- W trakcie zabawy sylwestrowej dobrze zaplanować pokaz sztucznych ogni czy fajerwerków tak, żeby sytuacja nie zaskoczyła nas samych, jak i ludzi którzy bawią się w naszym towarzystwie. Nie czytając instrukcji obsługi może się okazać, że petarda zamiast wybuchnąć- poleci albo odwrotnie- mówi w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press St. Kpt. Karol Kierzkowski, Mazowiecka Straż Pożarna.

W Polsce obowiązuje zakaz używania petard oraz innych środków pirotechnicznych w miejscach publicznych, z wyłączeniem ograniczeń w dniach 31 grudnia i 1 stycznia każdego roku.

- Zadbajmy o bezpieczeństwo własne i innych - kupujmy fajerwerki lub petardy tylko u sprawdzonych sprzedawców i tylko takie, które posiadają odpowiednie atesty, oznaczenia klasy bezpieczeństwa, wskazanie producenta wraz z danymi adresowymi oraz instrukcję w języku polskim. Podczas zakupu zwróćmy uwagę, czy opakowanie, w jakim materiały są oferowane do sprzedaży, jest nienaruszone, czy nie nosi śladów mechanicznych uszkodzeń - informują policjanci z KGP.

Wyroby pirotechniczne mogą być używane jedynie przez osoby dorosłe. Ich sprzedaż osobom niepełnoletnim zagrożona jest grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. W sylwestrową noc nie zapomnijmy o zwierzętach, które mogą negatywnie odczuć skutki używania wyrobów pirotechnicznych.

- Fajerwerki, petardy i race kupujemy w różnych sklepach, dlatego pamiętajmy, żeby były to fajerwerki certyfikowane, dobrze oznaczone, z pewnego źródła- podsumowuje Kierzkowski.