Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strzeszyce: maleńka perła architektury na Sądecczyźnie

Stanisław Śmierciak
Strzeszyce nazywały się przed laty po niemiecku - Wachendorf
Strzeszyce nazywały się przed laty po niemiecku - Wachendorf Stanisław Śmierciak
Strzeszyce w gminie Laskowa nie leżą przy ruchliwej drodze. Niewielu ludzi o tej wiosce słyszało, a jeszcze mniej ją odwiedziło. Szkoda, bo to miejsce magiczne. Zwłaszcza teraz, gdy maleńka wioska nabrała blasku dzięki wsparciu finansowemu województwa małopolskiego i Unii Europejskiej.

Odnowienie centrum wsi z wykonaniem kanalizacji kosztowało 4,5 mln zł, z czego ok. 2,5 mln pochodziło z funduszy unijnych. W sobotnie południe ks. Wojciech Zygmunt solidnie pokropił wodą święconą nowy bruk dwóch ulic. Wcześniej gospodarze na własną rękę odnowili stare domy, które stoją nietypowo, zwrócone ścianami szczytowymi do pierwszego w regionie wiejskiego deptaka.

Zobacz także:Nowy Sącz: korepetycje za unijne pieniądze?

Wstęgę przecięli marszałek Małopolski Marek Nawara i konsul generalny Niemiec w Krakowie dr Heinz Peters. Obaj przespacerowali się z mieszkańcami po nowej nawierzchni ulic. Obecność niemieckiego dyplomaty nie była przypadkowa. Zabudowa wioski przetrwała w niezmienionym układzie od przyjazdu 12 rodzin osadników niemieckich w 1783 roku. Tzw. koloniści józefińscy szybko poczuli się miejscowymi. Sto lat później - wedle spisu powszechnego - 285 mieszkańców Strzeszyc mieniło się Polakami, a tylko sześciu - Niemcami. Katolików było 240, ewangelików - 41.

Dzięki rewitalizacji wieś wygląda teraz jak kraina z bajki lub skansen, w którym wciąż żyją gospodarni ludzie. Nowe ulice zbudowano w pół roku.

- Nieco wcześniej za unijne pieniądze przy wsparciu samorządu małopolskiego, uporządkowaliśmy gospodarkę ściekową i zagospodarowaliśmy plac zabaw dla dzieci - wylicza wójt gminy Laskowa Stanisława Niebylska.

Strzeszyce chcą żyć z agroturystyki

Stanisław Orzeł, sołtys Strzeszyc: Nasza miejscowość jest mała. Liczy dziś 320 mieszkańców, ale staje się modna. Ludzie, którzy stąd wyjechali, wracają. Niektórzy zachowali dawne włości i przyjeżdżają na weekendy. Przybywa też nowych domów. Mamy już sto numerów. Agroturystyka jest naszą szansą. Teraz, kiedy wioska znów wypiękniała, nasilimy ofensywę promocyjną.

Brutalne zbrodnie, zuchwałe kradzieże, tragiczne wypadki. Zobacz, jak wygląda prawda o kryminalnej Małopolscekryminalnamalopolska.pl

60 tysięcy złotych do wygrania.Sprawdź jak. Wejdź nawww.szumowski.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska