V.Offices - najlepszy biurowiec. Recepta na sukces wydaje się prosta. Co zrobić, żeby otrzymać jedną z najbardziej prestiżowych nagród na świecie w dziedzinie nowoczesnego budownictwa biurowego? Należy najpierw stworzyć rynek i zbudować w mieście ponad milion metrów kwadratowych nowych biur.

Żarty żartami, ale coś w tym jest. Gdyby nie żywiołowy rozwój rynku biurowego w Polsce i stolicy Małopolski, to z pewnością nie byłoby nagrody w konkursie BREEAM Awards 2018 dla powstającego w Krakowie biurowca V.Offices, który został zaprojektowany przez zespół młodych projektantów z biura architektonicznego Illiard Architecture & Project Management dla międzynarodowej spółki AFI Europe Poland, znanej w Krakowie między innymi z realizacji Osiedla Europejskiego.

Zrównoważony charakter tego obiektu to nie tylko kwestia zastosowanych w nim nowoczesnych rozwiązań, służących ochronie środowiska. Obiekt i jego otoczenie uwzględniały będą rozmaite potrzeby użytkowników. - Wokół powstanie infrastruktura dla rowerzystów, zamontowane zostaną stacje ładowania samochodów elektronicznych, co ma wpłynąć na zmniejszenie emisji spalin do atmosfery - podkreśla Sebastian Kieć, CEO AFI Europe Poland.

Receptą na sukces wydaje się być przede wszystkim bardzo dobra współpraca z inwestorem, na co zwraca uwagę Wojciech Witek , współzałożyciel pracowni architektonicznej Iliard Architecture & Project Management. - Dlaczego otrzymaliśmy tę nagrodę jeszcze przed wybudowaniem obiektu? Jest przyznana przede wszystkim za etap dokumentacji projektowej - wyjaśnia. - Ciągle zatem jeszcze mamy szansę na nagrodę po zbudowaniu V.Offices. W tym budynku nie ma technologii z NASA, ani wydanych wielkich pieniędzy, dzięki którym inwestor ,,kupiłby” sobie nagrodę. Jest to przede wszystkim solidnie zrobiona praca. Od początku do końca. Od zakupu poprzemysłowej działki i jej rekultywowania, by można było na niej cokolwiek wybudować. Istotna jest rola wykonawcy, zobowiązanego prowadzić budowę tak, aby nie była szkodliwa dla środowiska. Nie byłoby tej nagrody, gdyby nie bardzo dobra współpraca z inwestorem, który uczestniczył z nami w cotygodniowych naradach. Świetną rolę odegrał asesor z ramienia BREEAM Dominik Włodarczyk, który miał osobistą ambicję, aby był to bardzo dobry budynek.

- Punkty, które przyznaje BREEAM udało się zdobyć dzięki optymalizacji wszystkich instalacji - dodaje Andrzej Gacek, architekt prowadzący. Budowa została rozpoczęta w drugim kwartale 2017. Powierzchnia tego sześciokondygnacyjnego obiektu biurowego wynosić będzie 38 tys. mkw.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Kierowcy kontra rowerzyści. Kto lepiej dba o bezpieczeństwo?

Autor: TVN24, x-news