Jacek Sroka
Jacek Sroka
Kamil Stoch wygrał niedzielne zawody Pucharu Świata w Wiśle w skokach narciarskich Bartek Syta / Polska Press
Kamil Stoch po raz drugi zwyciężył w zawodach Pucharu Świata w skokach narciarskich w Wiśle. Polak potwierdził, że w tej chwili jest najlepszym skoczkiem globu i umocnił się na czele klasyfikacji generalnej PŚ. Długo zanosiło się, że na podium może stanąć także Maciej Kot, który na półmetku był trzeci, ale ostatecznie za plecami Stocha uplasowali się Norweg Daniel Andre Tande i Słoweniec Domen Prevc. Taka jest też obecnie kolejność w Pucharze Świata. Kot w Wiśle był piąty, a Piotr Żyła jedenasty. Kolejne konkursy PŚ – indywidualny i drużynowy odbędą się w następny weekend w Zakopanem.

Skoki narciarskie NA ŻYWO WISŁA 2017

To był 19 pucharowy triumf Stocha i drugi z rzędu „dublet” w zawodach rozgrywanych w jednej miejscowości. Poprzednio w 2014 roku wygrał dwa konkursy w Willingen. Po raz pierwszy w karierze Polak wygrał jednak trzy zawody PŚ z rzędu, bo przecież na zakończenie Turnieju Czterech Skoczni zwyciężył w Bischofshofen.

Kamil Stoch powiedział po zawodach: Wiedziałem, że w drugim skoku popełniłem błąd, ale wszystko skończyło się dobrze.

ZOBACZ KONIECZNIE:
CAŁA WISŁA SZALEJE, BO KAMIL STOCH WYGRAŁ

W niedzielę długo prowadził Gregor Schlierenzauer, który wystąpił w PŚ po ponad rocznej przerwie i skoczył 135,5 m. Jego wynik wyrównał dopiero Stoch. Polak skakał jednak w znacznie gorszych warunkach i z niższej belki niż Austriak, dlatego wyraźnie z nim prowadził. Za plecami zakopiańczyka trwała zacięta walka o kolejne miejsca, którą stoczyli Prevc i Kot. Obaj skoczyli po 130 m, ale Słoweniec miał o 0,2 pkt lepszą notę. W czołowej dziesiątce był jeszcze Piotr Żyła, który na półmetku plasował się na dziewiątej pozycji. Pięciu pozostałych naszych skoczków, którzy przebrnęli kwalifikacje, skakało w konkursie słabo nie zdołało awansować do drugiej serii.

ZOBACZ, CO SIĘ DZIEJE WIŚLE TERAZ
RELACJA NA ŻYWO + ZDJĘCIA + WIDEO

W serii finałowej zarówno Kot jak i Żyła nie wytrzymali ciśnienia i nie zdołali utrzymać swoich lokat. Szkoda zwłaszcza zakopiańczyka, który miał szansę po raz drugi w karierze stanąć na podium w zawodach PŚ. Niestety skoczył tylko 122 m i spadł na piątą pozycję. Żyła oddał jeszcze słabszy skok – 119,5 m i wypadł z czołowej dziesiątki.

Jak zachować się w kluczowym momencie pokazał kolegom Stoch. Dwukrotny mistrz olimpijski nie szarżował, lecz pamiętając o swojej przewadze wylądował na 128 m, co wystarczyło do odniesienia kolejnego pucharowego zwycięstwa. Drugi był Norweg Daniel Andre Tande, który w serii finałowej poszybował na 134,5 m i wskoczył na podium z piątej pozycji o 0,1 pkt wyprzedzając najmłodszego z braci Prevców.

SKOKI NARCIARSKIE NA ŻYWO WYNIKI TRANSMISJA

OFICJALNE WYNIKI

Kibice w Wiśle szaleją

Materiał oryginalny: Skoki Wisła 15.01.2017 OFICJALNE WYNIKI Prezydent Duda gratuluje Kamilowi Stochowi zwycięstwa - Dziennik Zachodni