Tylko w dwóch małopolskich powiatach - dąbrowskim i tatrzańskim - bezrobocie przekracza 10 proc. Średnio w Małopolsce wynosi ono 6 proc., najniższe - 3,3 proc. - jest w Krakowie.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, pracy w naszym województwie nie ma dla 86,8 tys. osób. Rok temu o tej samej porze zatrudnienia szukało prawie 110 tys. Małopolan.

Rekordowe spadki bezrobocia widać w całym regionie. Dziś tylko w dwóch powiatach - dąbrowskim i tatrzańskim - stopa bezrobocia przekracza 10 proc., a 12 miesięcy temu takich powiatów było jeszcze 7. A niewielu pamięta, że kilka lat temu w powiecie dąbrowskim bezrobocie wynosiło ponad 20 proc., a blisko tej granicy było w powiatach limanowskim i nowosądeckim.

Nadal najtrudniejsza sytuacja na rynku pracy jest w powiecie dąbrowskim, bo nie ma jej dla 12,7 proc. mieszkańców szukających zatrudnienia. Niewiele lepiej jest na Podhalu, gdzie 11,1 proc. zdolnych do pracy widnieje w rejestrach bezrobotnych. Ale np. w powiatach nowosądeckim i limanowskim bezrobocie jest dziś prawie dwa razy niższe niż kilka lat temu. I gorzej jest w powiecie chrzanowskim, który kiedyś należał do obszarów, gdzie zatrudnienie się nie stanowiło większego problemu.

Od lat najłatwiej pracę dostać w Krakowie. Dziś w stolicy Małopolski nie ma jej tylko dla 3,3 proc. osób w wieku produkcyjnym. To oznacza, że na zatrudnienie czeka ok. 15 tys. krakowian. Rok temu w takiej sytuacji było ich o niemal 4 tys. więcej. Wielu pracodawców już ma problemy ze znalezieniem pracowników na wolne miejsca, bo ci z rejestrów bezrobotnych nie spełniają podstawowych wymagań stawianych przez przedsiębiorców.

W powiecie myślenickim bezrobocie też jest bardzo niskie i wynosi obecnie tylko 4,4 proc., a rok temu sięgało 6,6 proc. Efekt? Rejestr bezrobotnych skurczył się w ciągu ostatnich 12 miesięcy aż o jedną trzecią - dziś jest w nim 2 tys. nazwisk.

Jeszcze mniej, bo 1,3 tys. osób bez pracy, widnieje w wykazie w powiecie suskim. Tam stopa bezrobocia spadła w ciągu roku z 6,6 do 4,6 proc. Bezrobocie poniżej 5 proc. ma jeszcze Nowy Sącz. W Tarnowie wynosi ono 6,6 proc.

W całej Polsce w rejestrach urzędów pracy widnieje obecnie 1,2 mln bezrobotnych. W ciągu roku ubyło z nich ponad 250 tys. osób.

WIDEO: Napady na klientów banków - jak uchronić się przed cyberatakiem?

Autor: Agencja Informacyjna Polska Press, x-news