W Michałowicach koło Krakowa trwają Krakowski Pokaz i Międzynarodowa Aukcja Koni Arabskich. Już po raz drugi mamy okazję zobaczyć przepiękne konie arabskie czystej krwi. Po raz pierwszy odbędzie się też aukcja tych zwierząt. Wydarzenie organizują osoby wcześniej związane ze stadninami w Janowie Podlaskim i Michałowie.

Podczas pokazu wystąpiło prawie 90 koni. Rozegrane zostały czempionaty we wszystkich kategoriach wiekowych: roczniaków, klaczy i ogierów młodszych oraz klaczy i ogierów starszych. Swoich sił w ringu pokazowym spróbowali amatorzy-prezenterzy, a dumni hodowcy zaprezentowali przed międzynarodową komisją sędziów tegoroczny przychówek: źrebięta urodzone w roku 2017. Rozegrane zostaną klasyczne, stworzone specjalnie dla koni arabskich klasy jeździeckie, m.in. malownicza Native Costume, w której jeźdźcy byli ubrani w stroje stylizowane na orientalne.

Prezentacje te tojednak tylko przygrywką do tego, co na terenie Klubu Jazdy Konnej „Szary” w Michałowicach wydarzy się w niedzielę. Podczas aukcji na sprzedaż trafi łącznie 29 koni czystej krwi arabskiej, w tym dwa ogiery - Gaja Ramzes i Eurogrant. Należą one do hodowców nie tylko z Polski, ale również ze Stanów Zjednoczonych, Czech, Kataru, Izraela i Iranu. Czy uzyskają ceny porównywalne do tych, które hodowcy płacili na araby podczas legendarnych aukcji w Janowie Podlaskim i Michałowie? Tego dowiemy się w niedzielę po południu.
Zobacz galerię
- Impreza przyciągnie głównie miłośników koni arabskich, ale wstęp na teren klubu jest wolny, więc pokazy obserwować może każdy - mówi Barbara Mazur, odpowiedzialna za aukcję w Michałowicach, wcześniej organizatorka słynnej „Pride of Poland” w Janowie Podlaskim.

Wśród organizatorów imprezy pod Krakowem są także Marek Trela (były prezes stadniny w Janowie) oraz Jerzy Białobok (były prezes stadniny w Michałowie). W odróżnieniu od wydarzeń tam organizowanych, które są opłacane przez państwo, to w Michałowicach odbywa się wyłącznie za pieniądze pochodzące od sponsorów.

Z kolei wśród gości może znaleźć się Shirley Watts, żona perkusisty zespołu Rolling Stones Charliego Wattsa, wielka miłośniczka koni czystej krwi arabskiej, która sponsoruje jedną z klaczy biorących udział w aukcji. Współpracowała ona ze stadniną w Janowie.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 20

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto