100 tys. mkw chodników i 400 tys. mkw jezdni ma być wyremontowanych w tym roku w mieście. Przez Kraków przetoczą się też duże inwestycje kolejowe, które sparaliżują ruch w wielu miejscach.

Krakowianie drugi rok z rzędu bardziej będą pomstować na Polskie Koleje Państwowe niż na Zarzad Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Po utrudnieniach związanych z budową łącznicy kolejowej na Zabłociu, teraz kolejarze biorą się za trasę E30, która przechodzi m.in. przez Bronowice. Ten rejon miasta będzie sparaliżowany półtora roku. Prace ruszają już jutro. Dużą inwestycją, która zacznie się w tym roku będzie też przebudowa ulicy Igołomskiej oraz ulicy Basztowej. W innych częściach Krakowa także będzie się wiele działo, ale już na mniejszą skalę.

W 2017 r. wyłonieni będą wykonawcy na przebudowę al. 29 listopada, budowę Trasy Łagiewnickiej oraz tramwaju na Górkę Narodową. Inwestycje mogą się zacząć pod koniec roku, ale szanse na to są minimalne.

Natomiast remont Basztowej zacznie się w kwietniu i potrwa ok. pół roku. W ten sposób domknięty zostanie ruch jednokierunkowy na odcinku od Dworca Głównego do ul. Piłsudskiego.

Spore utrudnienia spowoduje także II etap rozbudowy ul. Igołomskiej, od ul. Giedroycia do I etapu prac, który obejmował m.in. przebudowę skrzyżowania ul. Brzeskiej z Igołomską. Ulica o długości ok. 8 km będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu. Powstaną także chodniki, ścieżki rowerowe, zostaną przebudowane wiadukty kolejowe.

W 2017 r. w Krakowie realizowane będą wielkie inwestycje PKP Polskich Linii Kolejowych. Pierwszą z nich, budowę łącznicy kolejowej na Zabłociu, mieszkańcy dobrze już poznali. Budowa zakończy się jesienią, a do tego czasu nie powinna już utrudniać ruchu w tej części miasta .

Natomiast prawdziwy kataklizm komunikacyjny czeka mieszkańców Bronowic. Już od jutra PKP PLK rozpoczyna modernizację trasy E30 z Krakowa do Katowic, na odcinku między Mydlnikami a Dworcem Towarowym. Przez 1,5 roku zamknięte będą ulice Rydla i Zielony Most, ul. Armii Krajowej będzie zwężona, a w lutym i wrześniu na dziewięć dni będzie całkowicie zamykana dla ruchu.

W drugim kwartale PKP PLK wyłonią wykonawcę dla kolejnego etapu modernizacji linii E30, tym razem na odcinku Kraków Główny Towarowy - Rudzice. Gdy ruszą pracę, jeszcze w tym roku, to krakowian czekają utrudnienia w centrum, m.in. przy modernizacji wiaduktu nad ul. Dietla.

ZIKiT planuje także mniejsze remonty chodników oraz ulic.

- Mamy wstępną listę takich remontów (lista poniżej - red.), ale szczegóły i terminy są jeszcze ustalane. W 2016 wyremontowaliśmy 100 tys. mkw chodników oraz 400 tys. mkw jezdni. W tym szacujemy podobną ilość - mówi Michał Pyclik z ZIKiT.

Ważne inwestycje i remonty w 2017 roku

1. Modernizacja trasy kolejowej E30 z Krakowa do Katowic, na odcinku między Mydlnikami a Dworcem Towarowym. Prace zaczną się już 3 stycznia i potrwają półtora roku.
2.Budowa linii tramwajowej Górka Narodowa-Krowodrza Górka. Trwa wybór wykonawcy, prace mają ruszyć pod koniec roku.
3. Przebudowa al. 29 listopada. Trwa wybór wykonawcy, prace ruszą na przełomie roku 2017 i 2018.
4. Przebudowa Basztowej. Prace ruszą w kwietniu i potrwają pół roku.
5. Remont ronda Kocmyrzowskiego ruszy 7 stycznia, potrwa 5 miesięcy.
6. Przebudowa Kocmyrzowskiej. Inwestycje czeka na niezbędne decyzje. Prace ruszą raczej w 2018 r.
7. Przebudowa Igołomskiej. Od wyników przetargu złożono odwołanie, co opóźni wyłonienie wykonawcy o miesiąc. Docelowo inwestycja ma się zakończyć w roku 2019.
8. Przebudowa Klasztornej. Trwa uzyskiwania decyzji, prace mają ruszyć w IV kwartale roku.
9. Parking Park&Ride Mały Płaszów. Trwają prace projektowe.
10. Parking Park&Ride Bieżanów. Ma powstać do jesieni.
11. Przebudowa ulicy Myślenickiej. Prace mają ruszyć pod koniec roku.
12. Parking Park&Ride Kurdwanów. Ma powstać do wakacji.
13. Budowa łącznicy kolejowej Kraków Krzemionki-Kraków Zabłocie ma się zakończyć jesienią 2017.
14. Modernizacja linii E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy - Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnych na odcinku Kraków Główny - Płaszów - Bieżanów. Wykonawca ma być wyłoniony w II kwartale, później ruszą prace budowlane, w tym w centrum Krakowa przy wiadukcie nad ul. Dietla.

Remonty nakładkowe, wstępna lista ulic na rok 2017

W 2017 roku odbędzie się także kilkadziesiąt mniejszych remontów, tzw. nakładkowych. To szybki sposób wymiany asfaltu i tańszy w realizacji. Poniżej lista ulic, które planuje się do remontu, w całości lub na wybranych odcinkach.

Andersa, Bitwy nad Bzurą, Bolesława Śmiałego, Broniewskiego, Cechowa, Dąbrowskie, Działowskiego, Jaremy, Kamieńskiego, Kapelanka, Katowicka, Kleeberga, Kluczborska, Kobierzyńska, Krowoderskich Zuchów, Księdza Jancarza, Lea, Łopackiego, Łukowiec, Mackiewicza, Malborska, Mazowiecka, Meiera, Na Błonie, Nad Dłubnią, Nagłowicka, Niemcewicza, Oboźna, Ojcowska, Pokrzywki, Portowa, Prażmowskiego, Radzikowskiego, Spokojna, Szwedzka, Szajnowicza-Iwanowa, Tetmajera, Ułanów, Urszulki, Wawelska, Wrocławska, Zarzecze.