Brytyjska para książęca William i Kate w poniedziałek będzie w Warszawie, a we wtorek w Gdańsku. Ich wizyta jest ważna dla utrzymania dobrych relacji pomiędzy Polską i Wielką Brytanią. Nasze państwa łączy wspólna historia i współczesność.

ZOBACZ TEŻ | KSIĘŻNA KATE I KSIĄŻĘ WILLIAM W POLSCE. ODWIEDZĄ WARSZAWĘ I GDAŃSK [PROGRAM WIZYTY]

Jeśli chcecie osobiście zapytać księcia Williama czy księżną Kate „How are you?”, czyli „Jak się masz?” przyjdźcie w poniedziałek na Krakowskie Przedmieście. Brytyjska para książęca będzie tam spacerować od około godziny 15.00. Co więcej, zapowiedzieli, że przyjadą do Polski z dwójką swoich dzieci: czteroletnim Georgem i dwuletnią Charlotte. Dlatego, oprócz krótkiej pogawędki, macie szansę na śliczne, pamiątkowe zdjęcie. Taka fotografia może okazać się wyjątkowo cenna, bo książę William, syn legendarnej księżnej Diany, jest drugą osobą w kolejce do tronu. Prawdopodobnie wstąpi na niego w ciągu kilkudziesięciu lat. A mieć zdjęcie z brytyjskim królem to wielki honor i zaszczyt.

Książę William i księżna Kate w Polsce. Oficjalne powitanie

Pracując długo w Wielkiej Brytanii, miałem szansę przekonać się o tym wiele razy. Brytyjski szef jest w stanie wybaczyć niewielkie spóźnienie czy drobne niedoskonałości, ale banknoty muszą leżeć w firmowej kasie zawsze wizerunkiem królowej do góry. To podstawa! Podobnie wszelkie wiadomości na temat rodziny królewskiej oglądane są tam z wielkim zainteresowaniem. A przejazd Elżbiety II gromadzi na ulicach zawsze tłumy.

Oczywiście w Wielkiej Brytanii są też przeciwnicy całej instytucji dworu królewskiego, ale właśnie książę William i księżna Kate są jego żywą reklamą, zarówno w kraju, jak i na całym świecie. Już w poniedziałek można przekonać się o tym w Warszawie, a dzień później w Gdańsku. Bo właśnie te polskie miasta odwiedzą, a następnie polecą z wizytą do Niemiec.

Kate i William na śniadaniu z polską parą prezydencką. Później spacer

Źródło:

Zamieszkają w Belwederze
Brytyjska para książęca wyląduje na warszawskim Okęciu w poniedziałek w samo południe. Stamtąd uda się do Pałacu Prezydenckiego na Krakowskim Przedmieściu. Tam będzie czekać na nich prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. Po oficjalnym spotkaniu i obiedzie, około godz. 15.00, zaplanowany jest, wspomniany już wyżej, spacer po Krakowskim Przedmieściu.

Kolejnym punktem wizyty jest Muzeum Powstania Warszawskiego, które wcześniej odwiedzili już m.in. David Cameron, Dalajlama czy gen. Ben Hodges. W muzeum odbędzie się spotkanie z kombatantami walk o wolność stolicy.

Kate i William w Polsce. Kto pojawi się na przyjęciu w Łazienkach?

Źródło: TVN

Następnie William i Kate przyjadą do wieżowca "Warsaw Spire", gdzie będą rozmawiać z młodymi przedsiębiorcami o otwieranych przez nich tzw. startupach. Później rozpocznie się polsko-brytyjska konferencja „Warsaw-London Bridge”. Jej głównym celem jest pomoc nowym i małym polskim firmom w dostępie do rynków światowych.

Wieczorem spotkania przeniosą się do Łazienek Królewskich. W Starej Oranżerii zaplanowane jest przyjęcie dla 600 osób na cześć królowej Elżbiety II w obecności pary książęcej. Jako goście honorowi została zaproszona polska para prezydencka. Właśnie tam książę William wygłosi jedyne przemówienie podczas wizyty w naszym kraju. Po przyjęciu William i Kate wraz ze swoimi małymi dziećmi udadzą się do Belwederu, gdzie spędzą noc.

A już we wtorek przyjadą do Gdańska. Pierwszym punktem programu ich wizyty nad morzem będą odwiedziny w niemieckim obozie koncentracyjnym Stutthof, gdzie oddadzą hołd ofiarom nazizmu. Następnie w samym Gdańsku przyjadą do Teatru Szekspirowskiego i Europejskiego Centrum Solidarności. Mają też spacerować po Starym Mieście. Planowane jest złożenie wieńców pod pomnikiem Poległych Stoczniowców. Prawdopodobnie dojdzie również do spotkania z Lechem Wałęsą.