Z okazji walentynek przepytano ponad 2.900 Polaków, jak spędzają ten dzień, co chcieliby dostać w prezencie i jak postrzegają święto zakochanych.

Wyniki zrealizowanego badania pokazują, iż ponad 70 proc. zapytanych Polaków obchodzi walentynki. Dla co trzeciego respondenta celebrowanie tego święta to dowód miłości. Ponad 26 proc. osób uważa, iż to dobra okazja, aby spędzić wyjątkowo dzień z partnerem, a 15 proc. chce go wykorzystać do sprawienia bliskiej osobie niespodzianki.

Przeciwnicy walentynek podają różne powody, dla których nie powinniśmy obchodzić importowanego z obcej kultury święta. Wyniki badania serwisu Prezentmarzeń pokazują jednak, iż widać coraz większą akceptację dla walentynek, a Polacy stają się coraz bardziej hojni i pomysłowi w celebrowaniu dnia zakochanych.

Choć plany i pomysły dotyczące celebrowania walentynek w niektórych przypadkach wyraźnie różnią kobiety i mężczyzn, to zakochani zamierzają ten dzień spędzić przede wszystkim ze swoim partnerami życiowymi - 68 proc. wskazań lub z przyjaciółmi – 15 proc. deklaracji.

Zobacz też: Walentynki 2017. TOP 5 najbardziej trafionych prezentów dla niej na walentynki

Walentynkowe marzenia kobiet i mężczyzn

Panie z natury romantyczki, marzą o odrobinie szaleństwa i przygody, 47 proc. z ponad 1800 kobiet biorących udział w badaniu „Walentynkowe zwyczaje Polaków” chciałoby zostać zaskoczone niecodzienną atrakcją, jak lot balonem czy wspólny masaż. Ponad 34 proc. pań marzy o zaproszeniu do eleganckiej restauracji, a ponad 19 proc. o szalonej, niezapowiedzianej wycieczce.

Panie zdecydowanie częściej są pomysłodawcami niestandardowych prezentów, jak przejażdżka ferrari, lot w aerotunelu czy wizyta dla dwojga w Escape Room.

Zobacz też wideo: Seksowna niespodzianka z okazji walentynek. Piłkarze wyszli na boisko w towarzystwie dziewczyn w bieliźnie

Panowie na pierwszym miejscu wśród preferowanych planów na walentynkowy wieczór wymieniają kino lub restaurację – 34 proc. wskazań, następnie niecodzienną atrakcję np.: lot balonem czy wspólny masaż – 28 proc. odpowiedzi oraz romantyczną kolację w domu – 22 proc. wskazań.

A jak Polacy w rzeczywistości spędzają zazwyczaj Dzień Zakochanych? Najczęściej, jak deklaruje co trzecia Polka i Polak, wybieramy się z okazji walentynek do kina. Równie często spędzamy to święto w restauracji, jak deklaruje 34 proc. pań i 27 proc. panów. Na trzecim miejscu pojawiają się niestandardowe atrakcje w formie niespodzianek, a na czwartym - walentynki w domowym zaciszu.

Walentynkowe prezenty – kobiece i męskie preferencje

Upominki są nieodłącznym elementem celebrowania Dnia Zakochanych. Wyniki badania serwisu pokazały, iż kobiety na prezent chciałyby otrzymać miłą niespodziankę w formie vouchera, głównie na masaż czy do salonu SPA. Wśród preferowanych prezentów walentynkowych na listach pań wysoką pozycję zajmują również perfumy, biżuteria i kwiaty. Od kilku lat na liście pojawiają się również prezenty w formie przeżyć, jak na przykład sesja fotograficzna, lekcja tańca czy makijażu.

Zobacz też: Dla nich walentynki trwają ponad 60 lat

Panowie również deklarują chęć otrzymania walentynkowych upominków w formie emocji, które dostarczą im adrenaliny i niestandardowych przeżyć, jak na przykład przejażdżka sportowym samochodem, skok ze spadochronem czy lot awionetką. Podobnie jak u pań, chętnie również zostaną obdarowani perfumami i prezentem niespodzianką.

Zwyczaj obchodzenia walentynek podoba się zdecydowanej większości dorosłych Polaków, tylko 9 proc. z zapytanych 2973 respondentów neguje to święto.