Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie po raz kolejny inwestuje w nowy tabor. W środę, 14 grudnia przedstawiciele MPK oraz firmy Solaris Bus & Coach SA podpisali umowę na dostawę 77 nowoczesnych autobusów przegubowych o długości 18 metrów, spełniających najwyższe normy emisji spalin.

Nowoczesne pojazdy będą wyposażone w bardziej przestronne wnętrze, większą liczbą miejsc siedzących dostępnych z niskiej podłogi oraz rozbudowany system informacji pasażerskiej. Wszystkie niskopodłogowe autobusy będą miały klimatyzację, monitoring, automaty biletowe oraz specjalne platformy ułatwiające wjazd i wyjazd z autobusu osobom niepełnosprawnym. Teraz producent - firma Solaris będzie miała siedem miesięcy na dostarczenie wszystkich pojazdów do Krakowa.

- Z dużą satysfakcją podpisywałem umowę na dostawę nowych autobusów do Krakowa. Oznacza ona bowiem, że już w połowie przyszłego roku mieszkańcy zyskają kolejne nowoczesne i komfortowe pojazdy. Gdy policzymy wszystkie zamówienia MPK SA w latach 2016 i 2017 to okaże się, że w bardzo krótkim okresie czasu kupiliśmy prawie 200 nowych przyjaznych dla środowiska autobusów. W historii MPK tak dużych zakupów jeszcze nie było – podkreśla Rafał Świerczyński, prezes zarządu MPK SA w Krakowie w oficjalnym komunikacie.

- Inwestycja w niskoemisyjny transport publiczny jest dla takiego miasta jak Kraków, jednym z priorytetowych zadań. Jesteśmy dumni, że firma Solaris może aktywnie brać udział w programie unowocześniania komunikacji miejskiej w Krakowie. Przewoźnika i pasażerów możemy zapewnić, że dołożymy wszelkich starań aby dostarczyć wszystkie 77 autobusów terminowo i w jak najwyższej jakości – powiedziała Solange Olszewska, Prezes Zarządu Solaris Bus & Coach po podpisaniu umowy.

W przetargu na dostawę 77 autobusów przegubowych w formie leasingu finansowego wybrana została oferta firmy Solaris Bus & Coach SA w konsorcjum z PKO Leasing SA. Ich cena to prawie 121 milionów złotych netto.