Rozpoczynają się prace Sejmu nad prezydenckim projektem ustawy. Dotyczy on... solariów. Mają być dozwolone tylko dla osób pełnoletnich. Zakazane będzie ich reklamowanie, a w każdym solarium będzie się musiała znaleźć informacja o szkodliwości takiego sposobu opalania.

Projekt ustawy regulującej sytuację solariów pojawił się w Sejmie pod koniec maja. 20 czerwca skierowano go do czytania w Komisji Zdrowia.

Co zakłada projekt ustawy, którą zaproponował prezydent Andrzej Duda? Przede wszystkim organy rządu i samorządu mają chronić ludzi przed następstwami korzystania z solarium. Zawiera się w tym leczenie osób uzależnionych i profilaktyka nowotworów skóry. To nie wszystko. Z solarium nie skorzystają już osoby niepełnoletnie. Pracownik będzie miał prawo poprosić je o okazanie dowodu i odmówić udostępnienia solarium.

Poza tym zabroniona ma być reklama i promocja solariów, a każdym z nich znajdzie się widoczna informacja o ryzyku związanym z korzystaniem z niego i zakazem dla osób niepełnoletnich.

Za nieprzestrzeganie nowych przepisów na właścicieli będą mogły być nałożone kary w wysokości od tysiąca do nawet 50 tysięcy złotych.

Ograniczony dostęp do treści - pozostało jeszcze 74%

Załóż konto i czytaj!

0 zł za testowy dostęp na 90 dni

Po wykupieniu otrzymasz pełen dostęp do wszystkich płatnych treści serwisów regionalnych Polska Press Grupy.

Czytaj całość, aby dowiedzieć się:

  • Dlaczego solaria mogą być szkodliwe?
  • Co należy zrobić w przypadku pojawienia się znamion?

Uzyskaj bezpłatny dostęp

Masz dostęp? Zaloguj się