Hokejowe MŚ: Finlandia z Kanadą w wielkim finale [ZDJĘCIA]

Andrzej Stanowski, Tomasz Kuczyński
Finlandia została pierwszym finalistą hokejowych mistrzostw świata elity, pokonując Rosję 3:1. W drugim półfinale Kanada wygrała z USA 4:3.

Gospodarze zaczęli mecz w ogromnym tempie, raz po raz atakowali bramkę rywala i już w 3 minucie Siergiej Szirokow z dobitki strzelił gola. Finów podtrzymywał na duchu świetnie broniący bramki raz Mikko Koskinen. Na początku drugiej tercji wygrał pojedynek z Aleksandrem Owieczkinem.

Potem ataki Finów były coraz groźniejsze. W 26 min wykorzystali grę w przewadze i 18-letni Sebastian Aho mocnym strzałem pokonał bramkarza. W dziesięć minut później Finowie przeprowadzili świetną akcję, inny 18-latek - Patrik Laine wypatrzył pod bramką Jussi Jokinena, który tylko przyłożył kij i było 2:1. W 39 min bezsensowny faul ku popełnił Owieczkin i otrzymał karę dwóch minut. Finowie wykorzystali to i po raz drugi w tym meczu do siatki trafił Aho.

W ostatniej tercji atakowali Rosjanie, ale czyni to bardzo chaotycznie i nerwowo. Finowie mądrze się bronili. Wielkie emocje były w ostatnich trzech minut, kiedy Rosjanie wycofali bramkarza, ale nie potrafili pokonać bezbłędnego Koskinena. To było dziewiąte z rzędu zwycięstwo Finów w tych mistrzostwach. W niedzielę po raz trzeci powalczą o złoty medal.

W drugim półfinale broniąca tytułu Kanada pokonała USA 4:3.

Kanadyjczycy byli faworytami tego półfinału i po pierwszej tercji prowadzili 2:0, po golach z dobitki Brenda Gallaghera i Brada Marchanda, który wykończył efektowną akcję.

Na drugą tercję Kanadyjczycy wyszli rozluźnieni, zbyt pewni siebie. Tymczasem zespół USA ruszył do ataku i efektem były trzy gole strzelone w siedem minut. Najpierw 18-latek Austin Metthews mocnym strzałem zdobył kontaktową bramkę. Potem obrońca Dawid Warsofsky oddał tak piekielnie mocny strzał, że sędziowie nie zauważyli, że krążek odbił się od wewnętrznej siatki i wypadł przed bramkę. Ale analiza wideo pokazała, że krążek był w bramce.

Potem Tayler Moote`a z bliska wepchnął krążek do siatki. Kanadyjczycy byli w szoku, pozbierali się dopiero po kilku minutach i pod koniec tercji, grając w przewadze, wyrównali. Na początku ostatniej odsłony obrońca Ryan Ellis popisał się soczystym strzałem w „okienko” i było 4:3. W ostatnich pięciu minutach Amerykanie mieli trzy świetne okazje, ale znakomicie bronił kanadyjski bramkarz Cam Talbot.

Mecz finałowy Kanada - Finlandia w niedzielę - transmisja w TVP Sport od godz. 19.35. Mecz o III miejsce Rosja - USA, transmisja od 15.10. W fazie grupowej Kanada przegrała z Finlandią 0:4...

Półfinały:

Finlandia – Rosja 3:1 (0:1, 3:0, 0:0)

0:1 Szirokow (3), 1:1 Aho (26), 2:1 Jokinen (36), 3:1 Aho (39}.

Kanada - USA 4:3 (2:0, 1:3, 1:0)

1:0 Gallagher (9), 2:0 Marchand (19), 2:1 Matthews (22), 2:2 Warsofsky (24), 2:3 Motte (29), 3:3 Brassard (36), 4:3 Ellis (42)