Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła wykaz suplementów diety, które nie powinny być wprowadzone do sprzedaży. W raporcie znalazły się informacje o wykryciu w preparatach m. in. bakterii kałowych, czy substancji rakotwórczych.

W piątek prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski, zgodnie z ustawą o Najwyższej Izbie Kontroli zdjął tajemnice kontrolerską dotyczącą wykazu wielu suplementów diety, które nie powinny być wprowadzone do sprzedaży.

Podczas kontroli NIK przebadano w niej rynek suplementów diety w Polsce, którego wartość przekracza 4 miliardy złotych. Każdego roku ponad 90 proc. Polaków korzysta z przeróżnych suplementów diety.

Niestety, jak wynika z przedstawionego raportu w części z nich możemy znaleźć substancje szkodliwe dla zdrowia człowieka. Rynek suplementów diety wymaga poprawy regulacji dotyczących tych substancji - podkreśla Najwyższa Izba Kontroli w raporcie, w którym możemy przeczytać: "Polscy konsumenci spożywają coraz więcej suplementów diety, traktując je nierzadko jako panaceum na różne dolegliwości. Nie wiadomo jednak dokładnie, co spożywamy, gdyż wprowadzanie do obrotu i sprzedaż są praktycznie poza skuteczną kontrolą".

W zleconych przez NIK badaniach laboratoryjnych wskazano, że część suplementów diety zawiera takie substancje, które po prostu są szkodliwe dla ludzkiego zdrowia. Obecnie w sprzedaży internetowej, czy także na półkach aptek znajdowały się suplementy diety, które zawierały bakterie chorobotwórcze, czy substancje zakazane z listy psychoaktywnych.

Najwyższa Izba Kontroli widzi potrzebę wprowadzenia nowych rozwiązań prawnych dotyczących suplementów diety. nIK rynek suplementów diety uważa za obszar wysokiego ryzyka zdrowotnego i wskazała na: "konieczność objęcia tego obszaru przez Ministra Zdrowia szczególnym nadzorem, w celu wyegzekwowania od organów sprawujących nadzór nad bezpieczeństwem suplementów diety realizacji wszystkich obowiązków wynikających z już obowiązujących aktów prawnych".

Polacy w 2015 roku wydali na suplementy diety 3,5 miliarda złotych.

Wykaz suplementów diety, które w trakcie kontroli NIK zakwestionowane zostały przez Głównego Inspektora Sanitarnego:

 1. Orange Triad
 2. Orange Triad + Green
 3. Complete sleep
 4. 5-HTP - kapsułki
 5. Arnold Iron Dream
 6. Creation
 7. Candida Clear
 8. Black Walnut Hulls
 9. Holistic UltraBalans
 10. Animal Pump
 11. Kapsułki Flatol
 12. Sinulan Junior Gardło
 13. CROSTREC PRE -W-BOX
 14. AMIXTM MyoCell® 5 Phase
 15. Diaval Caps
 16. Potassium nitrate
 17. Tropinol XP
 18. Compete! (smak: tangy tangerine, fruit punch slam, lemon drop)
 19. Amino pump
 20. Mex M-Test pro
 21. Xtreme Detonator
 22. Pre Shock
 23. Beta stim
 24. Platinum Multivitamin
 25. Cyclin GF
 26. NO-Bomb
 27. IHS TECHNOLOGY BS BURN SHAPE 2.0 FAT BURNER
 28. Plusssz Care Dzień Bez nerwów - tabletka do połykania
 29. Plusssz Care Dzień Bez nerwów - tabletka musująca
 30. Wobenzyn N
 31. Multi-Enzyme Formula
 32. Mango Peach Powder
 33. B52+
 34. Animal cuts - szaszetki
 35. Animal m-Stak
 36. Animal Pack
 37. Black Bombs
 38. Duo Lactil

Zobacz galerię