18 lipca 2017 r. do Gdańska przyjadą księżna Kate z księciem Wiliamem. Informację podało biuro prasowe Pałacu Kensington.

Przedstawiciele brytyjskiej rodziny królewskiej przyjdą latem do Polski! Przy okazji wizyty w naszym kraju, księżna Kate z księciem Wiliamem pojawią się w Gdańsku.

Pałac Kensington wydał oświadczenie, w którym informuje, że księżna Kate i książę William przyjadą do Polski i Niemiec w dniach 17-21 lipca. Dwa pierwsze dni spędzą w polskiej stolicy, skąd udadzą się do Gdańska. Na Pomorzu pojawią się 18 lipca.


- Bardzo nas cieszy informacja o tym, że para książęca oprócz Warszawy znajdzie również czas na wizytę w Gdańsku. To dla nas wyróżnienie, ale też ogromna promocja miasta. Oczywiście chcielibyśmy zaproponować księżnej i księciu spacer Traktem Królewskim, ale też wizytę w Teatrze Szekspirowskim (który przecież nie powstałby bez wsparcia księcia Karola, czyli ojca księcia Williama). Może uda się zaprezentować gościom Europejskie Centrum Solidarności i Muzeum II Wojny Światowej - komentuje prezydent Gdańska.

- O wizycie wiedzieliśmy, ale jedynie jako o możliwej. I przygotowywaliśmy się do niej już od pewnego czasu. Teraz jest potwierdzenie, więc możemy zacząć ogarniać szczegóły - dodaje Michał Piotrowski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Z okazji wizyty księżnej Kate i księcia Williama ma zostać wydany uroczysty bal, na który zaproszono przedstawicieli ze świata polityki, kultury i show-biznesu.

Z Gdańska para uda się do Niemiec, gdzie odwiedzi Berlin, Heidelberg i Hamburg.

Wizyty członków rodziny królewskiej w Gdańsku

  • W 1975 roku Gdańsk odwiedził książę Filip.
  • W 1993 roku do Gdańska przyjechał książę Karol. Był też w Warszawie i Krakowie.
  • W 2006 r. księżniczka Anna odwiedziła Warszawę i Gdańsk. Złożyła kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, a także została matką chrzestną statku ,,Phares", zbudowanego na zamówienie szkockiego armatora przez Gdańską Stocznię Remontową. Odwiedziła także Bibliotekę Brytyjską Uniwersytetu Gdańskiego i spotkała się z laureatami konkursów organizowanych przez British Council.

Oficjalne wizyty władz Gdańska u księcia Karola

  • Na początku lat 90. książę Karol zaprosił do Londynu osoby związane z planami budowy w Gdańsku Teatru Szekspirowskiego. Z tej okazji w St. James's Palace wydano przyjęcie, na którym sonety Szekspira recytowała Emma Thompson. Wzięli w nim udział m.in.: ówczesny prezydent Gdańska Franciszek Jamroż, profesor Jerzy Limon z żoną, Piotr Śliwicki z żoną, Jerzy Zajadło, Andrzej Żurowski, Marcin Kozikowski.
  • W 2011 roku prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i prezes Fundacji Theatrum Gedanense prof. Jerzy Limon w Londynie spotkali się z księciem Walii Karolem – głównym patronem idei budowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.


Zobacz też: Księżniczka Charlotte skończyła roczek. Pałac Kensington opublikował urodzinowe zdjęcia

Źródło: TVN