Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielicki mistrz kung fu Tomasz Chabowski na seminarium w Meksyku i Montrealu

Jerzy Filipiuk
Jerzy Filipiuk
Archiwum Tomasza Chabowskiego
Szef Szkoły Sztuk Walki Kung Fu Lung i prezes MKS Kung Fu w Wieliczce Tomasz Chabowski uczestniczył w międzynarodowych seminariach szkoleniowych, które odbyły się w Meksyku i Montrealu.

44-letni Chabowski chińskimi sztukami walki zajmuje się od 1987 roku. Jest znakomitym instruktorem system choy lee fut i luohan qigong, „uczniem zamkniętych drzwi” wielkiego mistrza Chen Yong Fa z Sydney, spadkobiercy systemu choy lee fut.

W sportowym dorobku posiada m.in. złoto mistrzostw świata, trzy złota mistrzostw Europy, tytuł mistrza USA i Puchar Afryki. Wychował kilka pokoleń zawodników i zawodniczek, był trenerem reprezentacji Polski, jest sędzią klasy międzynarodowej.

W stolicy Meksyku przez pięć dni prowadził zajęcia wraz z liderem Chan Family Choe Lee Fut w tym kraju Hectorem Rojo Gomezem.

- Treningi zamknięte odbywały się dla około dziesięciu instruktorów, którzy na co dzień pomagają Hectorowi. Poświęciliśmy je na korygowanie błędów i naukę na jednym z manekinów. Zajęcia otwarte prowadzone były dla uczniów Hectora i uczniów jego podopiecznych. Wzięło w nich udział 35-40 osób. Skupiliśmy się na technikach sandy, czyli walki, i nauce formy z kijem – opowiada Chabowski.

Na wyjazd do Meksyku delegował go Mark Whelan, jeden z pierwszych i najbliższych uczniów Chen Yong Fa. Gomez nie mógł bowiem uczestniczyć w listopadowym seminarium w Sydney, w którym wziął udział Chabowski. Polak miał przekazać Meksykaninowi nabytą wiedzę.

Z Meksyku poleciał do Montrealu, gdzie przez sześć dni brał udział w seminarium, prowadzonym przez samego wielkiego mistrza oraz kilkunastu jego innych uczniów, m.in. z USA, Hiszpanii, Portugalii i Australii.

- Mistrz Chen Yong Fa swe wystąpienia poświęcił głównie aspektom medycznym luohan qigong i ćwiczeniom oddechowym. Część uczniów pod jego nadzorem prowadziła szkolenie kung fu. Ja zająłem się nauczaniem układu jednej z form zwierzęcych – lamparta. W Montrealu jest bardzo mocna szkoła choy lee fut. W zajęciach wzięło udział około 150 osób – wspomina Chabowski.

Przy swej szkole otworzył on w tym roku gabinet terapeutyczny, w którym można skorzystać z tradycyjnych metod chińskiej medycyny, m.in. akupunktury i masażu.

- Nasza praca jest ukierunkowana głównie na pomoc dla sportowców, w tym moim podopiecznym, którzy doznali urazów. Pomagamy im w leczeniu, stawiamy diagnozy – wyjaśnia Chabowski.

Sportowy24.pl w Małopolsce

#TOPSportowy24

- SPORTOWY PRZEGLĄD INTERNETU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wielicki mistrz kung fu Tomasz Chabowski na seminarium w Meksyku i Montrealu - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska