W sobotę i niedzielę w Poznaniu odbędzie się 9. Ogólnopolski Kongres Kobiet. Po raz pierwszy wydarzenie ma miejsce poza Warszawą.

Prawie cztery tysiące pań weźmie udział w 9. Kongresie Kobiet, który odbędzie się w ten weekend na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

- W trakcie sesji panelowych oraz w 20 wielkich centrach odbywających się równolegle będzie mowa m.in. o aktywności zawodowej i społecznej kobiet, rynku pracy, wykorzystywaniu nowych technologii przez kobiety i dla kobiet, o udziale kobiet w kreowaniu innowacyjnej gospodarki - mówi dr Marta Mazurek, pełnomocniczka prezydenta Poznania ds.

przeciwdziałania wykluczeniom. - Zajmiemy się także reformą edukacji, kulturą oraz środowiskiem. Jest też bogata oferta warsztatów: m.in. antydyskryminacyjnych, WenDo, IT, głosu, wizerunku, na temat radzenia sobie z depresją. W Parku Kobiet będzie można zasięgnąć porad m.in. prawnych dotyczących alimentacji, zapoznać się z ofertą organizacji wspierających kobiety - dodaje.

Zaznacza, że będzie można posłuchać i podyskutować z osobami cieszącymi się autorytetem, ze świata nauki, biznesu, polityki, sztuki i mediów.

Kongres Kobiet rozpocznie się w sobotę o godz. 9.30 w Sali Ziemi na MTP. Wydarzenie otworzą Henryka Bochniarz, Magdalena Środa, Dorota Warakomska i prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, jako gospodarz, na którego zaproszenie odpowiedziały organizatorki Kongresu.

Do godz. 14 w Sali Ziemi odbędą się trzy sesje plenarne poruszające tematy takie, jak Polska na peryferiach, Ekofeminizm czy ekoterroryzm oraz „Parasolek nie składamy” - sesja poruszająca jeden z głównych tematów Kongresu, jakim jest walka o prawa kobiet, szczególnie na czasie jest walka o prawa reprodukcyjne.

Ulicami Poznania przejdzie Pochód Kobiet

O godz. 14 spod Sali Ziemi wyruszy Historyczny Pochód Kobiet „Chodźcie z nami, kobietami”. Panie w strojach sprzed stu lat przejdą w pochodzie, który będzie rejestrowany przez Martę Dzido na potrzeby jej nowego filmu „Siłaczki”.

O godz. 14.30 rozpoczną się spotkania w ramach paneli tematycznych. W centrum przedsiębiorczości Dorota Warakomska poprowadzi panel pod hasłem „Czas na kobiety”, w którym wezmą udział m.in. Joanna Mucha i Joanna Schmidt. O godz. 16 w centrum kultury Agnieszka Araszkiewicz poprowadzi dyskusję o polityce uprawianej na deskach teatru m.in. z udziałem Renaty Dancewicz i Ewy Wójciak. Równolegle, w centrum edukacji seksualnej i obyczajowości, Zbigniew Izdebski i Andrzej Saramonowicz będą się zastanawiać, czy kochanie to sztuka (godz. 16.30).

Pierwszy dzień zakończy koncert w Sali Ziemi "Młynarski plays Młynarski i Gaba Kulka".

W niedzielę kolejny dzień dyskusji rozpocznie się o godz. 9. O 11.15 ciekawie zapowiada się spotkanie „Rywalizacja czy współpraca”, którą poprowadzi Eliza Michalik. Udział wezmą m.in. Krystyna Łybacka, Barbara Nowacka czy Małgorzata Kidawa-Błońska.

O godz. 13 wystąpi zjawiskowy poznański Chór Czarownic (wprowadzenie I. Felicjańska), a o godz. 14.30 na scenie w Sali Ziemi pojawią się dotychczasowe pierwsze damy RP.

Monika Bujak: Ratujmy Kobiety - fakty i mity projektu ustawy "O prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie:

źródło: Tarnowskie Media sp. z o.o./x-news.pl.