Stowarzyszenie „Krok za krokiem” podpisało porozumienie z uczelnią na Węgrzech. Chodzi o wsparcie w leczeniu dziecięcego porażenia mózgowego.

Od 25 lat w Zamościu działa ośrodek rehabilitacyjno-terapeutyczny przeznaczony dla osób z dziecięcym porażeniem mózgowym. To jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie stosuje się metodę nauczania Andreasa Petö, węgierskiego lekarza i pedagoga.

- Jest to najskuteczniejsza metoda wszechstronnego rozwoju w takich przypadkach. Polega na jednoczesnym usprawnianiu wszystkich funkcji dziecka. Chodzi o to, aby nie działać fragmentarycznie i uprawiać turystyki między drzwiami kolejnych lekarzy. Dzieci mają się czuć nie pacjentami, a uczniami - wyjaśnia Maria Król, założycielka stowarzyszenia „Krok za krokiem” w Zamościu.

Stąd przed laty wzięła się inicjatywa stworzenia ośrodka, który jest swoistą „szkołą” dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Obecnie pod opieką ośrodka w Zamościu znajduje się około 100 osób z dziecięcym porażeniem mózgowym od 2. do 25. roku życia.

- W naszym ośrodku dzieci i młodzież uczą się samodzielności jak w szkole. Są to zajęcia interdyscyplinarne, z różnych dziedzin. Mamy ćwiczenia z komunikacji, ubierania, jedzenia czy z rehabilitacji. Zajęcia odbywają się z reguły od godz. 8 do 15. Ważne jest to, żeby takie osoby uczyły się tego wszystkiego w systemie szkolnym, poza domem - tłumaczy przewodnicząca stowarzyszenia.

Współpraca zamojskiego ośrodka z Instytutem Andreasa Petö w Budapeszcie będzie polegać między innymi na szkoleniach polskich specjalistów, wymianie wolontariuszy, obozach dla dzieci. Aktualnie na koloniach w Bondyrzu niedaleko Zamościa przebywa siedmioro dzieci z Węgier.

Maria Król zwraca uwagę, że Zamość z Budapesztem zawsze łączyły bliskie relacje. - Budujemy teraźniejszość i przyszłość. Dowodem na to jest między innymi wizyta u nas ambasador Węgier. Odsłoniła w środę tablicę, która jest podziękowaniem za to, że w 1956 roku mieszkańcy Zamościa zorganizowali zbiórki krwi dla uczestników rewolucji w Budapeszcie - dodaje.

------------------
Zobacz także: Nowoczesne metody leczenia zaburzeń rytmu serca u najmłodszych pacjentów

Próbny alarm w szpitalu im. Jana Bożego przy ul. Lubartowskiej [ZDJĘCIA]
Dzień Radcy Prawnego w Lublinie. Świętowali na pikniku (ZDJĘCIA)
Wygrana żużlowców Speed Car Motoru Lublin z KSM Krosno (ZDJĘCIA)
Wyniki matury 2017 w woj. lubelskim: Znamy dane ze wszystkich szkół
Atrapa Strefy Płatnego Parkowania w Lublinie. Minęła rocznica tego bubla (LIST CZYTELNIKA)

Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!