Blisko 100 proc. 40-latków i ponad 90 proc. 7-latków ma próchnicę zębów. 40 proc. Polaków powyżej 65. roku życia nie ma zębów. Jednocześnie umieralność na nowotwory złośliwe jamy ustnej w Polsce jest 2 razy większa niż w Unii Europejskiej.

Stan taki jest wynikiem braku polityki zdrowotnej w tym sektorze zdrowia. Niestety Ministerstwo Zdrowia od lat nie realizuje podjętych zobowiązań.

W 2016 r. Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczył na każdego Polaka 46,55 zł rocznie na leczenie zachowawcze, chirurgiczne, protetyczne, ortodontyczne i na świadczenia dla osób niepełnosprawnych. Choć to bardzo istotne należy przede wszystkim zaznaczyć, że podstawą jest profilaktyka. By uniknąć próchnicy, zęby trzeba po prostu dobrze myć.

- Próchnicy zębów nie można lekceważyć - dodaje dr n. med. Magda Wiśniewska, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie.- Bakterie próchnicowe mogą nasilać rozwój chorób ogólnoustrojowych dotyczących serca, nerek, stawów, wątroby, a także nasilać stany zapalne w organizmie. Wiele chorób tj. cukrzyca, nowotwory manifestuje swoje pierwsze objawy w jamie ustnej. 10 proc. wszystkich nowotworów złośliwych to nowotwory jamy ustnej.