Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojciech Wojdak przed mistrzostwami świata w Budapeszcie jest optymistą

Artur Bogacki
Artur Bogacki
Wojciech Wojdak w dorobku ma jeden krążek z dużej seniorskiej imprezy - brąz MŚ na krótkim basenie
Wojciech Wojdak w dorobku ma jeden krążek z dużej seniorskiej imprezy - brąz MŚ na krótkim basenie fot. Andrzej Szkocki
W niedzielę rozpoczną się mistrzostwa świata na długim basenie (50 m). W reprezentacji Polski na imprezę w Budapeszcie jest kilkoro kandydatów do medali, a w tym gronie wymieniany jest też zawodnik z Małopolski - Wojciech Wojdak.

Pływak BOSiR-u Brzesko specjalizuje się w rywalizacji na długich dystansach w stylu dowolnym. Na międzynarodowej arenie zabłysnął dwa lata temu, gdy podczas mistrzostw świata w Kazaniu (także na 50-metrowej pływalni), mając wówczas 19 lat i debiutując w imprezie tej rangi, był blisko podium (na 400 i 800 m zajął 6. lokaty).

Utalentowanemu zawodnikowi dodało to motywacji do jeszcze cięższej pracy, ale na wymierną nagrodę trzeba było trochę poczekać. Kolejne wielkie imprezy kończył wprawdzie w czołówce, ale bez medalu. Do tego olimpijski debiut w Rio de Janeiro wypadł dużo poniżej oczekiwań. Przełamał się w grudniu ubiegłego roku, gdy na mistrzostwach świata na krótkim basenie (25 m) w kanadyjskim Windsorze wywalczył brąz na 1500 m.

Nie ukrywa, że cel na najbliższe zawody jest jasno sprecyzowany. - Jadę po medal. Jak każdy sportowiec startuję po to, żeby wygrać - mówi Wojdak. - W Kazaniu nie byłem przygotowany nawet na to, że awansuję do finału. Teraz mentalnie jestem gotowy na walkę o podium. Nie napalam się jednak, koncentruję się na tym, żeby uzyskać dobry czas. Zdaję sobie sprawę z tego, że teraz presja na mnie będzie większa, ale staram się o tym nie myśleć. Mam w wodzie do wykonania swoje zadanie i na tym się skupiam.

Pochodzący z Maszkienic Wojdak to wychowanek BOSiR-u Brzesko. Kilka ostatnich lat spędził w Unii Oświęcim, pod koniec ubiegłego roku wrócił do Brzeska i do pracy z nowym-starym szkoleniowcem Marcinem Kacerem. Jak mówi, zmiana reżimu przygotowań - jest więcej mocniejszych jednostek treningowych i zajęć w wodzie - okazała się pozytywnym bodźcem.

Potwierdzają to także wyniki, gdyż tegoroczne starty są bardzo obiecujące. Na początku letniego sezonu, w kwietniu, na zawodach w Sztokholmie 21-latek poprawił o 4,59 s rekord życiowy na 1500 m (14.54,07). Później w majowych mistrzostwach Polski w Lublinie wygrał swoje trzy koronne konkurencje. Niedawno w zawodach kontrolnych we francuskim Canet-En-Roussilon 800 m przepłynął w 7.50,18 min, to jego trzeci czas w karierze (szybciej, i to o ponad 4 s, pływał tylko na MŚ w Kazaniu). Zawodnik zdaje sobie jednak sprawę, że aby na Węgrzech liczyć się w walce o najwyższe laury, trzeba się jeszcze poprawić.

- Ciężko pracowałem przed mistrzostwami świata, trener jest dobrej myśli. Na treningach pływam szybciej, trzeba tylko to powtórzyć na zawodach - mówi. - Aby być w ścisłej czołówce, muszę na 800 metrów pobić rekord życiowy o trzy sekundy, a na 1500 metrów o dziesięć sekund. To sporo, ale wierzę, że jestem w stanie to zrobić. Na 1500 metrów jeszcze nie miałem bardzo dobrego występu na długim basenie, może uda się teraz.

Wojdak rywalizację w MŚ zacznie w niedzielę od startu na 400 m (rano eliminacje, wieczorem finał), czyli teoretycznie w swojej najsłabszej konkurencji. We wtorek rano są kwalifikacje na 800 m, w środę wieczorem finał; podobnie jest z dystansem 1500 m - następna sobota i niedziela.

- Celujemy przede wszystkim w 800 i 1500 metrów. Bardzo mi odpowiada, że wcześniej będzie takie przetarcie na 400 metrów. Pamiętam, że w Kazaniu początek był bardzo dobry, a później już poszło - zaznacza Wojdak. - Najważniejsze, to dostać się do finału, bo, zwłaszcza na 400 metrów, to bardzo trudne. W nim wszystko może się wydarzyć.

W 20-osobowej reprezentacji Polski na MŚ w Budapeszcie jest też inny pływak z Małopolski - Mateusz Wysoczyński (AZS AGH Kraków). On wystartuje w sztafecie 4x200 m stylem dowolnym.

Skład kadry Polski na MŚ

Kobiety: Klaudia Naziębło, Dominika Sztandera, Alicja Tchórz (wszystkie Juvenia Wrocław), Paulina Piechota (UKS 190 Łódź), Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk (AZS UŁ Łódź),

Mężczyźni: Konrad Czerniak, Jan Świtkowski (obaj AZS UMCS Lublin), Paweł Juraszek (MKS 9 Dzierżoniów), Radosław Kawęcki (AZS AWF Warszawa), Kacper Majchrzak, Marcin Stolarski (Warta Poznań), Tomasz Polewka (AZS AWF Katowice), Jakub Skierka (Cartusia Kartuzy), Kacper Stokowski (G-8 Bielany Warszawa), Dawid Szwedzki (Śląsk Wrocław), Wojciech Wojdak (BOSiR Brzesko), Filip Wypych (AZS UŁ Łódź), Filip Zaborowski (MKP Szczecin), Antoni Kałużyński (Warszawianka), Mateusz Wysoczyński (AZS AGH Kraków).

Sportowy24.pl w Małopolsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wojciech Wojdak przed mistrzostwami świata w Budapeszcie jest optymistą - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska