Memoriał Wagnera 2017. Rosja pokonała Kanadę [ZDJĘCIA]

W pierwszym meczu rozgrywanego w Krakowie siatkarskiego Memoriału Huberta Jerzego Wagnera Kanadyjczycy przegrali z Rosjanami 1:3.

W wyrównanym I secie Rosjanie w drugiej jego części prowadzili, już nawet 3 "oczkami" (18:21), więc wydawało się, że sytuację mają pod kontrolą. W samej końcówce nie zabrakło jednak emocji, wykorzystywany był system wideoweryfikacji. Kanadyjczycy, prowadzeni przez byłego selekcjonera reprezentacji Polski Stephane'a Antigę, zbliżyli się na punkt (23:24), ale ostatecznie przegrali.

W drugiej partii było podobnie. Na początku prowadzili Kanadyjczycy, później Rosjanie nieco odskoczyli (7:10, 8:12). Taka przewaga, 3-4 pkt, się utrzymywała, a "Sborna" grała z coraz większą swobodą. Na 11:15 Aleksander Markin zaatakował bez bloku. Siatkarze z Ameryki Północnej walczyli, po asie Arthura Szwarca było tylko 19:21, lecz następną zagrywkę ten zawodnik zepsuł. A w kolejnej akcji Nicholas Hoag posłał piłkę w aut i dystans znów wynosił 4 "oczka".

Antiga wziął czas. Najwyraźniej pomogło, bo wkrótce było tylko 22:23 i to trener Siergiej Szliapnikow musiał prosić o przerwę. Emocje rosły, Kanadyjczycy w grze na przewagi obronili cztery setbole. Przy piątym próbowali się ratować systemem challenge, lecz zapis wideo potwierdził, że rywale nie dotknęli siatki (27:29).

W trzecim secie walka też była wyrównana. Częściej na prowadzeniu byli Rosjanie, ale po ataku z krótkiej Szwarca było 15:14 dla podopiecznych Antigi, którzy wkrótce odskoczyli na 2 "oczka" (18:16), a nawet na 3 (21:18). Rosjanie zbliżyli się na punkt (21:20). Przy stanie 23:22 Iljas Kurkajew zaserwował w aut, dając rywalom setbola. Wykorzystał to Szwarc, który z pola serwisowego "ustrzelił" Jegora Fieoktistowa.

W czwartej części kluczowe było pięć punktów zdobytych pod rząd przez Rosjan (od 6:5 do 6:10). Później faworyci powiększali przewagę (8:16 na drugiej przerwie technicznej) i pewnie wygrali.

Kanada - Rosja 1:3 (23:25, 27:29, 25:22, 17:25)