Ile wyniesie minimalna emerytura w 2017 roku? Wiadomo już, że będzie waloryzacja. Kto I ile tak naprawdę dostanie po marcowej waloryzacji emerytur, ile wyniesie minimalna emerytura 2017 netto, co z emeryturami byłych policjantów? Mówią eksperci. SPRAWDŹ, ILE WYNIESIE MINIMALNA EMERYTURA 2017.

MINIMALNA EMERYTURA 2017: BRUTTO

Od 1 marca 2017 r. minimalna emerytura wyniesie 1000 zł brutto. Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie do 750 zł. Podwyżka będzie odczuwalna, ale...

Minimalna emerytura, podobnie jak dziś, nie będzie dla każdego. Aby otrzymać 1000 zł brutto, trzeba osiągnąć wiek emerytalny i udokumentować staż pracy (składkowy i nieskładkowy), który wynosi:

  • 25 lat dla mężczyzn,
  • 20 lat dla kobiet.

Nieskładkowy okres dotyczy na przykład kobiet, które przebywały na urlopie macierzyńskim, bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy, okresu studiów.

Nie jest bez znaczenia, w jakiej wysokości otrzymywano wynagrodzenie w tym okresie składkowym. - Jeśli opłacono składkę w wysokości niższej od minimalnego wynagrodzenia, to ustalenie wymiaru składkowego będzie stanowiło stosunek miesięcznego wynagrodzenia do wynagrodzenia minimalnego - tłumaczy Piotr Szyguła, naczelnik Wydziału Świadczeń Emerytalno-Rentowych I Oddziału ZUS w Zabrzu.

Na przykład: Jan Kowalski zarabiał w styczniu 2016 roku 925 zł brutto, gdy minimalne wynagrodzenie wynosiło wówczas 1850 zł brutto. Wtedy do okresów składkowych zaliczonych zostanie tylko 15 dni (bo 925 zł dzielone przez 1850 zł i razy 30 dni równa się 15 dni).

CZYTAJ TAKŻE: Płaca minimalna 2017: Ile "na rękę", za godzinę, ile na etacie? SPRAWDŹ
CZYTAJ TAKŻE: Niższy wiek wiek emerytalny 2017

MINIMALNA EMERYTURA 2017: NETTO

Obecnie jeszcze minimalna emerytura wynosi 758,92 na rękę (882,56 brutto). A więc od 1 marca świadczenie wzrośnie na rękę o prawie 95 zł. Nie ma się jednak co łudzić, minimalna emerytura, podniesiona teraz do 853 zł netto na miesiąc, to nadal będzie emerytura głodowa.

Prezydent podpisał ustawę ws. wieku emerytalnego

MINIMALNA EMERYTURA 2017: STAŻ PRACY

Problem w tym, że wielu Polaków nie dostanie tego tysiąca brutto. Nie mogą się bowiem wykazać wymaganym stażem pracy (20 lat kobiety i 25 lat mężczyźni). Otrzymują emeryturę poniżej minimalnej kwoty, czasem nawet kilka i kilkadziesiąt złotych. Takich osób jest w Polsce coraz więcej. One mogą liczyć jedynie na marcowe waloryzacje świadczeń, które uwzględniają inflację.