To już pewne: deweloper J.W. Construction wygrał przetarg na zakup gmachu przy ulicy Wielopole - dawnej siedziby banku PKO i 10 lokali mieszkalnych. Bank właśnie potwierdził taki wynik przetargu.

Jak pisaliśmy dwa tygodnie temu, oferty złożyły trzy firmy, a za największą kwotę - 44,1 mln zł netto - okazały zabytkowy budynek chciał kupić J.W. Construction, jeden z największych polskich deweloperów. Twórcą i prezesem tej firmy jest polski miliarder Józef Wojciechowski.

J.W. Construction nie udziela informacji o planach dotyczących budynku, póki nie dopełni wszystkich formalności. Nie są jeszcze ustalone terminy podpisania umów. Wiadomo tylko, że umowa przedwstępna powinna zostać zawarta w ciągu dwóch tygodni od potwierdzenia wyniku przetargu, a ostateczna - najpóźniej do końca września.

Był to już drugi przetarg na ten gmach wzniesiony w latach 20. XX wieku według projektu Adolfa Szyszko-Bohusza. Dotyczył nieruchomości, na którą składa się lokal użytkowy o powierzchni 8,2 tys. mkw. (ul. Wielopole 19-21) oraz 10 mieszkań od strony ul. Dietla.

Pomysły na nowe zagospodarowanie dawnej siedziby banku inwestor musi dostosować do wymogów konserwatorskich. - Wstępnie i nieoficjalnie był już u mnie projektant, który miałby działać dla tej firmy, Marek Dunikowski. Z rozmowy wnioskuję, że rozważana jest mieszkaniówka albo hotel - mówi wojewódzki konserwator zabytków Jan Janczykowski. Stawia on warunek, że sala rotundy PKO na piętrze musi być przestrzenią dostępną publicznie dla osób z zewnątrz. - To najpiękniejsze wnętrze, bezwzględnie nie można tu wprowadzić żadnej funkcji, która sprawiłaby, że sala będzie zamknięta - przekonuje Janczykowski. Według konserwatora w tej sali można usunąć lady, bo nie są zabytkowe. Zostaje wtedy okrągła kanapa na środku i już można dostosować całą aranżację wnętrza, urządzając np. restaurację, salę konferencyjną czy na imprezy kameralne.

W budynku trzeba zachować masę elementów zabytkowych. Dotyczy to np. stolarki drzwi i okien, także kilku pomieszczeń o bogatszym wystroju. Można z kolei rozważyć zadaszenie dziedzińców nad poziomem parteru wprowadzenie tam dodatkowej funkcji użytkowej.

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto