Jesienią nowa modowa impreza w Łodzi zamiast Fashion Week. Nagroda ma przyciągnąć młodych projektantów z całego świata.

Łódź Young Fashion to nowa impreza modowa, która do centrum województwa ma przyciągnąć projektantów z całego świata. Po ostatniej dość kontrowersyjnej edycji Fashion Week Poland w Łodzi, toczyły się dyskusje, co dalej z imprezą dla miłośników designu i czy kolebka polskiej mody jaką bez wątpienia jest Łódź, zostanie zapomniana przez modowych artystów.

CZYTAJ TEŻ: Fashion Week Poland. Co by tu jeszcze zepsuć, czyli Łódzkie Centrum Porażek

Władze miasta zapewniają, że tak nie będzie, ponieważ jesienią zamierzają wejść na rynek z Łódź Young Fashion - największym w Polsce konkursem dla młodych projektantów. Impreza ma trwać od 19 do 22 października, ale konwencją znacznie odbiega od znanego od lat Fashion Week’a.

- Łódź Young Fashion będzie wielkim międzynarodowym konkursem dla utalentowanych młodych twórców. Jesteśmy przekonani, że przyjedzie tu wiele osób z najbardziej znanych ośrodków modowych na świecie. Liczymy, że na stałe wpisze się do kalendarza światowych wydarzeń modowych - zapowiada Krzysztof Piątkowki, wiceprezydent Łodzi.

Impreza będzie kosztować miasto dokładnie tyle, ile każdego roku wydawano na Fashion Week, czyli ok. milion złotych. A projektantów do udziału w konkursie ma szczególnie zachęcić główna nagroda. Zwycięzca dostanie 30 tysięcy euro. To prawdopodobnie największa wartość nagrody w tego typu konkursach w Europie.

CZYTAJ TEŻ: Fashion Week 2016 w Łodzi: Zaczęło się z hukiem, a pozostał niesmak

Miasto organizuje Łódź Young Fashion wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych.

- Podstawą imprezy będzie konkurs na niebywałą skalę. Cztery dni wypełnione będą nie tylko wieczornymi pokazami, ale również panelami edukacyjnymi, które nazwaliśmy Akademią Mody oraz warsztatami. Zaproszenia do konkursu wyślemy do wszystkich najlepszych szkół modowych świata - mówi prof. Jolanta Rudzka - Habisiak, rektor ASP w Łodzi.

Organizatorzy zapowiadają, że wydarzenia nie będą działy się w jednym miejscu. Pokazy i panele mają być w różnych częściach miasta, by pokazać nie tylko modę, ale i potencjał Łodzi. W planach jest także specjalna aplikacja, która będzie wskazywać i kierować do wydarzeń ŁYF.

Konkurs dla uczestników jesiennej edycji ma być ogłoszony na początku marca. Szczegóły są jeszcze ustalane. Ale warto wspomnieć, że Łódź już ma konkurs dla projektantów. W maju odbędzie się kolejna edycja Złotej Nitki. - Nie uważam, że będziemy konkurencją, wręcz przeciwnie. Myślę, że konkursy mogą się uzupełniać - mówi rektor ASP.

CZYTAJ TEŻ: Fashion Week w Łodzi dopiero na wiosnę 2017 roku

ZOBACZ | Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem