Budowa galerii opóźniła się, bo inwestor i radni nie mogli się dogadać w sprawie infrastruktury. Ostatecznie wykonawca wybuduje nowe rondo ze ścieżką rowerową i wyremontuje ul. Parcówka.

Po burzliwych negocjacjach wreszcie udało się wypracować porozumienie w sprawie miejskich inwestycji, które wykonawca centrum handlowego Quick Park ma zrealizować w Olkuszu. Jeśli wszystko potoczy się zgodnie z planem, prace ruszą już w przyszłym miesiącu. Zakupy można będzie robić wiosną 2018.

Chodnik zamiast drogi
- Decyzję środowiskową dla tej inwestycji otrzymaliśmy już pod koniec listopada.

Blokowały nas jednak pomysły jednego z radnych w sprawie wykonania na tym terenie dodatkowej drogi - wyjaśnia Rafał Mielniczek, pełnomocnik zarządu ds. inwestycji firmy Real2B Development, która buduje sieć galerii handlowych Quick Park.

Chodziło o drogę za centrum handlowym, przedłużenie obecnej ul. Parcówka, która łączy się z ul. Mickiewicza. W przyszłości mogłaby być też dojazdem do dyskontu Lidl, który ma tam powstać. - Dla mieszkańców i dla nas możemy drogi budować, ale nie dla innego inwestora. To absurd - zaznacza Rafał Mielniczek.

Radny Janusz Dudkiewicz, który proponował budowę tej drogi, nie zgadza się z tym, że korzystałby z niej Lidl. - Taką inwestycję jak Quick Park trzeba wykonać kompleksowo, zadbać o więcej zjazdów i wyjazdów - podkreśla radny. Jego zdaniem trakt służyłby nie tylko kierowcom zmierzającym właśnie do galerii, ale też pieszym, którzy będą szli do centrum handlowego od strony ul. Mickiewicza.

- Ja się przy budowie tej drogi nie upieram. Jeśli jednak jej nie będzie, to dobrze jakby wybudowano chociaż chodnik, żeby ludzie nie musieli chodzić po błocie - dodaje.

Inwestycje za 8 milionów
Ostatecznie inwestorowi udało się dogadać z miastem. Stanęło na tym, że firma wybuduje za galerią oświetlony chodnik, wyremontuje ul. Parcówka oraz przebuduje ul. Sławkowską. Najważniejszą inwestycją będzie jednak budowa ronda na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 94, ul. Kruszcowej i Mickiewicza wraz z drogą rowerową.

Rondo ma upłynnić ruch na krajówce. Będzie z niego także zjazd do Quick Parku. Z kolei wyjazd w kierunku Śląska będzie się odbywał trochę dookoła - przez ul. 20 Straconych i Kluczewską. - Takie rozwiązanie jest optymalne - uważa Rafał Mielniczek.

Tym bardziej że na skrzyżowaniu dk 94 i Mickiewicza drogowcy wykonali regulację świateł i jest obecnie łatwiejszy lewoskręt. - Ruch został poprowadzony przez tereny przemysłowe między hurtowniami, nie powinien więc nikomu przeszkadzać. Szukaliśmy różnych rozwiązań, nie dało się jednak zrobić wyjazdu przez nowe rondo - wyjaśnia. Z terenu Quick Parku będzie można wyjeżdżać także ul. Sławkowską w kierunku ul. Mickiewicza.

Dodatkowe inwestycje mają kosztować ok. 8 mln zł.

Jedno rondo to za mało?
Zdaniem Wojciecha Ozdoby, radnego i urbanisty, jedno rondo nie rozwiąże problemu. - Powinna powstać estakada, podobna do tej przy Makro w Krakowie lub przynajmniej dwa mniejsze ronda - drugie na skrzyżowaniu drogi 94 z ul. Mickiewicza. Pozwoliłoby to osobom wyjeżdżającym z galerii bez problemów pojechać w stronę Bukowna i Katowic - uważa radny. Jego zdaniem tak duża galeria znacznie zwiększy ruch samochodowy w okolicy.

- Inwestor nie zadbał o połączenie z komunikacją miejską. Jedyny przystanek od strony centrum Olkusza jest po drugiej stronie 4-pasmowej krajówki - zauważa radny Ozdoba.

Rafał Mielniczek nie zgadza się z radnym. - Dyskonty typu Lidl czy Biedronka generują o wiele większy ruch. Klienci chodzą tam bowiem na szybkie zakupy 20-30-minutowe. Do nas przychodzą na dwie godziny lub dłużej, więc rotacja będzie mniejsza - zaznacza. Analiza ruchu wykonana przez miasto potwierdza, że ruch wygenerowany przez planowaną inwestycję nie stworzy nowych zakłóceń w ruchu drogowym. - Rondo poprawi komunikację - podkreśla pracownik Real2B Development.

Dodaje, że temat przystanków także będzie jeszcze dyskutowany. - Spróbujemy ustawić je tak, by było mieszkańcom wygodnie - zapewnia.

Prace ruszą w lutym
Mieszkańcy cieszą się z nowej galerii. - Wreszcie będziemy mieć duże kino - mówi Ola Nowak z Olkusza. - I może ciekawe sklepy z ubraniami - dodaje jej koleżanka Marcelina Malinowska.

Obecnie inwestor ubiega się o pozwolenie na budowę. Trzeba jeszcze podpisać z miastem porozumienie, ale to już tylko formalność. Jeśli nie pojawią się nowe problemy, pod koniec lutego wykonawca wejdzie na plac budowy. Inwestycja ma się zakończyć do kwietnia 2018 roku.

Quick Park w Olkuszu
* Będzie miał ok. 14 tys. metrów kwadratowych. Znajdzie się w nim ponad 60 sklepów, kilka punktów gastronomicznych, czterosalowe kino oraz pierwszy w mieście kryty parking z 500 miejscami. Centra Quick Park powstają też w innych miastach. Otwarte już zostały sklepy w Mysłowicach i Strzegomiu.
* To druga galeria w Olkuszu. CH Echo przy ul. Rabsztyńskiej 2 powstało ok. 15 lat temu. Jego powierzchnia to ponad 7 tys. metrów kwadratowych. Przed galerią znajduje się ponad 300 miejsc do parkowania.