MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Strawberry Fields Forever

Anna Tarnawska
Tłumy nowojorczyków przewijały się cały dzień przez miejsce stworzone ku czci Johna Lennona
Tłumy nowojorczyków przewijały się cały dzień przez miejsce stworzone ku czci Johna Lennona Anna Tarnawska
Korespondencja Gazety Krakowskiej z Nowego Jorku. O tym, jak obchodzono w środę 30. rocznicę śmierci Johna Lennona.

Dziś miałby 70 lat. O czym by śpiewał? Co grałoby w jego duszy? 8 grudnia minęło 30 lat od śmierci Johna Lennona. Na Strawberry Fields w nowojorskim Central Parku - miejscu pamięci poświęconemu muzykowi - przez całą środę gromadziły się tłumy. Do późnych godzin nocnych po parku niosło się echo śpiewanych piosenek. Zimową aurę ogrzewał blask świeczek i ciepło serdecznej atmosfery.

8 grudnia 1980 roku John Lennon został postrzelony w bramie budynku Dakota, przy 72 Ulicy i Central Park West na zachodnim Manhattanie, gdzie mieścił się jego apartament. Zabójcą był Marc David Chapman, który powodowany obsesjami, zaczaił się w bramie na wracającego do domu Lennona i oddał do niego pięć strzałów - cztery z nich okazały się celne. Parę godzin wcześniej Chapman dostał od swojego idola autograf na okładce albumu "Double Fantasy". Od tego czasu, corocznie na Strawberry Fields - części Parku Centralnego, która nazwę wzięła od słynnego przeboju Beatlesów - fani oddają hołd pamięci Lennona.

Czytaj także:**Grzegorz Turnau: twórca powinien być nienormalny**

30. rocznica śmierci gitarzysty, kompozytora i autora tekstów była powodem szczególnych wzruszeń, wspominań oraz - mimo rocznicy śmierci - radości, wypływającej z pozytywnego przesłania utworów eksbeatlesa, niosących pokój i miłość. - Kocham rock and roll. John był wielkim muzykiem - powiedział nam Gary dos Santos, bezdomny, zagorzały fan Lennona, który od 17 lat opiekuje się miejscem w Central Parku, poświęconym pamięci muzyka. Pochodzący z Liverpoolu Lennon był liderem The Beatles, zespołu, który zrewolucjonizował muzykę rozrywkową.

W roku 1970 Lennon opuścił Paula McCartneya, George'a Harrisona i Ringo Starra oraz zdecydował się na rozpoczęcie kariery solowej, a następnie zaczął nagrywać ze swoją drugą żoną, japońską artystką Yoko Ono. Jego najbardziej znanym solowym projektem stał się album "Imagine". Tytułowy utwór do dziś cieszy się ogromną popularnością i funkcjonuje jako manifest pacyfizmu. Hasło 'Imagine," które istnieje w świadomości fanów jako symbol, jest centralnym motywem mozaiki upamiętniającej postać artysty. W 30. rocznicę śmierci muzyka mozaikę pokryły kwiaty, świece i zdjęcia Lennona. Łuna świateł i nuty przebojów unosiły się nad parkiem.

Tłumy fanów - od młodzieży po ludzi w podeszłym wieku - świadczą o ponadczasowości piosenek Beatlesów. Zgromadzeni wypełnili przesłanie artysty, zawarte w utworze "Imagine": "Braterstwo ludzi/ Dzielące się światem/ Mówisz, że jestem marzycielem/ Ale nie jestem jedyny /Mam nadzieję, że któregoś dnia przyłączysz się do nas/ I świat będzie żył jako jeden".

Wybierz małopolską miss internetu. Zobacz zdjęcia pięknych dziewczyn!
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Rzucił się z nożem na kolegę przy grillu
Maciej Szumowski stał się legendą. Idź jego drogą. Wejdź na szumowski.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska