Rozmowa z Zofią Czerwińską, psychologiem, na temat miłości, związków, przezwyciężania kryzysów i znaczenia świąt takich jak nadchodzące walentynki.

Czym dla Pani jest miłość?
To bliskość i intymność. Jeśli nie ma tych dwóch składników, to nie ma mowy o miłości. Najważniejsza jest jednak bliskość, bo są pary, dla których intymność bywa mniej ważna, a i tak mówimy wtedy o miłości.

Miłość to emocje, czy raczej chemia, biologia?
Przez pierwsze dwa lata związek opiera się na chemii, hormonach. Wytwarza się oksytocyna. Tego jest coraz więcej. Tworzy się bliskość, zaufanie, intymność, to przeradza się w relację. Przez pierwsze dwa lata mówimy więc o miłości romantycznej, a dalej ewoluuje to w kolejne fazy.

Mówi się, że osoby zakochane, szczególnie na początku, mocno zmieniają swoje zachowanie. Bywa, że staje się ono nieracjonalne. Skąd to się bierze?
Na pewno tworzą wielką symbiozę. Czasami, żeby zbliżyć się jeszcze bardziej do osoby, w której się zakochaliśmy, zmieniamy siebie, swoją tożsamość. Związek staje się jednością. Jedno z partnerów czasem zatraca się na rzecz drugiego. Bardziej liczą się znajomi, zainteresowania jednego z partnerów. Dla przykładu – jesteśmy w stanie pójść do kina na film, który tak naprawdę wcale nas nie interesuje, ale wiemy, że nasz partner ten gatunek lubi.

ZOBACZ TAKŻE: Życzenia na walentynki 2017. Śmieszne i poważne! [WIERSZYKI, OBRAZKI, SMSOWE ŻYCZENIA WALENTYNKOWE]

W dzisiejszych czasach ludzie wolą się rozstać, niż nad sobą pracować. Kiedyś ludzie łączyli się na całe życie i naprawiali to, co się zepsuło. Czy to słuszny pogląd na dzisiejszą rzeczywistość?
Podejmujemy coraz bardziej radykalne decyzje. Choć nadal dzielimy się na pół – są osoby, dla których instytucja małżeństwa jest święta i zrobią wszystko, by ono przetrwało. Inni postanawiają się rozstać. Co ciekawe pojawiają się związki, w których osób nic nie łączy, ale tworzą razem gospodarstwo domowe, mieszkają ze sobą, bo tak jest im wygodnie. Dziś zmienia się nasze patrzenie na wiele spraw. Ludzie szybciej odpuszczają, ale to wynika ze specyfiki naszego życia. Wszystko jest teraz szybkie, jednorazowe, podlega częstej wymianie.

SPRAWDŹ TAKŻE:

To tylko część artykułu.

Więcej przeczytasz w naszym serwisie plus: Wszystko jest dziś szybkie, jednorazowe, podlega zmianom. To wpływa też na miłość