Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strumień unijnej kasy popłynie do Tarnowa

Paweł Chwał
Żłobek przy ul. Goslara jest jednym z kilku budynków, na których za pieniądze unijne będą zamontowane kolektory słoneczne, zostaną wymienione elewacja i stolarka
Żłobek przy ul. Goslara jest jednym z kilku budynków, na których za pieniądze unijne będą zamontowane kolektory słoneczne, zostaną wymienione elewacja i stolarka Paweł Chwał
Prawie 4 mln zł unijnego dofinansowania trafi do Tarnowa na remont domu małego dziecka, dwóch domów pomocy społecznej oraz czterech żłobków. We wszystkich budynkach zainstalowanych zostanie w sumie blisko 200 kolektorów słonecznych.

Umowę, która kieruje strumień unijnych pieniędzy do Tarnowa, podpisano w ostatni dzień 2010 roku. - To dobra wróżba. Wszak ludowe porzekadło mówi o tym, że cały rok będzie taki, jaki był sylwester - mówił z uśmiechem wiceprezydent Henryk Słomka-Narożański.

Za blisko 8 mln zł (dofinansowanie z UE pokrywa niemal połowę tej kwoty) gruntownie zmodernizowane zostaną mocno zaniedbane, prezentujące się z zewnątrz fatalnie, budynki, które wybudowano w czasach PRL-u. Ogromne koszty pochłaniało co roku zwłaszcza ich ogrzewanie.

Zobacz także: W Tarnowie zaświecą hybrydowe latarnie

- Rocznie do tych siedmiu placówek kupowaliśmy 250 ton węgla - informuje wiceprezydent i dodaje, że na wymianie instalacji na system solarny zyska nie tylko miejska kasa, ale także jakość powietrza w Tarnowie.

Projekt obejmuje modernizację Domu Dziecka nr 2 przy ul. Chyszowskiej, DPS-ów na ul. Czarna Droga i ul. Szpitalnej oraz żłobków - nr 3 przy ul. Goslara, nr 6 przy ul. Pracy, nr 7 przy ul. Wiejskiej i nr 10 przy ul. Do Prochowni.

Kolektory słoneczne pojawią się jeszcze w tym roku także na DPS-ie dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej przy ul. Robotniczej, który prowadzą siostry miłosierdzia św. Wincentego a Paulo. Zakonnice same napisały wniosek, który spotkał się z wysoką notą komisji oceniającej.

- Właściwe warunki codziennego życia i rehabilitacji są tu niezwykle istotne. Osiąganie kolejnych etapów rozwoju wymaga ofiarnej, codziennej oracy, ale także sporych nakładów - zauważa Roman Ciepiela, wicemarszałek małopolski, i dodaje, że w tym wypadku kosztowne jest zwłaszcza utrzymanie przez siostry basenu rehabilitacyjnego. Zamontowanych na dachu DPS-y 55 kolektorów będzie m.in. dostarczać ciepłej wody.

Zobacz także: W Tarnowie zaświecą hybrydowe latarnie

W dużej mierze z unijnych pieniędzy uda się wyremontować także popadający coraz bardziej w ruinę pałacyk w parku Strzeleckim (docelowo będzie mieścić się w nim galeria miejska) oraz kamienicę przy Rynku 3 pod nową siedzibę administracyjną i sale wystawiennicze dla Muzeum Okręgowego.

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Regularna demolka w Nowej Hucie:przystanek i auta do kasacji

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska