Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętowano jubileusz 60-lecia żużla w Unii Tarnów

Piotr Pietras
Piotr Pietras
Facebook
W sali kina „Cinema 3D” w Galerii Tarnovia odbyła się Jubileuszowa Gala 60-lecia tarnowskiego sportu żużlowego. Uczestniczyli w niej zaproszeni goście, którzy w przeszłości tworzyli historię „czarnego sportu” w Unii Tarnów oraz ci którzy piszą tą historię dzisiaj.

Na początku Gali organizatorzy zaprezentowali film obrazujący rozwój żużla w tarnowskim klubie od jego powstania w 1957 roku, po dzień dzisiejszy. Oglądając wspomnienia na ekranie niejeden z uczestników Gali miał łzy wzruszenia w oczach.

W dalszej części uroczystej Gali prezes Unii Tarnów ŻSSA Łukasz Sady uhonorował pamiątkowymi statuetkami najbardziej zasłużonych zawodników i trenerów oraz działaczy „Jaskółek” w 60-letniej historii. Prowadzący Galę sporo uwagi poświęcili osobie nieżyjącego już Mariana Curyło, który był pasjonatem sportów motocyklowych. Już jako 16-letni chłopak uczestniczył w wyścigach ulicznych na motocyklach w dzielnicy Mościce, natomiast w 1957 roku przekonał ówczesnego dyrektora Zakładów Azotowych w Tarnowie do utworzenie w Unii Tarnów sekcji żużlowej. To był początek wielkiego żużla w Tarnowie.

Pamiątkowe statuetki z okazji 60-lecia tarnowskiego żużla władze tarnowskiej Unii przyznały najbardziej zasłużonym zawodnikom i trenerom „Jaskółek”: nieżyjącemu Zygmuntowi Pytce (statuetkę odebrała wnuczka żużlowca), Andrzejowi Tanasiowi seniorowi, Marianowi Wardzale, Bogusławowi Nowakowi, Jackowi Rempale, Januszowi Kołodziejowi, Markowi Cieślakowi, Martinowi Vaculikowi (nagrodę odebrała menedżer zawodnika) oraz nieobecnym Tomaszowi Gollobowi, Tony Rickardssonowi i nieżyjącym już Simonowi Wiggowi oraz znanemu działaczowi Szczepanowi Bukowskiemu, który na początku obecnego stulecia dokonał rzeczy wielkiej, sprowadzając to Unii Tarnów zawodników z czołówki światowej, wspomnianych już Tomasza Golloba i Tony Rickardssona.

Uhonorowano także sponsorów, którzy przez lata wspierają tarnowski żużel. Największym i najbardziej związanym mecenasem są Zakłady Azotowe w Tarnowie działające obecnie pod marką Grupa Azoty, której prezesem jest obecnie Wojciech Bardacki. Wspomniano także o Grzegorzu Ślaku, który w latach 2004-2005, gdy zespół Unii Tarnów zdobywał tytuły Drużynowego Mistrza Polski był prezesem Rafinerii Trzebinia, która obok Zakładów Azotowych była największym sponsorem „Jaskółek”.

Na zakończenie uroczystej Gali zebranym zaprezentowała się drużyna Grupa Azoty Unia Tarnów, która będzie w nowym sezonie walczyć o awans do ekstraligi. W tym sezonie w ekipie „Jaskółek” startować będą: Piotr Pióro, Krystian Stefanów, Michał Nowiński, Kacper Konieczny, Patryk Rolnicki, Artur Czaja, Artur Mroczka, Jakub Jamróg, Mikkel Michelsen, Peter Ljung i Kenneth Bjerre, który będzie kapitanem drużyny. Obok zawodników zaprezentowani zostali także trenerzy Paweł Baran i Mirosław Cierniak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska