Przykładem może być Park Inn by Radisson Krakow

Dla wspólnego dobra

Z roku na rok jest coraz gorzej. Zanieczyszczenie powietrza w Krakowie jest ogromne, przyczyniają się do tego głównie stare, nieekologiczne piece i złej jakości opał. Wycinane są drzewa, zabudowywane korytarze powietrzne.

- Siedzimy w okowach smogu. Ile czasu i wysiłku potrzeba, aby w kolejne zimy móc wyjść na spacer, uprawiać sport lub patrzeć na bawiące się dzieci. Jeśli jako cywilizowany świat nie zmienimy naszego postępowania, będziemy mieć kolejno - skażone gleby, zatrute rzeki i jeziora, ginące lasy. Czy to chcemy w spadku przekazać następnym pokoleniom? - pytają Krakowianie.
Nie trzeba dużo. Wystarczy wprowadzić nowoczesne rozwiązania, przyjazne zarówno środowisku, jak i ludziom. Nie trzeba do tego wielkich środków finansowych. Wystarczy odrobina dobrej woli.
Przykładem troski o środowisko niech będzie hotel Park Inn by Radisson Krakow. Położony jest nieopodal Starego Miasta, tuż przy Bulwarach Wiślanych. Co ciekawe – cały jego dach, o powierzchni 620 mkw, pokryty jest zielenią! W 2011 roku dyrekcja hotelu przystąpiła do projektu Think Planet realizowanego dla sieci hoteli Rezidor. Projekt zakładał m.in. redukcję zużycia energii o 25 procent do roku 2016.

- Wykonaliśmy zadanie z nawiązką i obniżyliśmy zużycie energii o 28 procent – nie kryje dumy Urszula Krańska, dyrektor generalna hotelu Park Inn by Radisson Krakow. - Pomiędzy 2011 a 2016 rokiem zredukowaliśmy zużycie o ponad 700 tys/kWh. I mówimy tu zarówno o energii cieplnej jak też o energii elektrycznej – podkreśla Urszula Krańska.
Jak można zmniejszyć zużycie energii prawie o 30 procent?

- Jako hotel wybudowany w 2009 roku, mieliśmy trudne wyzwanie, gdyż byliśmy nowym obiektem i wiele nowoczesnych rozwiązań technicznych już funkcjonowało. Mimo to nasz główny inżynier, Mariusz Mrzygłód wraz ze swoją ekipą, znalazł obszary, gdzie udało się wprowadzić zmiany, zmniejszając zużycie energii bez utraty komfortu dla gości – opowiada Urszula Krańska.
Najprostszą rzeczą była wymiana żarówek na oświetlenie LED, zarówno w pokojach jak i na zapleczach oraz na zewnątrz. Zainstalowano w oknach czujniki, które wyłączają klimatyzację przy otwarciu okien oraz czujniki ruchu na zapleczach. Zoptymalizowano parametry pracy urządzeń technicznych w hotelu oraz zainstalowano Inteli Hood - system optymalizujący pracę okapu w kuchni. Ograniczono zużycie wody poprzez zainstalowanie perlatorów w kranach oraz słuchawkach prysznicowych eko. Wszystkie toalety zostały wyposażone w spłuczki z przyciskami 6/9 litr. Istotna też jest segregacja śmieci w hotelu.

- Oczywiście wyszkoliliśmy również naszych pracowników, przez co zwiększyła się ich świadomość proekologiczna w korzystaniu z mediów. Co mnie cieszy – wciągnęliśmy też do tego projektu gości. Znają już doskonale idee przyświecające naszej marce. Kiedy zużyją baterie, przynoszą je na recepcję, gaszą światła, nie używają niepotrzebnie klimatyzacji itp. Chwalą sobie nasze działania i chętnie się do nich przyłączają – podkreśla dyrektor generalna.
Goście chwalą sobie również poczucie bezpieczeństwa.

Hotel w zeszłym roku uzyskał certyfikat Safehotels Alliance The Global Hotel Security Standard. To ważne w czasach, kiedy co chwilę stykamy się z aktami terroryzmu. Hotel Park Inn by Radisson Krakow spełnia wszystkie standardy w zakresie bezpieczeństwa gości, personelu oraz procedur i szkoleń.

Jak to wszystko wygląda w praktyce? Można się będzie o tym przekonać już niebawem i odwiedzić hotel. Pracownicy przygotowali bowiem niespodziankę na Walentynki! Do wyboru jest pakiet jednodniowy oraz dwudniowy. W supercenie m.in. romantyczna kolacja z widokiem na Wawel, masaż relaksacyjny, niespodzianka od szefa kuchni oraz specjalnie udekorowany pokój. A wszystko to w bezpiecznym i przyjaznym dla środowiska hotelu przy romantycznych Bulwarach Wiślanych.

Zapraszamy: www.parkinn.pl/hotel-krakow