W czwartek pierwsze samochodowy pojadą wybudowanym łącznikiem pomiędzy ul. Szpitalną a Kasztanową w Chrzanowie. Z drogi korzystać będą mieszkańcy osiedla Kościelec oraz firma Dan-Cake, która planuje w pobliżu budowę magazynów.

- Ta droga pozwoli firmie Dan-Cake na dalszy rozwój. Do tej pory zainwestowała już u nas 200 mln zł - mówi Ryszard Kosowski, burmistrz Chrzanowa.

Firma Starbak, która wygrała przetarg na realizację inwestycji, oprócz 340-metrowego odcinka jezdni wybudowała w tym miejscu także rondo, 570 metrów chodników i 440 metrów dróg rowerowych.

Inwestycja kosztowała ponad 3 mln zł. Gmina Chrzanów z własnego budżetu wyłożyła 1,2 mln zł. Resztę dołożyło województwo Małopolskie.

Niezbyt imponujący odcinek drogi ma być początkiem kolejnej gigantycznej inwestycji drogowej w gminie Chrzanów. - Chcemy wybudować południową obwodnicę Chrzanowa. To na razie daleka przyszłość, jednak wierzę, że uda się tego dokonać - mówi Ryszard Kosowski.

Południowa obwodnica miałaby przebiegać w pobliżu osiedli Kościelec, Młodości i Rospontowa.

Dzięki niej kierowcy omijaliby centrum miasta. Do realizacji tej inwestycji konieczne będzie wykupienie działek. Na razie gmina nie ma pieniędzmi na ten cel, bo realizuje inne pilniejsze zadania.

Mieszkańcom Chrzanowa bardzo podoba się pomysł burmistrza. - W ten sposób będzie można zaoszczędzić w godzinach szczytu kilkanaście minut chcąc dostać się z ulicy Szpitalnej na Fabryczną - uważa Roman Leszczyński, który jeździ tamtędy wracając z pracy.

Budując południową obwodnicę, Chrzanów dysponowałby kompleksową siecią dróg pozwalających ominąć centrum z każdej strony.

Chrzanowianie jednak liczą, że nowa droga nie będzie wybudowana zbyt blisko domów, bo boją się hałasu.