Władze Kraków Airport podsumowały miniony rok i przedstawiły plany na obecny. Te zakładają wzrost liczby obsłużonych pasażerów do 5,2 mln, przygotowanie decyzji środowiskowej i rozpoczęcie konsultacji ws. budowy nowego pasa startowego oraz uruchomienie zbudowanej już wieży kontroli lotów.

Miniony rok był dla portu lotniczego w Balicach rekordowy. Lotnisko obsłużyło prawie 5 mln pasażerów (wzrost o 18 proc. w stosunku do 2015), zakończono rozbudowę terminalu (docelowo obsłuży 8 mln pasażerów). W poprzednich latach uruchomiono połączenie kolejowe Krakowa z lotniskiem, zbudowano na nim przystanek kolejowy.

– Rośnie liczba osób, dla których podróż samolotem przestaje być zbytecznym luksusem, a staje się podstawowym, niezbędnym środkiem lokomocji.

Dynamiczny wzrost liczby, obsługiwanych co roku przez polskie lotniska pasażerów, jest najlepszym dowodem na potwierdzenie tych słów. Jeśli zależy nam na tym by Kraków i Małopolska przyciągały nowych inwestorów, a także ważne wydarzenia kulturalne, religijne, naukowe czy sportowe, to nie możemy sobie pozwolić na zastój, musimy cały czas rozwijać lotnisko, które ma jeszcze wiele do zaoferowania zarówno mieszkańcom jak i inwestorom – powiedział Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport.