Zwracają uwagę np. na epidemię odry w Europie.Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) najwięcej zachorowań na odrę odnotowała w Polsce, Rumunii, Francji, Niemczech, Szwajcarii na Ukrainie oraz we Włoszech. W Italii odnotowano ponad 3300 zachorowań na odrę. W porównaniu z rokiem ubiegłym liczba zachorowań wzrosła aż pięciokrotnie. Co istotne, zdecydowana większość osób, które zachorowały, nie były szczepione.

CZYTAJ TEŻ | PIENIĄDZE PRZEKONAJĄ DO SZCZEPIEŃ? MINISTERSTWO ROZWAŻA WYPŁATĘ ODSZKODOWAŃ ZA NOP

Mimo zagrożenia, część rodziców w naszym kraju nie chce jednak szczepić swoich pociech tłumacząc to ewentualnymi poważnymi powikłaniami.

Opiekunom nie straszne są nawet kary za niewywiązywania nie się z nałożonego obowiązku szczepień - grzywna od tysiąca do dwóch tysięcy zł. albo ograniczenie władzy rodzicielskiej.

Dlatego Naczelna Rada Lekarska (NRL) - wzorując się na zasadach obowiązujących we Włoszech - chce położyć kres „modzie” na nieszczepienie dzieci. NRL proponuje, by podanie szczepionki było jednym z wymogów, jakie każdy rodzic musi spełnić, by posłać dziecko do szkoły, przedszkola czy żłobka.

Rodzice, którzy zostali już ukarani za brak szczepienia dzieci mogą zwrócić się do Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach „STOP NOP”. Wiceprezes tej organizacji Justyna Socha w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press (AIP) powiedziała, że większość tych opiekunów spotkała się z zagrożeniem życia swoich pociech. Zaznaczyła, że „STOP NOP” informowało Ministerstwo Zdrowia o przypadkach zignorowania powikłań poszczepiennych przez lekarzy w przychodniach.

Przewodnicząca Zarządu Krajowego OZZ Pielęgniarek i Położnych Lucyna Dargiewicz podkreśla w rozmowie z AIP, że obowiązkowe szczepienia dzieci są bardzo ważne.

CZYTAJ TEŻ | KARINA BIELAWSKA: NIE SZCZEPIĘ DZIECI I SĄ ZDROWE. SZCZEPIONKI SĄ ZBYT RYZYKOWNE

Jej zdaniem trzeba przekonywać rodziców i opiekunów, jak ważne są procedury wyszczególnione w kalendarzyku szczepień dla dzieci od chwili ich narodzin po wiek szkolny. Ma to znaczenie dla zdrowia szczepionego malucha i jego rówieśników, kiedy trafia do szkoły czy przedszkola. Powinno się odbudowywać zaufanie rodziców do takich szczepień , a na tym polu jest wiele do zrobienia.

- Rodzice mają prawo troszczyć się o dzieci, mają prawo wyrażać obawy co do szczepień. Ale m.in. dzięki pomocy lekarzy rodzinnych uda się ich przekonać do dobrodziejstwa, które uchroni pociechy przed chorobami - podsumowała Dargiewicz.