zdrowotnej.
  Niezwykle ważny jest również wybór miejsca cięcia, doboru precyzyjnych mikro narzędzi, materiałów szewnych oraz technik operacyjnych. Nie bez znaczenia jest również to jak pacjent zastosuje się do zaleceń pozabiegowych. To wszystko ma ogromny wpływ na to jaki będzie efekt końcowy.

  3. Czy pozostałą po zabiegu bliznę można w jakiś sposób zniwelować?

  Oczywiście. Można tu zastosować leczenie wspomagające, jak np. laserotepia – laserem frakcyjnym CO2. W późniejszym okresie wykorzystuje się również terapie osoczem bogatopłytkowym które daje doskonałe rezultaty. W skrajnych przypadkach, kiedy mamy do czynienia z bliznami pourazowymi poprawę można uzyskać przez przeszczepy autologiczne tkanki tłuszczowej.

  4. Wycinaniem znamion zajmują się m.in dermatolodzy choć tylko niektórzy. Część z nich w ogóle nie podejmuje się wycinania zmian w obrębie twarzy, skóry głowy, dekoltu czy innych widocznych miejsc. Dlaczego?

  Cała moja praca jako chirurga plastyka skupia się wokół precyzyjnego cięcia i szycia. Aby robić to perfekcyjnie przeszłam przez szereg szkoleń. Ciężko jest więc porównać to do pracy dermatologa, który skupia się z kolei głównie na chorobach skóry i ich leczeniu, a zabiegi usuwania zmian skórnych wykonuje poniekąd dodatkowo.

  5. Czy zabieg chirurgicznego usunięcia znamienia lub usunięcia blizny wyłącza nas z normalnego funkcjonowania?

  Z normalnego funkcjonowania nie. Są jednak pewne ograniczenia czasowe jak zakaz korzystania z basenu, sauny czy solarium. Bezpośrednio po zabiegu wskazane jest również ograniczenie aktywności fizycznej.

  6. Jaki jest najlepszy czas na pozbycie się znamion i blizn?

  Zabiegi chirurgiczne na odsłoniętych partiach ciała jak twarz, szyja, dekolt, ręce czy nogi najlepiej wykonywać w okresie od września do maja kiedy ekspozycja na promienie słoneczne nie jest tak duża. Jeżeli nie planujemy wakacji i opalania, a do tego używamy kremu z wysokim filtrem 50, nie ma przeciwwskazań aby zabieg taki wykonać również w okresie letnim. Pozostałe części ciała możemy spokojnie poddawać zabiegom w ciągu całego roku.

  7. Czy widzi Pani zmianę w sposobie postrzegania siebie u pacjentów przed i po pozbyciu się szpecących zmian skórnych?

  W przypadku zmian wyraźnie wpływających na wygląd – oczywiście. Zwłaszcza, jeżeli taka zmiana była dla pacjenta dużym problemem. W takich przypadkach samoocena znacząco wzrasta. Proszę jednak pamiętać, że wśród wycinanych zmian znajdują się również zmiany skórne, które w badaniu histopatologicznym okazują się być złośliwe. W takim przypadku nie mówimy jedynie o poprawie estetycznej ale również w pewnym sensie o ratowaniu życia. Pozostawienie takich zmian samych sobie może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne.

  Podsumowanie

  Okazuje się, że chirurgiczne usuwanie znamion, blizn stało się bezbolesnym, krótkim zabiegiem wykonywanym w przyjaznej dla pacjenta atmosferze. Decyzję o tym, jaką metodą i czy zmiana skórna wymaga usunięcia, podejmuje pacjent po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Usunięcie zmiany skórnej to nie tylko poprawa estetyczna ale i ratowanie życia, w przypadku kiedy po badaniu histopatologicznym okazują się być złośliwe. Nie pozostawiaj zmian, które zaobserwowałaś/eś na swojej skórze, mogą mieć one bardzo poważne konsekwencje zdrowotne.

  Agnieszka Budzyńska – chirurg plastyk

  Absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Specjalista Chirurgii Plastycznej z 20-sto letnim doświadczeniem. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje poprzez uczestnictwo w sympozjach, konferencjach oraz kursach m.in. z zakresu mikrochirurgii czy chirurgii estetycznej. Członek Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej oraz Polskiego Towarzystwa Leczenia Oparzeń. Wykonuje zabiegi dermatochirurgiczne i onkoplastyczne. Ponadto zajmuje się również wycinaniem znamion barwnikowych, guzków podskórnych oraz korekcją blizn.


  Więcej informacji na stronie: www.drlegrand.pl/usuwanie-zmian-skornych/

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo