Polskie regiony cieszą się większą popularnością niż np. Malta czy Bułgaria - wynika z lipcowego raportu Eurostatu. Turyści, którzy je odwiedzają, pochodzą nie tylko z Polski (choć tych nadal jest najwięcej), ale z całej Unii Europejskiej.

Czynników składających się na tę popularność jest kilka. Pierwszy to tzw. całoroczność - nawet gdy sezon się kończy, polskie, piaszczyste plaże nadal zachęcają do spacerów, a Małopolska kusi zabytkami międzynarodowej klasy, skoncentrowanymi na stosunkowo niewielkim terenie.

Drugi wabik na turystów to cena - Polska nadal pozostaje niedrogim krajem dla tych, którzy zarabiają w euro. Swoją rolę odgrywają też niewielka odległość od europejskich stolic oraz bezpieczeństwo i wizerunek Polski jako kraju wolnego od terrorystycznych zagrożeń.

Z danych Eurostatu wynika, że Polacy, jeśli nie wypoczywają nad Bałtykiem, najchętniej udają się na Bałkany lub poza granice Unii Europejskiej, do Turcji. Obywatele innych krajów wybierają za to Francję, Hiszpanię i Włochy.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 12

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto