- Dwoje dzieci przygarnęła babcia, ale z emerytury ich nie wychowa - z troską mówi grudziądzanka. I pyta: - Czy babcia dzieci otrzyma zwrot 500plus?

Matka samotnie wychowująca dwójkę dzieci zmarła kilka dni temu. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie od razu wstrzymał wypłatę pieniędzy z programu 500 plus. - Zgodnie z przepisami, nie mamy innego wyjścia, ponieważ zmarła osoba, która otrzymała decyzję o przyznaniu świadczenia - mówi Monika Łagoda, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Dziećmi zajmuje się teraz ich babcia. W sądzie złożyła już wniosek o ustanowienie jej rodziną zastępczą dla wnuków. Sprawa jest w toku. - W MOPR-ze babcia usłyszała, że nawet gdy sąd wyda pozytywną dla niej decyzję, to pieniędzy z 500 plus i tak nie otrzyma. A przecież z emerytury nie wystarczy jej na wychowanie dzieci! - mówi znajoma rodziny.

- W takiej sytuacji pani rzeczywiście nie otrzyma świadczenia wychowawczego 500 plus, ponieważ osoby sprawujące pieczę zastępczą, są z tego programu wyłączone - mówi dyrektor Łagoda. Ale od razu wyjaśnia: - Pani może jednak złożyć wniosek o dodatek wychowawczy przysługujący na dzieci pozostające w pieczy zastępczej. Dodatek ten również wyniesie 500 zł. Zresztą sprawowanie pieczy zastępczej nad dziećmi uprawnia do otrzymania także innych dodatków.

Aby się o nie starać, babcia jednak najpierw musi zostać ustanowiona przez sąd opiekunem zastępczym dla wnuków. To może potrwać. - W takich sytuacjach sądy często i znacznie szybciej wydają postanowienia o tymczasowym ustanowieniu pieczy zastępczej - podpowiada dyrektor Łagoda.

Info z Polski - 27.07.2017