Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Starosta Kras zapłaci głową za sprzedaż szpitala

Paweł Chwał
Roman Łucarz (z prawej) już dwa lata temu miał zostać starostą. Mieczysławowi Krasowi (z lewej) udało się jednak przekonać większość radnych, aby głosowali na niego
Roman Łucarz (z prawej) już dwa lata temu miał zostać starostą. Mieczysławowi Krasowi (z lewej) udało się jednak przekonać większość radnych, aby głosowali na niego Paweł Chwał
Mieczysław Kras straci stanowisko starosty a Paweł Augustyn - etatowego członka zarządu powiatu tarnowskiego? Wniosek o odwołanie dotychczasowego zarządu złożony ma zostać już podczas najbliższej, zaplanowanej na 28 grudnia, sesji budżetowej. Po tym, jak zawiązany miesiąc temu nowy klub PiS przeszedł z koalicji do opozycji i porozumiał się z będącymi w niej wcześniej radnymi PSL-u, zarząd powiatu stracił poparcie większości w 29-osobowej radzie. Bezpośrednim powodem takiej reakcji koalicjanta była forsowana przez starostę i zarząd decyzja o sprzedaży tuchowskiego szpitala prywatnej spółce.

Pierwszym, wymiernym przykładem tego, że to opozycja rządzi teraz w powiecie było głosowanie na ostatniej sesji w sprawie odwołania Zbigniewa Cieślikowskiego z funkcji przewodniczącego komisji rewizyjnej. Opozycja dokonała tego bez problemu, obsadzając to ważne stanowisko "swoim" radnym Mariuszem Tyrką. - Mieczysław Kras, po wykluczenia z Prawa i Sprawiedliwości, nie dysponuje już własnym zapleczem politycznym, które jest niezbędne, aby pełnić ważną i odpowiedzialną funkcję starosty - mówi Roman Łucarz, szef klubu PiS, typowany na następcę Mieczysława Krasa. Sam zresztą nie zaprzecza tym opiniom. - Dobrą praktyką stało się już, że starostą jest lider największego klubu w radzie; to w pewnym sensie odwzorowanie wyników wyborów i głosu mieszkańców powiatu - przyznaje.

PiS i PSL nie dysponują jednak większością niezbędną do odwołania Mieczysława Krasa i zarządu. Stąd rozmowy ze współrządzącą w powiecie Platformą Obywatelską. Chodzi o stworzenie szerokiej koalicji, która gwarantować ma przez kolejne dwa lata spokój w podejmowaniu istotnych dla powiatu uchwał.

- Obecna sytuacja grozi paraliżem pracy zarządu, którego wszystkie decyzje mogą być - dla zasady - podważane przez radnych opozycji. Przez "polityczne gierki" możemy zawalić wiele kluczowych dla przyszłości powiatu projektów i nie przygotować się należycie do nowego rozdania funduszy unijnych na lata 2014-2020 - mówi Mirosław Banach, wicestarosta, który zachować ma stanowisko. Lider PO w powiecie dementuje jednak informację, jakoby wszystko zostało już ustalone.

- Szczerze mówiąc, mocno zawiódłbym się na koalicjancie z Platformy, gdyby głosował za moim odwołaniem i porozumiał się z opozycją. W końcu jakaś lojalność chyba jeszcze obowiązuje, a nie tylko liczą się stołki - mówi Mieczysław Kras. Jego zdaniem możliwości stworzenia nowej koalicji, która dysponować będzie większością w radzie, jest więcej i niekoniecznie musi być to układ PiS - PSL - PO. Jak zauważa, w grę wchodzi jeszcze sześciu radnych niezrzeszonych w tych trzech ugrupowaniach. Niewykluczone że zorganizują się oni w odrębny klub, którego zalążki tworzy Paweł Augustyn. Na razie przystali do niego Marek Słowik i Zbigniew Cieślikowski, byli radni PiS.

Jaki jest podział głosów w radzie?
Aby odwołać starostę tarnowskiego, potrzebna jest tzw. większość kwalifikowana, która wynosi 19 głosów. Rada powiatu tarnowskiego liczy 29 radnych. Opozycja, czyli PiS i PSL, dysponuje w tym momencie w sumie 16 głosami (PiS ma 10 radnych, PSL - sześciu). Obecny zarząd powiatu może liczyć na poparcie 13 radnych, z czego siedmiu to członkowie Platformy Obywatelskiej. Klub PO jeszcze do środy liczył osiem osób, dopóki nie wystąpił z niego Paweł Augustyn, etatowy członek zarządu, startujący dwa lata temu w wyborach z komitetu Ziemia Tarnowska Razem. Sam Mieczysław Kras nie jest radnym powiatowym i utrata stanowiska oznaczałaby dla niego całkowity rozbrat z radą, co najmniej na dwa lata.

Ksiądz czuje się zaszczuty. Hit disco polo na lekcji religii [WIDEO]

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska