W komorze bezechowej AGH nagrano trzy mamy, które karmią swoje dzieci. Dzięki temu powstał filmik pokazujący, jak powinno wyglądać prawidłowe odżywianie malucha.

Czytaj też: Naukowcy z AGH i UJ przeprowadzili eksperyment, który pomoże młodym mamom w karmieniu dzieci

Marcin Zastawnik, akustyk z AGH współpracując z Anną Kotlińską, położnikiem i doradcą laktacyjnym, a jednocześnie doktorantką na Uniwersytecie Jagiellońskim, postanowili wykorzystać komorę i nagrać w niej matki karmiące swoje dzieci. Zarejestrowane dźwięki mają być pomocą dla młodych mam.

- Na początku dziecko pobudza pierś matki do wytwarzania mleka. Zaczyna jeść dopiero po około minucie. Jednocześnie ssie, oddycha i połyka. I ten dźwięk słychać. Dokładnie to chcieliśmy nagrać, żeby móc potem pokazać rodzicom, jak to powinno brzmieć - tłumaczy Anna Kotlińska. - Będą mogli najpierw wsłuchać się w nasze nagranie, a później w swoje dziecko. I porównać. Bywa tak, że maluch ssie, ale nie je. Może robić to dla przyjemności, żeby poczuć bliskość mamy albo na przykład przeciwbólowo. Jak rozpoznać, kiedy dziecko je, a kiedy nie? Tego właśnie będzie miało uczyć nasze nagranie - dodaje Anna Kotlińska.