Ważne
  Rok temu otarł się o śmierć. Dziś Oskar Kwiatkowski jest...

  Rok temu otarł się o śmierć. Dziś Oskar Kwiatkowski jest nadzieją polskiego snowboardu

  Maciej Zubek

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Snowboard. 10 lutego 2016 roku w wyniku wypadku samochodowego Oskar Kwiatkowski miał pęknięty w dwóch miejscach kręgosłup, złamanych siedem żeber i pękniętą obręcz biodrową. Dziś znów z powodzeniem rywalizuje na arenie międzynarodowej, a za kilka dni w Kazachstanie powalczy o medal na zimowej Uniwersjadzie.
  Rok temu otarł się o śmierć. Dziś Oskar Kwiatkowski jest nadzieją polskiego snowboardu

  ©archiwum

  Przypomnijmy. Tego feralnego dnia w miejscowości Szaflary prowadzony przez Kwiatkowskiego samochód wpadł w poślizg, zjechał na przeciwległy pas i wbił się w nadjeżdżający z przeciwka autokar. Nieprzytomnego reprezentanta Polski przewieziono do szpitala.

  - Świadomość odzyskałem na drugi dzień rano. Do dziś niewiele pamiętam z tego, co się stało. Zresztą jeszcze kilka dni po wypadku z moją pamięcią nie było najlepiej – wspomina Kwiatkowski, który biorąc pod uwagę okoliczności zdarzenia i to, jak wyglądał po nim prowadzony przez niego samochód, może mówić o wielkim szczęściu – Przyznam, że ciarki przeszły mi po plechach, jak zobaczyłem zdjęcia z wypadku. Dziękuję Bogu, że wszystko tak się skończyło – przyznaje.

  W niesłychanym tempie zaczął odzyskiwać sprawność. Już po 6 dniach na własną prośbę opuścił szpital. - Lekarze ocenili mój stan jako dobry. Złamania i pęknięcia, jakich doznałem, na szczęście nie wymagały operacji. Po prostu potrzebny był czas, aby się wszystko zrosło i zagoiło – mówi.

  Minęło kolejnych kilka dni i Oskar wybrał się … na stok: - Nie mogłem wysiedzieć w domu. Zaliczyłem kilka rekreacyjnych zjazdów - przyznaje.

  Wypadek przytrafił się Oskarowi na niespełna dwa miesiące przed mistrzostwami świata juniorów, w których miał być jednym z faworytów w walce o medale. Do samego końca walczył o wyjazd do Słowenii: - Wraz z wypadkiem straciłem tzw. zdolność do uprawiania sportu. Aby ją odzyskać, musiałem przejść szereg badań w Centralnym Ośrodku Medycyny Sportowej w Warszawie. Przepadłem na badaniu ortopedycznym. Mimo że zdjęcia RTG były w porządku, to jednak lekarz oceniając czas, jaki minął od wypadku, uznał, że to zdecydowanie za wcześnie, aby wydać pozytywną opinię. Musiałem więc się pogodzić z tym, że nie wezmę udział w mistrzostwach świata – mówi Kwiatkowski.

  Dziś z jego zdrowiem wszystko jest już w najlepszym porządku. W stu procentach przepracował cały okres przygotowawczy do bieżącego sezonu, w którym osiąga najlepsze wyniki w karierze, biorąc pod uwagę starty w Pucharze Świata.

  - Szczególnie udane były dla mnie pierwsze w sezonie zawody we włoskiej Carezzie. Zająłem tam 22. miejsce i poprawiłem o 8 lokat swój dotychczasowy najlepszy wynik. Dobrze wspominam też występ w Pucharze Europy w austriackim Gerlitzen, gdzie zająłem 11. miejsce – podkreśla 20-letni zawodnik, który aktualnie w klasyfikacji generalnej PŚ zajmuje 33. miejsce i jest na dobrej drodze, by na koniec sezonu wywalczyć kwalifikacje do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Korei Południowej. – Na igrzyska pojedzie najlepszych 32 zawodników, z tym, że maksymalnie czterech z jednego państwa. Realnie więc oceniając, aby jechać do Korei, muszę znaleźć się w pierwszej „czterdziestce” - mówi.

  Teraz dla Kwiatkowskiego najważniejszy jest najbliższy weekend i start w kolejnej rundzie PŚ w Słowenii, a także udział w 28. edycji zimowej Uniwersjady, który już za kilka dni rozpoczyna się w Ałmatach. – Nie nastawiam się jakoś szczególnie na konkretne miejsce, ale na pewno fajnie byłoby się pokazać z dobrej strony – podkreśla.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Sport z kraju i ze świata

  Zobacz więcej na Sportowy24.pl

  Polecamy

  Wybieramy małopolskich MISTRZÓW URODY [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE]

  Wybieramy małopolskich MISTRZÓW URODY [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE]

  35. Międzynarodowe Targi i Kongres Kosmetologiczny LNE w Krakowie

  35. Międzynarodowe Targi i Kongres Kosmetologiczny LNE w Krakowie

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  Artysta w kuchni: co przyrządziła Joanna Chacińska z zespołu Bisquit? Zobacz 2. odcinek!

  Artysta w kuchni: co przyrządziła Joanna Chacińska z zespołu Bisquit? Zobacz 2. odcinek!