Postęp technologiczny, wzrastające zapotrzebowanie na nowoczesne technologie na polskim rynku, a do tego realizacja rządowych programów wspierających innowacyjność przedsiębiorstw będą sprzyjać rozwojowi sektora RTV i IT w 2017 r. w Polsce — prognozuje ZIPSEE „Cyfrowa Polska”, organizacja zrzeszająca największe firmy branży elektronicznej. Dużym zagrożeniem dla tej branży pozostają oszuści podatkowi, których konsekwencje przestępczej działalności ponoszą uczciwi przedsiębiorcy.

W ocenie prezesa ZIPSEE „Cyfrowa Polska” Michała Kanownika, w mijającym roku zdecydowanie wzrosło znaczenie nowoczesnych technologii w polskiej gospodarce. Dziś rozwiązania IT znajdują zastosowanie już nie tylko w produkcji czy logistyce, ale obecnie coraz częściej w obszarach konsumenckich, np. w inteligentnych rozwiązaniach dla domów, czyli w tzw. smartdomach. Duża dynamika wzrostu następuje również w obszarze rozwiązań chmurowych. Jak się szacuje, sektor ten w mijającym roku urósł o mniej więcej jedną trzecią. Rozwija się też rynek nowoczesnej elektroniki użytkowej. Jak wynika z danych ZIPSEE, w tym segmencie, choć w 2016 r. spadł popyt na komputery, to jednocześnie dynamicznie wzrosła sprzedaż m.in. smartfonów, drukarek, telewizorów oraz dysków twardych.

Szansa na rozwój


- Mamy obecnie do czynienia z ogromnym postępem technologicznym na świecie. Dostrzegamy, że także w Polsce z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na nowoczesne technologie. A warto pamiętać, że krajowy rynek nie jest jeszcze nasycony pod tym względem. Dlatego w 2017 r. i w kolejnych latach spodziewamy się dużego rozwoju sektora cyfrowego — mówi Michał Kanownik.

Według niego, w przyszłym roku rozwój branży będzie następował nie tylko w segmencie produktowym, ale i usług oferowanych dla biznesu, który w coraz częściej korzysta z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych.


— Polscy przedsiębiorcy są coraz bardzie świadomi tego, że nowoczesne technologie nie tylko pomagają im w zarządzaniu i prowadzeniu firm, ale i że można na nich zarabiać — dodaje.

Zdaniem Kanownika znaczącą rolę we wsparciu rodzimego rynku branży elektronicznej w 2017 r. odegra plan wicepremiera Mateusza Morawieckiego, który kładzie duży nacisk na innowacyjność polskich przedsiębiorstw.

Ma on wspierać innowacyjne firmy i zachęcać je do inwestowania w nowoczesne technologie, a to z kolei będzie napędzało także rozwój naszego sektora — twierdzi ekspert.

Pozytywnie na krajową branżę elektroniczną wpłynąć może też zapowiadana przez Ministerstwo Cyfryzacji realizacja programu „Od Polski papierowej do cyfrowej”. Za jego sprawą ma m.in. wzrosnąć rola e-administracji. Kluczowe dla krajowej branży będą także decyzje podjęte w nowym roku przez Komisję Europejską w zakresie bezpieczeństwa i transferu danych. Wpłyną one m.in. na funkcjonowanie znajdujących się w Polsce centrów R&D, należących do zagranicznych firm.

Walka z oszustami podatkowymi

W 2017 r. polska branża elektroniczna będzie nadal musiała mierzyć się z problemami związanymi z oszustwami podatkowymi. Przestępcy podatkowi, wyłudzający VAT na handlu elektroniką, nie dość, że stanowią nieuczciwą konkurencję, to często pozostają bezkarni, a w praktyce konsekwencje ich przestępczej działalności ponoszą firmy uczciwie działające na rynku. Ekspert przypomina, że, by zapobiec temu, od 1 stycznia 2017 r. wchodzą przepisy wprowadzające mechanizm odwrotnego obciążenia VAT na transakcje procesorami i solidarną odpowiedzialność na handel dyskami twardymi. A od 1 marca pojawi się nowa zreformowana administracja skarbowa.


— Jednak w naszej ocenie, konieczne są dalsze, systemowe rozwiązania, które wyeliminują z rynku oszustów podatkowych
i jednocześnie ochronią uczciwy biznes. Obecne przepisy tego nie gwarantują. Liczymy, że w 2017 r. uda się to naprawić — mówi Kanownik. I podkreśla, że istotną rolę w nowym roku odegra także w tym zakresie Komisja Europejska, która ma podjąć decyzje w sprawie jednolitego systemu VAT. — To będą rozwiązania, które wpłyną także na naszą, polską branżę — zaznacza.